2019-07-14 Projekt Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego w Toruniu został zrealizowany! Polska

Projekt Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego w Toruniu został zrealizowany!

Projekt Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego w Toruniu został zrealizowany! W Collegium Maius, w sali Kolankowskiego, na uroczystości zakończenia Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, podziękowaniom, gratulacjom, pożegnaniom nie było końca.

Uczestniczyli zaproszeni goście: Prodziekan Wydziału Filologicznego UMK –dr hab. Dariusz Pniewski, Tatiana Čepukoit- Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, lektorzy prowadzący zajęcia: dr hab. Anna Skubaczewska-Pniewska, dr hab. Joanna Kamper-Warejko, przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z prezesem Kazimierzem Zasadowskim, przedstawiciele TV Toruń.

Tatiana Čepukoit odczytała list Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Bonisławskiego. List gratulacyjny był adresowany do organizatorów i uczestników Letniej Akademii, z podziękowaniem uczestnikom „za zaangażowanie i chęć ciągłego poszerzania swoich kompetencji, poprawiania znajomości języka polskiego, zdobywania wiedzy z historii oraz kultury polskiej, z życzeniami wielu sukcesów i satysfakcji związanej z dalszym doskonaleniem języka polskiego”. A organizatorom z gratulacjami, z podziękowaniem za trud, zaangażowanie i z życzeniami satysfakcji w życiu zawodowym i rodzinnym.

Prodziekan Dariusz Pniewski zachęcał młodych ludzi z Ukrainy do podejmowania studiów na UMK, na wydziale filologicznym, zapewniał o swojej otwartości na kontakty związane z rozwijaniem i współpracą naukową.

W imieniu „absolwentów”, Oksana –starosta grupy, podziękowała za stworzenie możliwości doskonalenia języka polskiego w pięknych murach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, za profesjonalne, dydaktyczne zajęcia, za bogaty, różnorodny program, klimat ciepła, serdeczności i gościnności. Wszyscy czuli się w Toruniu naprawdę Polakami. Będą odjeżdżać z poczuciem wielkiej radości i niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

Młodzi ludzie przygotowali organizatorom i gościom niespodziankę, jako wyraz podziękowania – multimedialną prezentację z pobytu grupy z Ukrainy na Letniej Akademii.

Drugą niespodzianką – był wspólny piękny śpiew polskiej ludowej piosenki „Lipka” „Z tamtej strony jeziora stoi lipka zielona”…

Każdy z „absolwentów” Letniej Akademii, otrzymał certyfikat, książkę o Toruniu ” trzy płyty CD; z muzyką Fryderyka Chopina, z ariami operowymi w wykonaniu Jana Kiepury, bajkami dla dzieci oraz worek toruńskich pierników.

W ten sposób Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego w Toruniu dobiegła końca!
Letnią Akademię Kultury i Języka Polskiego w Toruniu
zrealizował Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Toruniu.


Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą.


LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W PORTALU WSPÓLNOTY POLSKIEJ


Formuła Letniej Akademii adresowana jest do osób dorosłych pochodzenia polskiego.


W ramach pobytu w Polsce uczestnicy wezmą udział w lektoratach z języka polskiego prowadzonych przez doświadczonych specjalistów oraz warsztatach i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbędą się spotkania plenerowe, wizyty studyjne, panele dyskusyjne oraz wycieczki integracyjne, które umożliwią uczestnikom pełniejsze uczestnictwo w bogactwach dziedzictwa i kultury narodowej Polski.STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook