ORLE GNIAZDO

XIII ZLOT MŁODZIEŻY POLONIINEJ „ORLE GNIAZDO”
POZNAŃ, 4-13 listopada 2023 r.


Młodzi Rodacy! Po czteroletniej przerwie ponownie zapraszamy Was na Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „ORLE GNIAZDO”! Tegoroczny zlot odbędzie się w Poznaniu, wyjątkowo jesienią, w dniach 4 -13.11.2023 r.

Zlot adresujemy do osób pochodzenia polskiego, zasadniczo w wieku 18-35 lat. W miarę wolnych miejsc, dopuszczamy udział młodzieży od 16 lat na podstawie pisemnej zgody rodziców. Zapraszamy młodzież aktywną, zaangażowaną lub pragnącą działać w swoim środowisku polonijnym.


CEL ZLOTU

Integracja młodych rodaków, pogłębianie wiedzy o kraju pochodzenia swoich przodków, przygotowanie młodzieży do działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń pomiędzy rówieśnikami z różnych krajów, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie postaw patriotycznych oraz aktywny wypoczynek!

ZLOT TO

  • wielka rodzina polonijna i poczucie przynależności do narodu polskiego, wpływa uświadamiająco na młodzież, że jest cząstką polonii,
  • miejsce do zgłębiania historii i kultury polski,
  • ważne wydarzenie w życiu młodzieży polonijnej, a młodzież uczestnicząca w zlocie po raz kolejny stanowi o ciągłości grupy zlotowej.

ZLOT „Orle Gniazdo”

  • motywuje do nauki języka polskiego, do poszukiwań swoich przodków,
  • integruje osoby z różnych środowisk polonijnych i krajów, sprzyja nawiązywaniu nowych i podtrzymaniu dawnych kontaktów,
  • inspiruje młodzież do działania, staje się impulsem, by zacząć udzielać się na rzecz lokalnego społeczeństwa polonijnego,
  • poszerza posiadane umiejętności i uczy nowych (warsztaty tematyczne),
  • zachęca do dzielenia się swoimi osiągnięciami, do prezentacji swoich talentów,
  • bywa, że zmienia ludzi (dosłownie i bez przesady).

O ZLOCIE.

Historia Światowych Zlotów Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” sięga lat 90-tych XX wieku. Pierwszy zlot odbył się w dniach 29.05.- 05.06.1997 r., w Błażejewku, w miejscu niezapomnianym dla społeczności zlotowej. Młodzi Rodacy uczestniczyli wówczas m.in. w uroczystościach milenijnych w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, z udziałem papieża św. Jana Pawła II. Od tamtej pory zlot odbywa się cyklicznie, co dwa lata, a jego organizatorem jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Poznania. Zloty organizowane są na terenie Wielkopolski. W dotychczasowych 12 zlotach, które odbyły się w Błażejewku (7x), Boszkowie(1x), Kiekrzu(1x), Wągrowcu (2x) oraz w Żerkowie (1x) uczestniczyło łącznie 2380 osób z 40 krajów świata!

Program tegorocznego zlotu przewiduje m.in. uroczystą inaugurację, warsztaty tematyczne (do wyboru: dziennikarskie, etnograficzne, muzyczne, polonistyczne, taneczne, plastyczne, skutecznej komunikacji, teatralne), wyjazdy krajoznawcze, udział w obchodach narodowego święta niepodległości polski (11.11.), korowód zlotowiczów, prezentacje krajów zamieszkania, prelekcje tematyczne, spotkania dyskusyjne, koncert, zajęcia sportowo-rekreacyjne, ognisko, prezentację finałową grup warsztatowych (12.11.). Pełny program zostanie wysłany do osób zakwalifikowanych na tydzień przed zlotem.
ZLOTOWE WSPOMNIENIAPoprzednie Zloty zapisały się w różny sposób w pamięci młodzieży polonijnej. Poniżej kilka, wybranych wypowiedzi.

- „Ten projekt już od wielu lat zbiera polonijną młodzież z całego świata, stwarza możliwość nawiązania nowych kontaktów do współpracy międzynarodowej w przyszłości. Inną ważną możliwością, którą zlot proponuje, jest porównanie doświadczeń z działalności polonijnej w różnych krajach. Każdy uczestnik po Zlocie wyruszył do domu z masą wspaniałych wrażeń oraz z nadzieją, że wróci tu za dwa lata. Organizatorom udało się stworzyć przyjazną atmosferę, w której każdy czuł się częścią całości o nazwie „Orle Gniazdo”. Podobne projekty mają prawo na istnienie. Zebranie młodzieży polonijnej oraz polskiej z kresów by nauczyć ich polskich tradycji oraz zapoznać nawzajem – to bardzo dobry pomysł. młodzież – to przyszłość!, a „Orle Gniazdo” to wielka inwestycja w rozwój polskości za granicą. (…). Mam nadzieje, że jeszcze nie raz spotkamy się w tym gronie!”, Natalia z Ukrainy, IX Zlot w 2013.

– „Jak myślę o zlocie, to pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy, dotyczy luźnej atmosfery wśród młodzieży polonijnej… poza tym ci, którzy przyjeżdżają na spotkanie młodzieży w Błażejewku są bardziej otwarci, niż podczas swojego codziennego życia, gdyż chcą nawzajem lepiej się poznać. Gdy Zlot się skończył, to wszyscy chcieli zostać jeszcze i nie wyjeżdżać – podobnie jak ja. Osobiście chciałbym spędzać jeszcze więcej czasu ze zlotowiczami w Błażejewku. Teraz, już po Zlocie, naprawdę tęsknię za wszystkimi - i za ośrodkiem i za zlotowiczami”, Artur z Niemiec, IX Zlot w 2013Produkcja: © Polonijna Agencja Informacyjna

- „Zlot był pełen atrakcji i niespodzianek. Czas spędzony razem z młodzieżą z różnych krajów przełamał moją dotychczasową wizję świata, Uświadomiłem sobie, że jestem cząstką Polonii, że jest taki kraj, jest taki język i jest kultura, która łączy nas we Wspólnotę Polską”, Aliexandr z Białorusi, X Zlot w 2015 r.

- „Nie sprawia różnicy, czy jesteś na Zlocie po raz pierwszy, czy powracasz tam jako doświadczony zlotowicz. Jesteś po prostu częścią jednej wielkiej, polskiej rodziny. Wszyscy, którzy przyjeżdżają na zlot, zakochują się w tym kraju, w tej atmosferze, w tych ludziach, czasem zakochują się w sobie i tworzą rodziny, cenią przyjaźń, zawartą na całe życie. niektórzy pokonują tysiące kilometrów, żeby chociaż kilka dni spędzić razem, a potem z niecierpliwością i ciepłymi wspomnieniami czekać 2 lata, aż się wróci ponownie:, Oksana z Ukrainy, XI Zlot w 2017

- „Jaki jest dla mnie symbol polskości? Pewnie, symbol polskości to flaga polska, hymn i godło Orzeł Biały. Czy symbol polskości musi być widoczny? Ja nie mierzę polskość w rzeczach materialnych albo widocznych. Spotkania polonijne dają możliwość Polskiej młodzieży za granicą spotkać się i spędzić czas razem, posługiwać się językiem Polskim i czuć się częścią tego kraju, narodu i kulturze. Słowo kluczowe to „Emocje”, które przeżywamy razem i rzeczy, które nas łączą to język i pochodzenie. Nie widzę tego symbolu, ale go czuję w sobie i sama nim jestem. Bo bez człowieka nie ma narodu. (…) Ludzie ze zlotu to magia!”, Katrīne A. Snarska z Łotwy, XII Zlot w 2019


ZGŁOSZENIA NA ORLE GNIAZDO 2023

Karty zgłoszenia prosimy przesyłać na adres organizatora do 4 października 2023 r. poprzez organizacje polonijne lub indywidualnie.

Liczba miejsc jest ograniczona!

O zakwalifikowaniu na Zlot decyduje spełnienie warunków uczestnictwa i kolejność zgłoszeń.

Karta zgłoszenia i warunki udziału w zlocie znajdują się w załączniku do niniejszego zaproszenia.

Po wysłaniu karty zgłoszenia prosimy oczekiwać na potwierdzenie ze strony Organizatora.


KARTA ZGŁOSZENIA


WARUNKI UCZESTNICTWA


Organizator Zlotu.
Stowarzyszenie ‘Wspólnota Polska” Oddział Wielkopolski.

Adres: 61-772 POZNAŃ, Stary Rynek 51.Tel./fax. +48-61-853-19-61, tel. + 48-61-852-71-21, e-mail: poznan@swp.org.pl


  poznan@swp.org.pl


FOTOGRAFIE POCHODZĄ Z ARCHIWUM WIELKOPOLSKIEGO ODDZIAŁU SWP
OPRACOWANIE WITRYNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNAProjekt finansowany
ze środków Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023
ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 1190 ZAINTERESOWANYCH OSÓB