2017-10-31 POLSKIE GROBY W ŻYTOMIERZU POSPRZĄTANE! Ukraina

28 października 2017 roku, wolontariusze Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie porządkowali groby Cmentarza Polskiego w Żytomierzu. Przez cały dzień wynosili liście, czyścili pomniki, przybliżając sobie historię rodzinnego miasta.

Cmentarz Polski jest zabytkiem architektury końca XVII wieku. Dokładna data założenia przypada na rok 1799. To jedna z najstarszych polskich nekropolii w Europie.


SWP SWP SWP


Akcja mobilizuje uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im . I.J. Paderewskiego ŻOZPU, pracować razem, dbając o tych, którzy odeszli, o ich wieczne miejsce spoczynku, a najważniejsze – zachować pamięci o swoich przodkach.

Służby komunalne zabezpieczyli transport do zbierania śmieci. Zostały usunięte chore drzewa , krzewy.


SWP SWP SWP SWP SWP SWP


Wielkie podziękowania należą się Asocjację Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie, Marii Aleksandrowi Piwowarskim, Wiktorii Zubarewej oraz wszyskim za ofiarną pomoc i serce, włożone we wspólne dzieło.


SWP SWP SWP SWP SWP SWP


2 listopada na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu zostanie odprawiona Msza święta za zmarłych oraz procesja. Wolontariusze Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalą znicze, przekazane przez Urzęd Marszałkowski województwa śląskiego i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w ramach Akcji "Zapal znicz na Kresach".


SWPWiktoria Laskowska-Szczur
Źródło: http://zozpu.zhitomir.net/polskie-groby-w-zytomierzu-posprzatane/#.Wfiet2jWyCj


facebook