2018-03-08 "Wileński Kaziuk" w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim Polska

W tym roku Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Oddział w Łodzi zorganizowało tradycyjnego "Wileńskiego Kaziuka" w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim. Zaprosiliśmy Zespół "Sto Usmiechów" działający przy polskim Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie, by pokazał kulturę kresową.


Tańce różnych regionów Polski, Białorusi, Ukrainy czy Litwy mają niezwykły urok i wielu widzom przypominały o ich korzeniach. Śpiew i recytacje potwierdzają emocjonalny związek Polaków z Wileńszczyzny z Macierzą. Wzruszają i wzbudzają podziw, dlatego łodzianie oraz tomaszowianie często proszą o takie występy. Duże uznanie wywołują nie tylko wysokie artystyczne umiejętności, ale także staranność w doborze kostiumów i rekwizytów.


Jak zwykle powodzeniem cieszył się "kaziukowy" jarmark - były piękne wileńskie palmy, chleb, a piernikowe serca i słodycze cieszyły nie tylko dzieci.

Przyjazd licznego Zespołu był możliwy dzięki pomocy wielu łódzkich rodzin, które przyjęły młodych wykonawców do swoich domów. Uważamy, że takie rozwiązanie ,praktykowane przez Oddział od wielu lat, pomaga w integracji różnych środowisk i pokazuje młodym mieszkańcom Litwy współczesną Polskę.

W krótkim czasie pobytu w naszym mieście znalazł się spacer po Manufakturze i ciekawa edukacyjna wycieczka do Eksperymentarium. Zadanie zrealizowano dzięki dotacji z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Urzędu Miasta i Gminy Tomaszów Mazowiecki oraz środków własnych Oddziału.

facebook