26 września 2020 roku Klub Studenta Polonijnego przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" wraz z Forum Młodych Dyplomatów oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie zainaugurował cykl konferencji „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami”. W ramach projektu odbędą się 3 konferencje "regionalne" obejmujące Europę Zachodnią, Amerykę Północną i Południową oraz Wschód.
Cykl zakończy debata o potrzebach i wyzwaniach stojących przed polonią w XXI wieku będąca jednocześnie podsumowaniem konferencji z udziałem przedstawicieli kluczowych instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, środowisk polonijnych oraz młodzieży.
Klub Studenta Polonijnego działający przy Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” zrzesza młodzież polskiego pochodzenia, dlatego ważne dla nas jest spojrzenie na sprawy polonijne i usłyszenie głosu młodego pokolenia z różnych części świata, jesteśmy liderami swoich społeczności i chcielibyśmy poznać innych liderów, aby porozmawiać co dla Was jest ważne, gdy mówimy o Polsce. Chcemy zachęcić środowiska młodzieżowe do refleksji nad przyszłością Polonii w poszczególnych regionach, a także zaprosić do wymiany pogląd nad wyzwaniami stojącymi przed społecznościami polskimi w różnych państwach. Niezwykle istotną kwestią jest dla nas zachowanie polskości, dlatego chcemy dowiedzieć się w jakim stopniu młodzież polonijna w poszczególnych regionach posługuje się językiem polskim, czy myśli o podjęciu studiów w Polsce i w jaki sposób młodzi mieszkający w innych krajach mogą im w tym pomóc.
Celem projektu jest dyskusja nad wyzwaniami stojącymi przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami, potrzebami środowisk polonijnych, kierunkami rozwoju polityki polonijnej, włączeniem młodzieży do procesu integrującego działalność polonijną poza granicami, rozwój kontaktów między organizacjami polonijnymi na świecie, budowanie głębszego dialogu między instytucjami krajowymi a polonijnymi.
Pierwsza konferencja z naszego cyklu – „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami – Europa Zachodnia.” odbyła się 26 września 2020 roku. Podczas konferencji poruszono następujące tematy: historia migracji Polaków do poszczególnych państw, rozwój oświaty polonijnej, rola młodzieży w środowiskach polonijnych, wyzwania stojące przed Polonią z państw Europy Zachodniej.
Klub Studenta Polonijnego przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" wraz z Forum Młodych Dyplomatów we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie zorganizował drugą debatę z cyklu „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami – Ameryka Północna i Południowa”, którą poświęcono Polakom mieszkającym w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Rozmowa odbyła się 17 października br. o godz. 17.00 za pośrednictwem platformy ZOOM.
Przedstawiciele Polonii z Brazylii:
Przedstawiciele Polonii z Argentyny:
Przedstawiciele Polonii ze Stanów Zjednoczonych:
Przedstawicieli Polonii z Kanady:
14 listopada Klub Studenta Polonijnego przy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska wraz z Forum Młodych Dyplomatów we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie zorganizuje trzecią debatę z cyklu „Polonia XXI wieku. Wyzwania stojące przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami”. Tematem kolejnego spotkania będą środowiska polskie na Wschodzie widziane z perspektywy młodzieży. Partnerem spotkania jest Koło Naukowe “Prawo i Wschód”.
Klub Studenta Polonijnego jest organizacją młodzieżową, która nawiązuje współpracę z polonijnymi środowiskami młodzieżowymi na całym świecie. Wysłuchanie głosu młodych jest o tyle ważne, gdyż już za kilka lat to właśnie oni będą liderami działającymi na rzecz kultywowania polskości w swoich krajach. Na spotkaniu będą obecni młodzi Polacy z Kazachstanu, Armenii, Gruzji, Ukrainy, Litwy, Białorusi i Rosji. Podczas debaty zostaną poruszone tematy postrzegania mniejszości polskich, edukacji polonijnej i wyzwań stojących przed społecznościami polskimi. Kolejnym wątkiem będzie sprawa Kart Polaka i repatriacji. Istotnym tematem rozmowy będzie motywacja Polaków ze Wschodu do rozpoczynania studiów w Polsce. Dyskusja będzie również dotyczyła świadczonej pomocy, a także tego, czy na Wschodzie rzeczywiście potrzebują paczek z żywnością. Zróżnicowanie środowisk, z których pochodzą prelegenci, wpłynie na dynamikę spotkania i ożywi dyskusję.
https://zoom.us/j/92613306257?pwd=d054U0FFYURwSTVCc21LMWoya0pFZz09
Debata z udziałem młodzieży ze Wschodu będzie ostatnim spotkaniem regionalnym w ramach cyklu. 25 listopada br. jest zaplanowane spotkanie z udziałem przedstawicieli kluczowych instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, środowisk polonijnych oraz młodzieży - wówczas zostaną podsumowane poprzednie debaty i przedstawione potrzeby Polonii i Polaków mieszkających w różnych regionach świata.
Celem projektu jest dyskusja nad wyzwaniami stojącymi przed Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami, kierunkami rozwoju polityki polonijnej, włączeniem młodzieży do procesu integrującego działalność polonijną poza granicami, rozwój kontaktów między organizacjami polonijnymi na świecie, budowanie głębszego dialogu między instytucjami krajowymi a polonijnymi.
Koordynatorami projektu są Alina Czerska i Stanisław Aprilashvili.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencjach prosimy o kontakt poprzez
Mail: stypendia@wspolnotapolska.org.pl
25 listopada Klub Studenta Polonijnego przy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska wraz z Forum Młodych Dyplomatów we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie i Kołem Naukowym “Prawo i Wschód” organizuje ostatnie spotkanie z cyklu „Polonia w XXI wieku”. Tematem konferencji będzie zaangażowanie instytucji krajowych w pomoc środowiskom polonijnym na całym świecie, a także sposoby wykorzystania potencjału młodzieży polskiej mieszkającej w różnych krajach. Spotkanie będzie miało formę konferencji na platformie ZOOM.
Już wcześniej odbyły się trzy debaty z młodymi liderami polonijnymi z Ameryki Północnej i Południowej, Europy Zachodniej i Wschodu. Konferencje dotyczyły potrzeb i wyzwań stojących przed środowiskami polskimi, a także liderstwa polonijnego. W związku ze skalą wydarzeń chcielibyśmy dokonać podsumowania zapraszając na ostatnią debatę przedstawicieli krajowych instytucji zajmujących się sprawami polonijnymi.
Na spotkaniu będą obecni:
Głos również zabiorą przedstawiciele młodzieży polonijnej
Podczas spotkania uczestnicy omówią rolę młodych, wzajemne możliwości i oczekiwania w rozwijaniu środowisk polonijnych, a punktem wyjścia będzie prezentacja przez młodzież uczestniczącą w trzech pierwszych konferencjach wyzwań stojących przed młodymi Polakami mieszkającymi poza granicami.
LINK DO KONFERENCJI NA PLATFORMIE ZOOM
Meeting ID: 912 1255 4970
Passcode: 304755
Koordynatorami projektu są Alina Czerska i Stanisław Aprilashvili.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencjach prosimy o kontakt mailowy na adres: stypendia@wspolnotapolska.org.pl
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą