SWP
2024-04-30 Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny Polska

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny – napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

„Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa: solidarność i miłosierdzie” – napisał w słowie do Polonii i Polaków za granicą bp Piotr Turzyński. Podziękował środowiskom polonijnym za to, że są świadkami wiary w świecie oraz promują polską kulturę.

„Z wdzięcznością myślę o polonijnych wspólnotach parafialnych, o szkołach polonijnych i wszelkich instytucjach i środowiskach, gdzie pielęgnowany jest polski duch” – napisał bp Turzyński. Wyraził też wdzięczność za trud kapłanów, sióstr zakonnych i wielu ludzi świeckich włożony w to, by polonijne parafie były żywymi ośrodkami wiary i patriotyzmu.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w swoim słowie zaprosił też na kolejny Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach od 23 do 25 sierpnia w Brukseli.

W intencji Polonii i Polaków za granicą bp Piotr Turzyński będzie modlił się w czasie Mszy św. 2 maja o godzinie 13.30 na Jasnej Górze. Eucharystia będzie transmitowana w Telewizji Trwam.

Publikujemy pełny tekst słowa:

Drodzy Rodacy żyjący poza granicami Ojczyzny!

W dniu 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym dniu szczególnie pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny danej nam przez Bożą Opatrzność i budowanej przez wieki wysiłkiem wielu wspaniałych i szlachetnych ludzi.

Dziękujemy za Wasze wierne trwanie w pielęgnowaniu kultury polskiej i za przekazywanie jej młodemu pokoleniu. Z wdzięcznością myślę o polonijnych wspólnotach parafialnych, o szkołach polonijnych i wszelkich instytucjach i środowiskach, gdzie pielęgnowany jest polski duch. Bez wątpienia trud kapłanów, sióstr zakonnych i wielu ludzi świeckich sprawia, że polonijne parafie są żywymi ośrodkami wiary i patriotyzmu. Dziękuję za to.

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, czego mogłem wiele razy doświadczyć i że bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła Wielkiego oraz promujecie polską kulturę.

W tym roku czeka nas kolejny Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach od 23 – 25 sierpnia w Brukseli, na który Was serdecznie zapraszam. Niech święci Patronowie Polski wstawiają się za Wami.

I niech ma Was ma w swojej opiece Królowa Polski.

Modlę się za Polonię i Polaków za granicą w czasie Mszy Św. w dniu 2 maja o godzinie 13.30 przed tronem Królowej Polski na Jasnej Górze (Transmisja w Telewizji Trwam).


Z błogosławieństwem
Bp Piotr TurzyńskiProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów