Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni zorganizowały VI Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy, które odbywają się w Gdyni w dniach 19-22 czerwca 2025 r.
Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych. O randze regat świadczą licznie przybywający na kolejne edycje uczestnicy - nasi rodacy - ze wszystkich stron świata. Regaty wpisują się w obchody corocznych Dni Morza, które odbywają się w tym czasie w Gdyni. Poza zmaganiami sportowymi na zawodników czeka zatem wiele dodatkowych atrakcji.
Regaty to również okazja do spotkania z wybitnymi polskimi żeglarzami.
Regaty są przeprowadzane są na jachtach klasy „2020”. Informacja szczegółowa o jachtach znajduje się pod adresem: https://jacht2020.pl/
Początek Mistrzostw to jak zawsze kwestie organizacyjne. Od zakwaterowania uczestników aż do zapoznania się z instrukcją żeglugi i losowania jachtów.
Dla większości to dobrze znana rzeczywistość, ale z wielką przyjemnością powitaliśmy startujących po raz pierwszy. Mistrzostwa z roku na rok stają się liczebnie coraz większą imprezą wpisaną w kalendarz startów zarówno zaawansowanych jak i czysto amatorskich załóg polonijnych z całego świata. W Zatoce Gdańskiej rywalizować będzie 20 zespołów z 11 krajów. Pogoda zapowiada się wymagająca, wiatru nie zabraknie, oby tylko nie było go zbyt dużo...
Czekając z niecierpliwością na jutrzejsze starty proponujemy relację fotograficzną z dzisiejszego losowania jachtów.
Rozpoczęcie VI Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich niezmiennie od początku ich trwania miało miejsce w gdyńskiej przystani Marina Yacht Park, miejscu przyjaznym polonijnym żeglarzom na którym usytuowany jest pomnik patrona regat inżyniera Tadeusza Wendy, jednego z budowniczych portu Gdynia i tym samym potęgi morskiej naszej ojczyzny w okresie międzywojennym. W tym pięknym miejscu powitaliśmy załogi z Czech, Litwy, Niemiec, Szwecji, Austrii, Irlandii, USA, Szwajcarii, Danii, Wielkiej Brytanii i Łotwy, 20 załóg z 11 krajów gotowych do sportowej rywalizacji w duchu fair play.
Wśród gości honorowych oraz przedstawicieli organizatorów i partnerów nie mogło zabraknąć wnuczki patrona Hanny Wendy-Uszyńskiej, za sprawą której możemy kontynuować chlubną polską tradycję związku z Morzem Bałtyckim, głównego organizatora regat Przewodniczącego Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasza Różniaka, dla którego sport polonijny jest szczególnie ważnym aspektem aktywności naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju, Bogusława Witkowskiego Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera strategicznego imprezy i jednocześnie członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który to sprawuje patronat nad Mistrzostwami, Przemysława Daleckiego zastępcę Dyrektora Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, które wspiera polonijne inicjatywy od wielu już lat i dzięki któremu ten wspaniały fragment polskiego wybrzeża jest tak przyjazny zawodnikom Mistrzostw, przedstawiciela rektora, komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni komandora Maciej Bzdawski , Członka Zarządu Stoczni Wojennej Polskiej Grupy Zbrojeniowej Beaty Konarskiej, Teresy Bysewskiej, radnej Miasta Gdynia i przewodniczącej Komisji Sportu RMG.
Uroczystość poprowadził komandor por. rezerwy (odpowiednik podpułkownika wojsk lądowych) Dariusz Sapiejka, który swoją karierę związał m.in. z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, prekursor wielu zagranicznych przedsięwzięć sportowych, koordynator żeglarstwa w Wojsku Polskim, członek zarządu Wojskowej Federacji Sportu.
W poczcie flagowym, celebrującym podniesienie flagi państwowej wzięli udział zawodnicy z Czech i Austrii.
Przewodniczący Zarządu Krajowego Tomasz Różniak podziękował "za liczny udział Polonii oraz życzliwość wszystkich , którzy wsparli organizację regat, w szczególności Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi, który objął patronatem tą imprezę i umożliwił wpisanie Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich w panoramę ważnych wydarzeń na Pomorzu, Bogusławowi Witkowskiemu Prezesowi Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz komandorowi profesorowi Tomaszowi Szulbrychtowi, Rektorowi Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dzięki zaangażowaniu których możemy spotkać się w Gdyni już po raz szósty. Dzięki temu Mistrzostwa można uznać już jako tradycję towarzyszącą gdyńskim obchodom Dni Morza, które witają nas równie tradycyjnie piękną pogodą żeglarską i przyjazną atmosferą. To co jest ważne dla Wspólnoty Polskiej, to oprócz aspektu sportowego – co oczywiste – walor spotkania i to w znaczeniu braterstwa ludzi morza jak też wspólnoty Polaków. To tutaj w naturalny sposób realizuje się idea solidarności Polaków na co dzień rozproszonych po całym świecie. I za tą postawę chciałem Państwu bardzo podziękować. Wracają do sportu życzę dobrych wiatrów i zwycięstwa najlepszym i satysfakcji z udziału w Mistrzostwach wszystkim zawodnikom. Proszę również nie zapominać, że przyjazd do Gdyni daje okazję do obcowania z polską kulturą, zauważenia zmian jakie zachodzą w Polsce, skorzystania z niezaprzeczalnych walorów turystycznych wybrzeża Bałtyku".
Uroczystość otwarcia była okazją do wręczenia medalu 35-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Andreasowi Hendriksonowi, który niezwykle skutecznie organizuje środowisko Polonii żeglarskiej na całym świecie i promuje pływanie pod polską banderą jako wyraz dumy z naszej historii, dorobku kulturowego i państwowości. Dokonał tego w imieniu Zarządu Krajowego SWP Przewodniczący Tomasz Różniak.
Dziękując za wyróżnienie Andreas Hendrikson przyznał, że „jest wzruszony i zaskoczony. Faktycznie w wyniku wielu lat pracy powstała Federacja Polonijnych Klubów Żeglarskich która współpracuje ze Wspólnotą Polską starając się organizować społeczność otwartą dla wszystkich żeglarzy polonijnych i to wyróżnienie jest dowodem na skuteczność tej inicjatywy, a tym samym nie jest to medal wyłącznie dla mnie, ale całej braci żeglarskiej.” Laureat wyraził przekonanie, że najważniejszym jest kontynuacja takich przedsięwzięć jak Mistrzostwa, mimo pojawiających się trudności, które wspólnie możemy przezwyciężać.
Andreas Hendrikson zdradził również, że Federacja ufundowała nagrodę specjalną dla najsympatyczniejszej załogi regat, co jest nowością wzbogacającą gdyńskie żeglarskie święto Polonii.
Tomasz Różniak przypomniał, że "Gdynia jest miejscem szczególnym dla losów polskiego wychodźstwa. Można się o tym przekonać chociażby w Muzeum Emigracji. Jest też świadectwem polskiej historii, w szczególności dorobku okresu międzywojennego, w którym powstały podwaliny tego, co widzimy dzisiaj – nowoczesnej, tętniącej życiem aglomeracji i morskiej bramy na świat. Przyszłoroczne 100-lecie założenia miasta będzie okazją do połączenia obu tych aspektów, zaś Wspólnota Polska uczci to organizacją Letnich Igrzysk Polonijnych, przez co impreza uzyska znaczenie symboliczne. Stwierdzenie „Jest nas 60 milionów” łączące losy 40 milionów Polaków w kraju z losami 20 milionów emigrantów jest z jednej strony zobowiązaniem do starań o integrację ale też szansą na współpracę wykorzystującą siłę polskiej diaspory dla dobra ojczyzny i wszystkich, których korzenie sięgają tej ziemi."
Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski przemawiając do żeglarzy stwierdził, że "sport jest tą specyficzną dziedziną życia, w której z jednej strony są emocje ale z drugiej strony szlachetne reguły fair play organizujące każde takie wydarzenie. Dodatkowo chciałbym zauważyć, że Mistrzostwa odbywają się w okresie olimpiady, czyli w czterech lat między igrzyskami, w których idea olimpizmu objawia się w sposób szczególny, kiedy ważny jest bardziej udział niż wyniki, kiedy do głosu dochodzi filozofia harmonijnego łączenia w zrównoważoną całość woli, umysłu, sprawności ciała, radości z wysiłku i poszanowanie uniwersalnych zasad etycznych. "
Na koniec Prezes Witkowski życzył sprzyjającego wiatru, który pozwoli postawić wszystkie żagle, a co za tym idzie satysfakcji z uczestnictwa w Mistrzostwach.
Relację z Mistrzostw zapewnia Polonijna Agencja Informacyjna.
Zdjęcia: Agata Pawłowska © SWP - Polonijna Agencja Informacyjna - PATRON MEDIALNY MISTRZOSTW
Usiłowaliśmy pływać, jednak Neptun nie był dzisiaj łaskawy... może jutro zmieni zdanie?...
Zdjęcia: Agata Pawłowska © SWP - Polonijna Agencja Informacyjna - PATRON MEDIALNY MISTRZOSTW
Sobotnia aura na Zatoce Gdańśkiej okazała się łaskawa dla żeglarzy polonijnych Mistrzostw. Rozegrane wyścigi pozwoliły wyłonić najlepsze załogi.
VI Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy w kategorii bez sternika wygrała załoga w składzie Robert Kamiński, Bruno Kamiński, Grzegorz Jakubowicz, Elżbieta Rogowska – Polish International Yacht Club Korsarze Žeglarska Brać, Team Alfa z Niemiec przed załogą w składzie: Waldemar Ostrowski, Henryk Grynfled, Stanisław Jankowski, Sławomir Skowroński – Pro Polonia ze Szwecji i załogą w składzie: Bogdan Kokotek, Karolina Karchová, Eliza Julia Skupień, Grzegorz Skupień – Klub Kibica Boconowice z Czech.
– Trzeba przyznać, że pogoda była wymagająca, zwłaszcza pierwszego dnia – mówi Robert Kamiński z załogi, która wygrała w kategorii bez sternika. – Musieliśmy, tak jak wszyscy, uważać na błędy, bo łódka „karze” swoich nieposłusznych żeglarzy. Tak było z nami, bo w swoim czwartym wyścigu się wywróciliśmy, ale udało nam się postawić łódkę i daliśmy radę. To była nasza trzecia wygrana w Gdyni. Zwycięstwo to satysfakcja, ale my nastawiamy się na zabawę.
– Byłam bardzo zadowolona, bo były emocje, był porywisty wiatr, a te regaty w Gdyni są świetne, bo ludzie są mili i serdeczni, ale na wodzie nie ma litości i to jest dla mnie najcenniejsze – mówi Elżbieta Rogowska ze zwycięskiej załogi.
W kategorii ze sternikiem triumfowała załoga w składzie Piotr Trella (sternik), Andrzej Kacała, Georg Majkowski, Maciej Wojciechowski – Multi -Wikingowie, przed załogą z Austrii w składzie Krzysztof Lenski (sternik), Jakub Draus, Maksymilian Draus, Rafał Draus oraz załogą z Litwy w składzie: Marta Zwara (sternik), Edward Kożuchowski, Bogdan Monkiewicz, Karol Pacyna, Jolanta Sudujko – Polacy z Wileńszczyzny.
Jestem tu po raz czwarty – mówi Władysław Czudek z z Zaolzia. – Za każdym razem przyjeżdżam bardzo chętnie, choć pierwszego dnia doznałem kontuzji nogi i w sobotę już nie wystartowałem, ale na pewno tu wrócę – dodaje emerytowany elektryk napędów z miejscowości Gródek na Zaolziu.
– Trzyma nas żeglarska pasja, mnie i kolegów – mówi Bogdan Kokotek, który na co dzień jest kierownikiem artystycznym Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. – W Gdyni jestem po raz piąty, uważam, że to jest cudowny sposób integracji z Polakami z całego świata, no i sportowa rywalizacja, którą bardzo cenię.
Zwieńczeniem Mistrzostw byłą ceremonia medalowa, która odbyła się jak zawsze od 6 odecji w malowniczym otoczeniu jachtów cumujących przy gdyńskim wybrzerzu.
REALIZACJA TRANSMISJI: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
VI Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie odbywają się w dniach 19-22 czerwca 2025 roku. *
Mistrzostwa - regaty rozgrywane są na wodach Zatoki Gdańskiej w dniach 20-21 czerwca 2025 r.
Rozpoczęcie zawodów - 20.06.2025 rok godz. 10.30
Miejsce postoju jachtów: Marina Yacht Park, w gdyńskim Basenie Prezydenta.
Marina Yacht Park na mapie
* Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu lub odwołania wydarzenia z przyczyn niezależnych od organizatora.
W regatach biorą udział amatorskie polonijne i polskie złożone z osób mieszkających na stałe za granicą załogi żeglarskie:
Zgłoszenia dotyczą kompletnych załóg.
W przypadku zgłoszenia indywidualnego, bez załogi, należy to zaznaczyć w formularzu.
Indywidualny uczestnik będzie mógł brać udział w regatach pod warunkiem skompletowania załogi przez organizatora.
W regatach mogą brać udział wyłącznie zawodnicy którzy ukończyli 16 lat. (urodzeni przed 20 czerwca 2009 r.)
Zgłoszenia porzyjmowane są do 15 kwietnia 2025.
Liczba miejsc ograniczona - ze względu na miejsce przeprowadzenia regat (akwen wodny na Zatoce Gdańskiej)
Organizator zastrzega sobie prawo wcześniejszego zakończenia przyjmowania zgłoszeń w przypadku frekwencji przekraczającej możliwości zorganizowania regat na wyznaczonym akwenie.
Zgłoszenie do regat nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się do mistrzostw. Ostateczne decyzje w tym względzie podejmuje organizator.
Wszyscy zarejestrowani zawodnicy deklarują czynny udział w regatach - w obu wyścigach, każdego dnia mistrzostw.
Nie przewiduje się możliwości udziału osób towarzyszących nie biorących udziału bezpośrednio w zawodach jako członek załogi (rezerwowych członków załogi).
Rejestracja dotyczy wyłącznie zawodników (!).
Organizator zastrzega, że w przypadku wątpliwości może wymagać od osoby zgłaszającej się poświadczenia pochodzenia polskiego i miejsca zamieszkania poza granicami Polski na podstawie stosownych dokumentów. Mistrzostwa są imprezą wyłącznie dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą, stąd prosimy o wyrozumiałość.
O zakwalifikowaniu do regat każdy ze zgłaszających się będzie poinformowany przez organizatora drogą elektroniczną, na podany w formularzu adres e-mail.
REJESTRACJA NA MISTRZOSTWA 2025
Jacht dedykowany zarówno dla rozpoczynających uprawianie żeglarstwa, jak i pragnących żeglować rekreacyjnie pod żaglami czy na silniku posiłkując się silnikiem zaburtowym (miejsce przygotowane konstrukcyjnie do montażu pantografu) oraz dla tych, którym żeglarstwo kojarzy się z regatami, rywalizacją i wyczynem. Jacht przystosowany do pływania po przybrzeżnych wodach morskich i wodach śródlądowych i spełnia wymagania bezpiecznej i bezstresowej (szczególnie ważne dla początkujących) żeglugi w kategorii jachtów treningowych, rekreacyjnych i regatowych. Konstrukcja jachtu, określona powszechnymi kryteriami Norm Europejskich ISO, umożliwia swobodę żeglowania bez asekuracji zewnętrznej oraz posiada kategorie projektową C (zdolność do żeglugi przy sile stałego wiatru do 6 stop. B , podmuchach wiatru do 33 węzłów i fali do 2 m wysokości).
Producentem jachtu 2020 jest gdyńska firma PRO-AIR - partner Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich. To zespół inżynierów-pasjonatów, oferujących swoje doświadczenie z zakresu automatyki, programowania i zarządzania. Razem tworzą firmę zajmującą się projektowaniem, instalowaniem, wykonywaniem pomiarów technicznych oraz serwisowaniem instalacji.
PRO-AIR specjalizuje się w projektowaniu oraz realizacji inwestycji budowlanych. Inwestycje realizuje kompleksowo bądź też realizuje poszczególne zadania na różnych etapach procesu inwestycyjnego. PRO-AIR zatrudnia wykwalifikowany personel techniczny w różnych specjalnościach, w tym m.in.: elektrycznej, teletechnicznej i telekomunikacyjnej, IT, instalacyjnej, technologicznej, konstrukcyjno-budowlanej, mechanicznej, itd. Załogę firmy stanowią ponadto inżynierowie projektu, automatycy, programiści oraz cały personel niezbędny do zarządzania realizacją inwestycji.
Firma PRO-AIR prowadzi Dział Projektów Morskich, który zajmuje się budową i wyposażaniem jachtów i urządzeń, projektowaniem oraz kosztorysowaniem instalacji związanych z okrętownictwem, aparatury wspomagającej efekty nauczania żeglarstwa i bezpieczeństwa żeglugi. W ramach Działu Projektów Morskich udało się tu stworzyć – pierwszy w Polsce – symulator żeglarski oraz wdrożyć własny system lokalizacji jachtów na morzu - tracking. Symulator żeglarski wspomaga naukę żeglowania, szczególnie najmłodszych, będąc połączeniem nauki i zabawy. System lokalizacji jachtów wykorzystywany jest przez żeglarzy głównie w regatach.
Jacht 2020 na którym pływają załogi Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich to najnowsze dzieło PRO-AIR. Prezent dla polskich i polonijnych żeglarzy.
Dla każdego kto zna historię Gdyni postać inżyniera Tadeusz Wendy jest nierozerwalnie związana z sukcesem II Rzeczypospolitej w odbudowie polskiej państwowości nad Bałtykiem. Dzięki jego śmiałym wizjom niewielka wioska rybacka przeobraziła się w znaczący w Europie port, a żegluga narodowa uzyskała pełny dostęp do mórz i oceanów całego świata. To wielki zaszczyt, że zgodnie z wolą Rodziny wielkiego Polaka, wyrażonej przez Jego wnuczkę Hannę Wendę-Uszyńską, na prośbę Organizatorów zawodów, Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie nnoszą imię tego wielkiego Polaka.
ORGANIZATOR
PARTNER STRATEGICZNY
PARTNER
GŁÓWNY PATRON MEDIALNY
PATRON MEDIALNY
PARTNER