SWP




2019-03-08 Zachęcamy do zapoznania się z pismem "Wspólnota Polska" Polska

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, z radością oddajemy do rąk Czytelników kolejny numer czasopisma „Wspólnota Polska”. Jest on poświęcony przede wszystkim V Światowemu Zjazdowi Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się z inicjatywy Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego w Warszawie w dniach 20-23 września 2018 roku.

Zjazd ten stworzył niepowtarzalną możliwość refleksji oraz debaty o wspólnocie polskiej rozsianej po całym świecie, o dorobku polskiej emigracji, jej znaczenia dla odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości, a także potencjału Polonii związanego z rozwojem naszego narodu i o wyzwaniach, które niesie współczesność.

W Zjeździe uczestniczyli ludzie kultury, nauki, oświaty polonijnej, reprezentanci organizacji polonijnych, mediów polonijnych, sportu i turystyki, a także duszpasterstwa polonijnego z całego świata. Ponad 650 uczestników Zjazdu określiło cele i środki do ich realizacji, które publikujemy w relacji z obrad Zjazdu.

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina wielkie postacie polskiej historii zapisane w zbiorowej pamięci: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, który dla Polonii ma szczególne znaczenie jako symbol najszlachetniejszej postawy polskiego emigranta angażującego swój autorytet, wielki talent oraz majątek dla sprawy niepodległości. „Być jak Ignacy Jan Paderewski…” – ta refleksja towarzyszy nam zwłaszcza teraz – w rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też mistrzowi poświęciliśmy osobny dział czasopisma.

Poza prof. Marianem Markiem Drozdowskim, prof. Markiem Żebrowskim i dr Joanną Pyłat na temat wielkiego bohatera obchodów rocznicy niepodległości Polski wypowiedzieli się także przedstawiciele „Młodej Polonii”, dla której Paderewski pozostaje ogromną inspiracją. Pamięć zbiorową o odzyskaniu niepodległości zajmują wielcy Ojcowie Niepodległej, a co z matkami odrodzenia Rzeczpospolitej? Tematowi kobiet – nieobecnych w dyskursie historycznym – również poświęcamy nasze łamy. Chcemy, by o polskiej drodze do niepodległości myślano nie tylko wyłącznie przez pryzmat powszechnie znanych bohaterów, lecz także widziano i doceniano wszystkie grupy społeczne, bez których nie byłoby odrodzenia Rzeczpospolitej. Rola kobiet w tym kontekście jest nie do przecenienia, wszak – jak pisze Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc – „Polonia jest kobietą”.

W tym roku przypada inna ważna rocznica 25-lecia powstania Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Rozwój życia polonijnego opiera się na dobrze zorganizowanych i prężnych organizacjach. Opisując historię polonijnych organizacji w różnych krajach świata, będziemy pokazywać, jak ważną rolę odgrywały organizacje w pielęgnowaniu polskości na całym, jakie znaczenie dla integracji wspólnoty polskiej mają dzisiaj. Nie byłoby EUWP bez europejskich organizacji polonijnych, między innymi brytyjskich i duńskich – o historii działalności Polonii w tych krajach mogą przeczytać Państwo w naszym biuletynie.

Zapraszam gorąco do lektury najnowszego numeru „Wspólnoty Polskiej”!
Tomasz Różniak



PISMO WSPÓLNOTA POLSKA DOSTĘPNE JEST W NASZYM PORTALU






Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów