Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni zorganizowały V Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy, które odbywają się w Gdyni w dniach 20-23 czerwca 2024 r.
Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych. O randze tych regat świadczy przybycie uczestników - naszych rodaków - ze wszystkich stron świata. Regaty wpisują się w obchody corocznych Dni Morza, które odbywają się w tym czasie w Gdyni.
Poza zmaganiami sportowymi na uczestników czeka zatem wiele dodatkowych atrakcji. Będzie to również okazja do spotkania z wybitnymi polskimi żeglarzami. Regaty wspiera żeglarz polarny (rejs Katharsis II dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej) , zawodowy oficer i nauczyciel akademicki, instruktor zintegrowanego kursu bezpieczeństwa STCW (International Standards of Training, Certification and Watchkeeping) prowadzący zajęcia z zakresu ratownictwa morskiego Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”.
Regaty są przeprowadzane są na jachtach klasy „2020”. Informacja szczegółowa o jachtach znajduje się pod adresem: https://jacht2020.pl/
Na zdjęciu obok - licencja na przeprowadzenie regat
Początek Mistrzostw to jak zawsze kwestie organizacyjne. Od zakwaterowania uczestników, przez pierwszy trening na wodzie mający na celu zapoznanie się ze sprzętem, aż do zapoznania się z instrukcją żeglugi i losowania jachtów.
Dla większości to dobrze znana rzeczywistość, ale z wielką przyjemnością powitaliśmy startujących po raz pierwszy. Mistrzostwa z roku na rok stają się liczebnie coraz większą imprezą wpisaną w kalendarz startów zarówno zaawansowanych jak i czysto amatorskich załóg polonijnych z całego świata.
Jacht żaglowy wyposażony jest zwykle w dwa typy żagli – fok i grot. Pomimo, że biorące udział w naszych mistrzostwach zostały starannie przygotowanie przez Jacht2020, to jednak rutynową powinnością żeglarzy jest osobiste przekonanie się o ich stanie technicznym. Należy wiedieć, że nawet niewielkie uszkodzenia mają wpływ na jakość żeglugi. Wiatr na otwartym morzu może być bardzo silny nawet w słoneczny dzień. Niewielkie przetarcia czy puszczone szwy mogą przyczynić się do szybkiego uszkodzenia całego żagla.
Kolejna kwestia to sprawdzenie lin oraz oprzyrządowania. Cumy, szpringi i stopery linowe muszą być w nienagannym stanie. Pod wpływem sił działających na jednostkę pływającą może dojść do nieoczekiwanego zerwania liny.
Ostatnim elementem wyposażenia jachtu są akcesoria ratunkowe. Pływanie w kamizelce ratunkowej, bez względu na umiejętności pływackie jest absolutnie wymagane.
Wielokrotnie podkreślaliśmy, że nasze Mistrzostwa są perfekcyjnie przygotowane od strony technicznej i asekurowane przez Marynarkę Wojenną, ale wyrobienie odpowiednich nawyków żeglarskich jest jednym z celów edukacyjnych zawodów.
Czekając z niecierpliwością na jutrzejsze zmagania sportowe proponujemy relację fotograficzną z dzisiejszych wydarzeń.
Oficjalna inauguracja IV Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich odbyła na gdyńskim nabrzeżu Marinie Yacht Park, przy pięknej pogodzie - lekkiej bryzie i palącym słońcu. To dobrze zapowiada warunki dla sportowej rywalizacji.
Uroczystość otworzył i poprowadził przedstawiciel Rektora Akademii Marynarski Wojennej w Gdyni komandor Arkadiusz Sobieraj, kierownik Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu AMW, a zaszczycili ją swoją obecnością Hanna Wenda-Uszyńska – wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy, którego imię noszą rozgrywane regaty, Bogusław Witkowski Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera strategicznego imprezy. i jednocześnie Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Tomasz Różniak Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Teresa Bysewska Przewodnicząca Komisji Sportu w Urzędzie Miasta Gdynia, Tomasz Dybek Manager Marina Yacht Park.
W swoim wystąpieniu, zwracając się do uczestników Mistrzostw Hanna Wenda-Uszyńska dziękując za zaproszenie przypomniała, że jej dziadek "kochał młodych, kochał sport", zapewne cieszyłby się z tak wspaniałej grupy reprezentującej Polaków i Polonię z całego świata.
Tomasz Różniak występujący w imieniu organizatora Mistrzostw Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" podkreślił, że gdyńskie zawody odbywają są już po raz piąty i śmiało można powiedzieć, że czerwcowe, polonijne spotkanie żeglarskie w Gdyni stały się tradycją. Świadczy o tym wielkie zainteresowanie zawodami, zaangażowanie organizacji, poszczególnych zawodników - wszystkim należy się wielkie podziękowanie. "Sport jest rywalizacją, ale też sport łączy, a żeglarstwo w sposób szczególny związane jest z duchem współpracy. Polacy i Polonia bardzo potrzebują budowania wspólnoty - jedności. I mam nadzieję, że to przedsięwzięcie się do tego przyczyni. Nie należy zapominać, że w tym środowisku takie spotkania budują silne więzi oparte na emocjonalnym obcowaniu z ojczyzną i rodakami."
Bogusław Witkowski podkreślił, że rok 2024 zapisze się w historii polskiego żeglarstwa w dwojaki sposób - pierwszy to rekordowa ilość kwalifikacji do zawodów w Marsylii, a drugi to Świętojańska Parada Żeglarska, która zgromadziła najznamienitsze jednostki jak chociażby Fryderyka Chopina, Pogorię - flagową jednostkę Polskiego Związku żeglarskiego, dwa "Dary". Przepłyną one przez akwen na którym rozgrywane będą zawody drugiego dnia V Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich uświetiając swoją obecnością polonijną rywalizację.
Teresa Bysewska życzyła wszystkim wspaniałych wrażeń z pobytu w Gdyni, satysfakcji ze sportowej rywalizacji, Tomasz Dybek zapewnił o wielkiej życzliwości ze strony Mariny Yacht Parku, która od pięciu lat z wielką radością gości polonijnych sportowców.
W trakcie uroczystości otwarcia Mistrzostw nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem inżyniera Tadeusza Wendy. Dla każdego kto zna historię Gdyni postać inżyniera Tadeusza Wendy jest nierozerwalnie związana z sukcesem II Rzeczypospolitej w odbudowie polskiej państwowości nad Bałtykiem. Dzięki jego śmiałym wizjom niewielka wioska rybacka przeobraziła się w znaczący w Europie port, a żegluga narodowa uzyskała pełny dostęp do mórz i oceanów całego świata. Dzieło Wendy spotkało się z uznaniem w całej Europie. Zgodnie przyznawano, że Port w Gdyni ustępuje jedynie największym w rodzaju Rotterdamu, Antwerpii czy Hamburga.
Po części oficjalnej przyszedł czas na pierwsze starty, co zobaczyć możemy w naszej relacji fotograficznej i filmowej.
Niestety pogoda nie pozwoliła na zaplanowane starty w trzecim dniu zawodów, dlatego też ostateczne wyniki są efektem rywalizacji drugiego dnia mistrzostw, Zanim je jednak poznaliśmy kilka chwil należało poświęcić na posprzątanie jachtów, aby za rok, w trakcie VI Mistrzostw w 2025 roku służyły równie wiernie jak we wszystkich poprzednich edycjach.
Oficjalne zakończenie V Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich odbyło się tradycyjnie na gdyńskim nabrzeżu Marinie Yacht Park, przy - chciałoby się powiedzieć pięknej pogodzie - ale niestety, aura, zwłaszcza nad morzem, potrafi być kapryśna. Deszcz, mgła nękała nas od samego rana co spowodowało odwołanie kolejnych startów, jednak nie popsuło nastrojów uczestników. Dopiero odczytywaniu wyników regat towarzyszyło przebijające się zza chmur słońce.
Okazało się, że wszystko rozstrzygnęło się przy pierwszych startach, Neptun namaścił najlepszych i tak już pozostało. Wyniki w postaci klasyfikacji generalnej jak też w poszczególnych kategoriach, czyli załóg bez własnego sternika i załóg ze sternikiem, prezentujemy powyżej.
Podobnie jak inaugurację uroczystość zamknięcia Mistrzostw poprowadził brawurowo przedstawiciel Rektora Akademii Marynarski Wojennej w Gdyni komandor Arkadiusz Sobieraj, kierownik Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu AMW. Jako uczestnik wszystkich dotychczasowych pięciu regat w osobistej refleksji wyraził uznanie dla wytrwałości i zaangażowania uczestników gotowych przemierzać tysiące kilometrów, aby stanąć w sportowe szranki z rodakami na Zatoce Gdańskiej. "Dziękuję, za to że można na was liczyć, za to, że jesteście".
Odczytywaniu wyników regat z zainteresowaniem przysłuchiwali się Hanna Wenda-Uszyńska – wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy, którego imię noszą rozgrywane regaty, Leopold Walerian Naskręt Wice Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Różniak Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Tomasz Dybek Manager Marina Yacht Park.
Tomasz Różniak reprezentujący organizatora Mistrzostw Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podziękował zarówno współorganizatorom - Akademii Marynarki Wojennej, Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu i wszystkim instytucjom, które wspierają to przedsięwzięcie jak też - w szczególności - załogom Mistrzostw. "Rozwijamy jako Wspólnota Polska tą imprezę w doborowym partnerstwie co pokazuje, jak można skutecznie realizować duże przedsięwzięcia. Zależy nam również, żeby Mistrzostwa realizowane były w trakcie Dni Morza, co stanowi wspaniałą ich oprawę. Nawet, jeżeli wiąże się z pewnymi utrudnieniami w korzystaniu z akwenu". Zwracają się do uczestników Tomasz Różniak podziękował za trud dotarcia do Gdyni, poświęcenia własnego czasu w imię sportowej, polonijnej rywalizacji. "Sądzę jednak, że tego typu spotkania mają ogromną wartość. Gratulacje dla zwycięzców, dla wszystkich uczestników i do zobaczenia za rok".
Hanna Wenda-Uszyńska złożyła uczestnikom "serdeczne, wielkie, z całego serca gratulacje! Jesteście wspaniali! Wszyscy jesteście zwycięzcami. Dziękuję, że mogłam tu z wami być, mogłam obserwować wasze sportowe zmagania i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie, Serdeczności dla was wszystkich".
Leopold Walerian Naskręt podsumowując aspekt żeglarski regat stwierdził również, że oprócz wyników startów bardzo ważnym jest, że mogliśmy się spotkać, rozmawiać i integrować się ze sobą, "Cieszę się bardzo, że w ciągu minionych pięciu lat Mistrzostw Polonijnych systematycznie przybywa załóg, co świadczy o zainteresowaniu żeglarstwem w środowisku Polaków za granicą. Sobie i państwu życzę, abyśmy w przyszłym roku spotkali się ponownie w jeszcze większym gronie."
Na koniec wystąpień wygłoszono tradycyjną formułę "Uważamy V Mistrzostwa żeglarzy polonijnych za zakończone" która nie zamyka jednak historii regat. Z cała pewnością spotkamy się za rok, bo jak mawiał Joseph Conrad, czyli nasz Józef Teodor Konrad Korzeniowski "Podążamy za swoim marzeniem, podążamy wiecznie - zawsze" !.
WYNIKI ZAŁOGI Z WŁASNYM STERNIKIEM / PDF
MSC. | Kraj | Jacht | Sternik | Załoga | Nazwa ograniacji lub klub | PKT. | W1 | W2 |
1 | Niemcy | 105 | Eugeniusz Żychski, Niemcy | 1. Wiesław Dulny, Niemcy 2. Robert Abram, Niemcy 3. Dominik Miczko, Niemcy |
Polish International Yacht Club Korsarze Żeglarska Brać |
5,00 | 2,00 | 3,00 |
2 | Niemcy | 117 | Robert Kamiński, Niemcy | 1. Bruno Kamiński, Niemcy 2. Elżbieta Rogowska, Niemcy 3. Maciej Kowohl, Niemcy |
Polish International Yacht Club Korsarze Żeglarska e.V. |
12,00 | 6,00 | 6,00 |
3 | Austria | 133 | Tadeusz Znajkowski, Austria | 1. Hanna Studzinska, Austria 2. Grzegorz Tkaczyk, Austria 3. Dariusz Gaczol, Austria 4. Hubert Gaczol, Austria |
"Roza Wiatrow " -Sailing Team Vienna | 16,00 | 15,00 | 1,00 |
4 | Austria | 109 | Piotr Kwasny, Austria | 1. Dawid Kwasny, Austria 2. Pawel Drynda, Austria 3. Maximilian Mironczuk, Austria |
Spinnaker Yacht Club | 16,00 | 9,00 | 7,00 |
5 | Czechy | 128 | Lech Ćmok, Czechy | 1. René Bartoš, Czechy 2. Jana Kaletová, Czechy 3. Bohdan Kaleta, Czechy 4. Ewa Ćmok, Czechy |
Klub Jachtingu Těrlicko Polonia | 18,00 | 7,00 | 11,00 |
6 | Austria | 142 | Henryk Zapała, Austria | 1. Jakub Opalski, Austria 2. Wiesław Dominik Krawczyk, Austria 3. Waldemar Woźny, Austria |
Spinnaker Yacht Klub Wien | 19,00 | 11,00 | 8,00 |
7 | Szwajcaria | 143 | Tomasz Kluziak, Szwajcaria | 1. Evellyn Kluziak, Szwajcaria 2. Ilona Mazurkiewicz, Szwajcaria 3. Jędrzej Nowak, Szwecja |
Sportowa Polonia Szwajcarska | 20,00 | 8,00 | 12,00 |
8 | Czechy | 135 | Bogdan Kokotek, Czechy | 1. Tomasz Kokotek, Czechy 2. Ewelina Ośmiałowska, Islandia 3. Marianna Wojciechowska, Luksemburg |
Yacht klub Cierlicko - Czechy | 21,00 | 12,00 | 9,00 |
9 | Austria | 116 | Anna Pawlak, Austria | 1. Boguslawa Szafraniec, Austria 2. Dorota Subocz, Austria 3. Marta Zajączkowska, Austria 4. Katarzyna Maslowska, Austria |
Spinnaker Yachtclub Wien | 27,00 | 14,00 | 13,00 |
10 | Czechy | 132 | Zbigniew Jezowicz, Czechy | 1. Michał Jezowicz, Czechy 2. Szymon Giemza, Czechy 3. Michał Giemza, Czechy |
KJT | 29,00 | 4,00 | dnf |
11 | Austria | 106 | Maciej Czerwinski, Austria | 1. Tomasz Szydzik, Austria 2. Krzysztof Oltuszyn, Austria 3. Marcin Zwierzykowski, Austria |
"Roza Wiatrow" - Sailing Team Vienna | 41,00 | 16,00 | dnf |
12 | Szwecja | 113 | Olaf Duński, Szwecja | 1. Rafał Gniado, Szwecja 2. Andrzej Federowicz, Szwecja 3. Monika Zacharzńska, Szwecja 4. Maciej Landsberg, Szwecja |
Horisont Yacht Club Stockholm | 43,00 | 18,00 | dnf |
13 | Francja | 138 | Jean Jacques Kowalczyk, Francja | 1. Justyna Kowalska, USA 2. Lukas Kowalczyk, Francja 3. Andrzej Kowalczyk, Francja 4. Sebastian Kowalski, USA |
POW | 44,00 | 19,00 | dnf |
14 | Szwecja | 112 | Andreas Henriksson, Szwecja | 1. Paweł Hofman, Szwecja 2. Tomasz Switala, Szwecja 3. Urszula Rogowicz, Szwecja |
Yacht Klub Polonia Skandynawia | 50,00 | dnf | dnf |
15 | Litwa | 108 | Rusłan Kostiukov, Litwa | 1. Mateuš Mozyro, Litwa 2. Andžej Vorobjov, Litwa 3. Rafal Čech, Litwa |
Legendy Korsarza | 50,00 | dnf | dnf |
16 | Szwecja | 111 | Jacek Bojanowicz, Szwecja | 1. Henryk Grynfeld, Szwecja 2. Piotr Ostrowski, Szwecja 3. Sławomir Skowroński, Szwecja 4. Bernardeta Bojanowicz, Szwecja |
Yacht Klub Polonia Skandynawia | 50,00 | dnf | dnf |
17 | USA | 136 | Marzena Oberski, USA | 1. Pawel Michalski, USA 2. Krzysztof Stokowski, USA 3. Halina Stokowski, USA 4. Miroslaw Wronski, USA |
Polish Yacht Club Chicago | 50,00 | dnf | dnf |
WYNIKI ZAŁOGI ZE STERNIKiEM ORGANIZATORA / PDF
MSC. | Kraj | Jacht | Sternik | Załoga | Nazwa ograniacji lub klub | PKT. | W1 | W2 | |
1 | Czechy | MAT | Jakub Wiedeheft (organizator) | 1. Grzegorz Skupień, Czechy 2. Andrea Skupień Kapsia, Czechy 3. Eliza Julia Skupień, Czechy 4. Tiana Berenika Skupień, Czechy |
Klub Kibica Boconowice | 3,00 | 1,00 | 2,00 | |
2 | Austria | 141 | Jan Suchowcki (organizator) | 1. Emil Dyrcz, Austria 2. Krzysztof Micał, Austria 3. Rafał Draus, Austria 4. Małgorzata Kalvoda, Austria |
Polonijny Klub Aktywności Sportowych - Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, Unia Polonijnych klubów Sportowych w Austrii UPSA |
9,00 | 5,00 | 4,00 | |
3 | RPA | 139 | Krzysztof Leński (organizator) | 1. Zygmunt Kawecki, RPA 2. Ewa Kawecki, RPA 3. Iwona Krystyna Swietkowska, Hiszpania 4. Andrzej Krzysztof Dziupinski, Hiszpania |
Kolo Olimpijczyka - Kapsztad - RPA | 15,00 | 10,00 | 5,00 | |
4 | RPA | 129 | Janina Dmochowska (organizator) | 1. Wieslaw Tymowicz, RPA 2. Marian Ordysinski11, RPA 3. Malgorzata Krystyna Spyla, Hiszpania 4. Teresa Solodkowska, RPA |
Kolo Olimpijczyka - Kapsztad - RPA | 23,00 | 13,00 | 10,00 | |
5 | Austria | 101 | Jakub Pietrzak (organizator) | 1. Jakub Draus, Austria 2. Maksymilian Draus, Austria 3. Jakub Kędroń, Austria 4. Hanna Jendrzej, Austria |
Polonijny Klub Aktywności Sportowych - Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, Unia Polonijnych klubów Sportowych w Austrii UPSA |
28,00 | 3,00 | dnf | |
6 | Litwa | BOSMAN | Szymon Janiak (organizator) | 1. Zbigniew Bujko, Litwa 2. Jerzy Dunowski, Litwa 3. Jurij Budrevic, Litwa |
Centrum oświaty i rozwoju | 31,00 | 17,00 | 14,00 | |
7 | Czechy | 115 | Marta Zwara (ogranizator) | 1. Adam Kujawa, Czechy 2. Marian Gociek, Czechy 3. Ryszard Legierski, Czechy 4. Marek Byrtus, Czechy |
Foki Zaolzia | 35,00 | 20,00 | 15,00 |
W regatach biorą udział amatorskie polonijne załogi żeglarskie, 3-4 osobowe (w przypadku sternika z Pomorskiego Związku Żeglarskiego) lub 4-5 osobowe (z własnym sternikiem).
* Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu lub odwołania wydarzenia z przyczyn niezależnych od organizatora.
Jacht dedykowany zarówno dla rozpoczynających uprawianie żeglarstwa, jak i pragnących żeglować rekreacyjnie pod żaglami czy na silniku posiłkując się silnikiem zaburtowym (miejsce przygotowane konstrukcyjnie do montażu pantografu) oraz dla tych, którym żeglarstwo kojarzy się z regatami, rywalizacją i wyczynem. Jacht przystosowany do pływania po przybrzeżnych wodach morskich i wodach śródlądowych i spełnia wymagania bezpiecznej i bezstresowej (szczególnie ważne dla początkujących) żeglugi w kategorii jachtów treningowych, rekreacyjnych i regatowych. Konstrukcja jachtu, określona powszechnymi kryteriami Norm Europejskich ISO, umożliwia swobodę żeglowania bez asekuracji zewnętrznej oraz posiada kategorie projektową C (zdolność do żeglugi przy sile stałego wiatru do 6 stop. B , podmuchach wiatru do 33 węzłów i fali do 2 m wysokości).
Producentem jachtu 2020 jest gdyńska firma PRO-AIR - partner Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich. To zespół inżynierów-pasjonatów, oferujących swoje doświadczenie z zakresu automatyki, programowania i zarządzania. Razem tworzą firmę zajmującą się projektowaniem, instalowaniem, wykonywaniem pomiarów technicznych oraz serwisowaniem instalacji.
PRO-AIR specjalizuje się w projektowaniu oraz realizacji inwestycji budowlanych. Inwestycje realizuje kompleksowo bądź też realizuje poszczególne zadania na różnych etapach procesu inwestycyjnego. PRO-AIR zatrudnia wykwalifikowany personel techniczny w różnych specjalnościach, w tym m.in.: elektrycznej, teletechnicznej i telekomunikacyjnej, IT, instalacyjnej, technologicznej, konstrukcyjno-budowlanej, mechanicznej, itd. Załogę firmy stanowią ponadto inżynierowie projektu, automatycy, programiści oraz cały personel niezbędny do zarządzania realizacją inwestycji.
Firma PRO-AIR prowadzi Dział Projektów Morskich, który zajmuje się budową i wyposażaniem jachtów i urządzeń, projektowaniem oraz kosztorysowaniem instalacji związanych z okrętownictwem, aparatury wspomagającej efekty nauczania żeglarstwa i bezpieczeństwa żeglugi. W ramach Działu Projektów Morskich udało się tu stworzyć – pierwszy w Polsce – symulator żeglarski oraz wdrożyć własny system lokalizacji jachtów na morzu - tracking. Symulator żeglarski wspomaga naukę żeglowania, szczególnie najmłodszych, będąc połączeniem nauki i zabawy. System lokalizacji jachtów wykorzystywany jest przez żeglarzy głównie w regatach.
Jacht 2020 na którym pływają załogi Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich to najnowsze dzieło PRO-AIR. Prezent dla polskich i polonijnych żeglarzy.
Dla każdego kto zna historię Gdyni postać inżyniera Tadeusz Wendy jest nierozerwalnie związana z sukcesem II Rzeczypospolitej w odbudowie polskiej państwowości nad Bałtykiem. Dzięki jego śmiałym wizjom niewielka wioska rybacka przeobraziła się w znaczący w Europie port, a żegluga narodowa uzyskała pełny dostęp do mórz i oceanów całego świata. To wielki zaszczyt, że zgodnie z wolą Rodziny wielkiego Polaka, wyrażonej przez Jego wnuczkę Hannę Wendę-Uszyńską, na prośbę Organizatorów zawodów, Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie nnoszą imię tego wielkiego Polaka.
ORGANIZATOR
PARTNER STRATEGICZNY
MECENAT FINANSOWY
PATRON HONOROWY
GŁÓWNY PATRON MEDIALNY
PATRON MEDIALNY
PARTNER