SWP




2020-11-28 Z Kazachstanu do Pułtuska. Przylecieli nasi Rodacy! Polska

W piątek 27 listopada br. do Polski przybyła grupa 168 repatriantów z Kazachstanu. Specjalny lot zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z polską placówką dyplomatyczną w Kazachstanie oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dziewięćdziesięciu sześciu repatriantów zamieszka w Ośrodku Adaptacyjnym prowadzonym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w pułtuskim Domu Polonii. Odebraliśmy z lotniska naszych Rodaków, wszyscy są zdrowi i z ujemnym testem PCR - informuje dyrektor Domu Polonii Michał Kisiel.

Pozostałe 61 osób zostało zaproszonych przez gminy, a 11 osób przyleciało na zaproszenie zamieszkałych w Polsce rodzin. Wśród repatriantów jest 56 dzieci. Koszty zakupu biletów lotniczych zostały pokryte ze środków rezerwy celowej „Pomoc dla repatriantów”, którą dysponuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Decyzja o organizacji lotu była związana z sygnalizowanymi trudnościami z przyjazdem do Polski osób uprawnionych do repatriacji, z uwagi na zawieszenie większości połączeń lotniczych z Kazachstanu z powodu epidemii wirusa SARS-CoV-2. Organizacja przez władze polskie lotu dla repatriantów jest kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciem w tym roku. 28 sierpnia br. w taki sposób do Polski przybyła grupa 86 repatriantów, w tym 54 osoby do ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów w Środzie Wielkopolskiej.

Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Domu Polonii w Pułtusku

Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Domu Polonii w Pułtusku powstał w grudniu 2016r. kiedy to na zaproszenie Prezesa Rady Ministrów RP Pani Beaty Szydło, przy wsparciu Ministra Henryka Kowalczyka i Pani Aleksandry Ślusarek – Prezes Związku Repatriantów RP, przybyła do Pułtuska pierwsza grupa rodzin Repatriantów z Kazachstanu licząca 156 osób.

Obecnie dzieło repatriacji kontynuowane jest przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego. Znaczącym wydarzeniem i wsparciem tych działań była w 2019 r. wizyta Pana Premiera M. Morawieckiego w Ośrodku Adaptacyjnym dla Repatriantów w Pułtusku i osobiste spotkanie z Repatriantami.

Zadania ośrodka

Zadaniem ośrodka jest sprawowanie opieki nad Repatriantami, pomoc w pozyskaniu wszystkich wymaganych polskich dokumentów, pomoc w nauce ojczystego języka i historii Polski, organizacja kursów zawodowych i innych zajęć pomocnych w adaptacji.

Ośrodek zajmuje się również promowaniem repatriacji w mediach, prasie, radiu i telewizji.

Aktualnie przebywa i uczy się języka polskiego w Ośrodku w Pułtusku ok. 100 Repatriantów, a do tej pory skorzystało z pomocy ośrodka ok. 700 osób z Kazachstanu, Rosji, Armenii, Uzbekistanu, Kirgistanu.

Klub Repatrianta Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Po ustawowo przyjętym 90 dniowym pobycie w ośrodku, podczas którego Repatrianci uczą się jęz. polskiego, historii Polski, poznają polskie tradycje, przechodzą kursy zawodowe i poszukują stałego miejsca zamieszkania, opuszczają ośrodek. Nie wszyscy jednak od razu odnajdują się w nowej rzeczywistości. Nadal potrzebują wsparcia, fachowej pomocy i konsultacji.

W tym celu zasadne było utworzenie Klubu Repatriantów – miejsca wspólnych spotkań z fachowcami z danej dziedziny, miejsca spotkań towarzyskich, społecznej integracji przy drobnym poczęstunku czy organizacji spotkań kulturalnych ważnych dla historii Polski – wyjść do teatru, muzeum czy kina. Repatrianci chętnie skorzystają z pomocy doradcy zawodowego, prawnika, psychologa czy pedagoga. Klub Repatrianta z pewnością spełni swoją rolę i oczekiwania.

Wsparcie dla repatriantów

Z procedury repatriacyjnej mogą skorzystać osoby polskiego pochodzenia, które zostały wysiedlone z Polski w latach 30. i 40. XX wieku na tereny byłego ZSRR, ich potomkowie oraz członkowie najbliższej rodziny. Zasady tej procedury zostały określone w ustawie z 9 listopada 2000 r. o repatriacji, istotnie znowelizowanej w roku 2017.

Aktualnie funkcjonują dwa ośrodki adaptacyjne dla repatriantów, prowadzone na podstawie umów podpisanych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Repatriacji ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” (ośrodek w Domu Polonii w Pułtusku) oraz Stowarzyszeniem Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego „EDU-XXI” (ośrodek RODAK w Środzie Wielkopolskiej). W ośrodkach repatrianci mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, kursy zawodowe oraz językowe, a także zajęcia adaptacyjne.

Pobyt repatriantów w ośrodku adaptacyjnym, pomoc finansowa udzielana repatriantom po przyjeździe, aktywizacja zawodowa repatrianta, a także wsparcie samorządów przyjmujących repatriantów są finansowane z rezerwy celowej budżetu państwa „Pomoc dla repatriantów”.

Osoby przybywające do Polski jako repatrianci nabywają obywatelstwo polskie z mocy prawa z dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji. W okresie 2015-2020 do Polski przyjechało w tym trybie blisko 3000 repatriantów oraz członków ich najbliższych rodzin.





Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów