SWP
2024-05-25 Wielka polonijna impreza żeglarska przed nami - rekordowa liczba zgłoszeń! Polska

Tegoroczne V Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie zapowiadają się imponująco! Rekordowa liczba zgłoszeń! Załogi z Austrii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Islandii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Szwajcarii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych rywalizować będą w Gdyni w dniach 20-23 czerwca 2024 r.

Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych. O randze tych regat świadczy zainteresowanie uczestników z różnych stron świata podczas zeszłorocznej i poprzednich edycji. Regaty wpisują się w obchody corocznych Dni Morza, które odbędą się w tym czasie w Gdyni. Poza zmaganiami sportowymi na uczestników czeka zatem wiele dodatkowych atrakcji. Będzie to również okazja do spotkania z wybitnymi polskimi żeglarzami. Regaty będzie wspierał żeglarz polarny Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”.

Regaty zostaną przeprowadzone są na jachtach klasy „2020” a jej uczestnikami będą 3-4 osobowe amatorskie (chociaż to określenie, sądząc po poziomie poprzednich mistrzostw nie oddaje faktycznych umiejętności polonijnych żeglarzy) załogi.

Patronem Mistrzostw jest - co z dumą podkreślamy inżynier Tadeusz Wenda. Dla każdego kto zna historię Gdyni postać inżyniera Tadeusz Wendy jest nierozerwalnie związana z sukcesem II Rzeczypospolitej w odbudowie polskiej państwowości nad Bałtykiem. Dzięki jego śmiałym wizjom niewielka wioska rybacka przeobraziła się w znaczący w Europie port, a żegluga narodowa uzyskała pełny dostęp do mórz i oceanów całego świata. To wielki zaszczyt, że zgodnie z wolą Rodziny wielkiego Polaka, wyrażonej przez Jego wnuczkę Hannę Wendę-Uszyńską, na prośbę Organizatorów zawodów, Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie noszą imię tego wielkiego Polaka.

Na koniec dodać należy, że do końca rejestracji pozostało nieco ponad dobę, czyli to ostatnia szansa dołączenia do grona polonijnej braci wilków morskich. Udział w regatach organizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim, Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Akademią Marynarki Wojennej potrafi zmienić w naszym życiu wszystko - nie dość, że pozostają niezatarte wspomnienia, to rodzi się pasja, przyjaźnie i więź z ojczyzną. Tak było od samego początku Mistrzostw i to chcemy kontynuować w kolejnych latach.

Więcej informacji o Mistrzostwach i ostatnia szansa na rejestrację!


V ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE

ORGANIZATOR

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,

PARTNER STRATEGICZNYGŁÓWNY PATRON MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów