2019-08-08 „Polska jest w Tobie" - młodzież z Brazylii i Argentyny Polska

7 sierpnia młodzież z Brazylii i Argentyny uczestnicząca w pobycie edukacyjnym „Polska jest w Tobie” miała okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie mogli zapoznać się z historią Powstania, losami Powstańców oraz warunkami w jakich przyszło im walczyć za Ojczyznę.

Po wizycie w Muzeum udali się na Cmentarz Wojskowy gdzie zapalili znicze na grobie Powstańców. W czasie spaceru po Powązkach odwiedzili także groby osób poległych w sowieckich więzieniach po II wojnie światowej, groby ofiar katastrofy smoleńskiej, a także znanych, zasłużonych Polaków: sportowców, naukowców, polityków.POLSKA JEST W TOBIE

250 młodych ludzi polskiego pochodzenia ze Stanów Zjednoczonych, z Brazylii, Argentyny, Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi i krajów Europy Zachodniej przyleciało do Polski, by poznać kraj przodków.

Zwiedzą między innymi Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Wadowice, Zakopane i Kraków. Czeka ich poznawanie miejsc ważnych dla polskiej historii i kultury, udział w warsztatach i szkoleniach, oglądanie filmów o historii Polski, nauka polskiego, spotkania z powstańcami warszawskimi i przedstawicielami polskich władz.

Część uczestników projektu jest w Polsce pierwszy raz. Udział w programie jest dla nich unikatową szansą na poznanie i podtrzymanie więzi z krajem przodków i stworzenie silnej relacji z Polakami z całego świata. To z kolei pozwoli utworzyć grupę ambasadorów polskości wśród rodaków mieszkających poza granicami Polski i wzmocnić jej pozytywny wizerunek.

- Dla nas, Polaków, ważne jest to, byśmy utrzymywali więź z Wami, a do tego potrzebna jest i druga strona. Cieszę się więc, że tak wielu młodych ludzi z różnych stron świata chce przyjeżdżać do Polski, mówić po Polsku, poznawać polską historię, literaturę, rozmawiać ze swoimi rówieśnikami w kraju - powiedział Karczewski, goszcząc w Senacie młodych ludzi.

Wyraził zadowolenie z ich przyjazdu, bo - jak zaznaczył - na ogół to on odwiedza młodzież polonijną w krajach ich zamieszkania. Zaznaczył, że w ubiegłym roku, gdy Polska obchodziła 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w kraju trwały debaty na temat priorytetów w kwestiach dotyczących Polonii. "I wszyscy mówili, że to właśnie wy, młodzież, nauka języka polskiego, wasza znajomość kraju, wasza więź z Polską - to jest priorytet i przy tym pozostaniemy" - powiedział marszałek Senatu.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook