2019-07-13 "LATO Z POLSKĄ" DZIECI Z TIUMENI Polska

"Lato z Polską" dla dzieci i młodzieży z Tiumeńskiego Obwodowego Centrum Oświaty i Kultury Polskiej «LATARNIK»

W okresie 28 czerwca - 8 lipca 2019 roku grupa RОО ТОCOiKP "LATARNIK" w składzie 24 malarzy, muzyków i sportowców z Tiumeni, Jałutorowska, Tiumeńskiego i Omucińskiego powiatów obwodu tiumeńskiego, a również z Omska i Ekaterinburga została zaproszona do Lublina przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Oddział w Lublinie na pobyt edukacyjny: kolonie artystyczne dla młodzieży ze Wschodu oraz kolonie edukacyjno-krajoznawcze dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "Lato z Polską".Program pobytu obejmował warsztaty plastyczne dla młodych malarzy i rzeźbiarzy, występy koncertowe dla liderów organizacji polonijnych z Europy, Azji, Ameryki i Australii, zwiedzanie miast Lubelszczyzny i udział w uroczystościach, związanych z obchodami 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.

Tiumeńczycy uczestniczyli w Mszach Świętych z udziałem Premiera i Marszałków Senatu i Sejmu RP w świątyniach Lublina, spotykali się z Marszałkiem Senatu RP S. Karczewskim i liderami organizacji polonijnych z USA, Kanady, Australii, Niemiec, Bułgarii, Ukrainy podczas uroczystych spotkań i mieli zaszczyt zaprezentować swoje talenty artystyczne wykonując dla nich utwory kompozytorów polskich. W czasie tych spotkań o kierunkach, treści i formach działalności FPANK "Kongres Polaków w Rosji" opowiadał reprezentant Rosji, wiceprezes Kongresu, prezes "LATARNIKA" Sergiusz Fiel.

Poza tym członkowie "LATARNIKA" zapoznali się z zabytkami Lublina (w tym z kaplicą św. Trójcy z freskami malarzy rosyjskich z przełomu XIV a XV wieku), Sandomierza, Puław, Kazimierza Dolnego, uczyli się grać w golfa, bawili się w aqua parku, obserwowali multimedialne fontanny, odwiedzili koncert zespołu pieśni i tańca "Wilenszczyzna" w filharmonii im. H. Wieniawskiego, a w drodze powrotnej do domu Zbrojownie i zabytki Placu Katedralnego Moskiewskiego Kremla.

Na uroczystym spotkaniu w Trybunale Koronnym Lublina z udziałem Prezydenta Miasta K. Żuka Medale Unii Lubelskiej w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie polskiej historii i kultury z podziękowaniem za wieloletnią, społeczną aktywność na rzecz utrwalania tożsamości narodowej wśród Polaków w Rosji otrzymały FPANK "Kongres Polaków w Rosji" i ROO«TOCOiKP "LATARNIK".

Nieco później podczas występu koncertowego po raz trzeci medal dla Polonii Rosji otrzymał zespół skrzypków "Elegia" z Jałutorowska niedaleko Tiumenia (kierownik Wiera Szamburska). Czwarty medal dla Polonii FR odebrał zespół muzyczny "Stokrotka" z Omska.

Po powrocie z Polski młodzi reprezentanci "LATARNIKA" planują kontynuować naukę języka polskiego, historii i kultury narodu polskiego i kolejne wyjazdy do Ojczyzny przodków.


Sergiusz FielProjekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki
Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.


LATO Z POLSKĄ - PRZEGLĄD WYDARZEŃ

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook