IV ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE
im. inż. Tadeusza Wendy

23-26 czerwca 2023 r., Gdynia


Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni zorganizowały IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy, które odbywają się w Gdyni w dniach 23-26 czerwca 2023 r.

Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych. O randze tych regat świadczy przybycie uczestników z różnych stron świata podczas zeszłorocznej edycji. Regaty wpisują się w obchody corocznych Dni Morza, które odbędą się w tym czasie w Gdyni. Poza zmaganiami sportowymi na uczestników czeka zatem wiele dodatkowych atrakcji. Będzie to również okazja do spotkania z polskimi żeglarzami. Regaty będzie wspierał żeglarz polarny Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”.

Regaty zostaną przeprowadzone są na jachtach klasy „2020”. Informacja szczegółowa o jachtach znajduje się pod adresem: https://jacht2020.pl/


INSTRUKCJA ŻEGLUGI / PDF


IV ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE rozpoczęte

Dzisiaj rozpoczęły się IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy, które odbywają się w Gdyni w dniach 23-26 czerwca 2023 r. Trwa sesja treningowa i odprawa sterników. Udział bierze 21 drużyn z Austrii, Czech, Danii, Litwy, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Oficjalną jednostką, na której ścigać się będą nasze załogi jest Jacht klasy 2020 - przeznaczony jest do powszechnej nauki żeglowania od podstaw dla dzieci i młodzieży, do podnoszenie umiejętności i kwalifikacji żeglarskich, przygotowania do egzaminu i egzaminowania na patent żeglarza jachtowego.Jacht 2020

Jacht dedykowany zarówno dla rozpoczynających uprawianie żeglarstwa, jak i pragnących żeglować rekreacyjnie pod żaglami czy na silniku posiłkując się silnikiem zaburtowym (miejsce przygotowane konstrukcyjnie do montażu pantografu) oraz dla tych, którym żeglarstwo kojarzy się z regatami, rywalizacją i wyczynem. Jacht przystosowany do pływania po przybrzeżnych wodach morskich i wodach śródlądowych i spełnia wymagania bezpiecznej i bezstresowej (szczególnie ważne dla początkujących) żeglugi w kategorii jachtów treningowych, rekreacyjnych i regatowych. Konstrukcja jachtu, określona powszechnymi kryteriami Norm Europejskich ISO, umożliwia swobodę żeglowania bez asekuracji zewnętrznej oraz posiada kategorie projektową C (zdolność do żeglugi przy sile stałego wiatru do 6 stop. B , podmuchach wiatru do 33 węzłów i fali do 2 m wysokości).

Producentem jachtu 2020 jest gdyńska firma PRO-AIR - partner Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich. To zespół inżynierów-pasjonatów, oferujących swoje doświadczenie z zakresu automatyki, programowania i zarządzania. Razem tworzą firmę zajmującą się projektowaniem, instalowaniem, wykonywaniem pomiarów technicznych oraz serwisowaniem instalacji.

PRO-AIR specjalizuje się w projektowaniu oraz realizacji inwestycji budowlanych. Inwestycje realizuje kompleksowo bądź też realizuje poszczególne zadania na różnych etapach procesu inwestycyjnego. PRO-AIR zatrudnia wykwalifikowany personel techniczny w różnych specjalnościach, w tym m.in.: elektrycznej, teletechnicznej i telekomunikacyjnej, IT, instalacyjnej, technologicznej, konstrukcyjno-budowlanej, mechanicznej, itd. Załogę firmy stanowią ponadto inżynierowie projektu, automatycy, programiści oraz cały personel niezbędny do zarządzania realizacją inwestycji.

Firma PRO-AIR prowadzi Dział Projektów Morskich, który zajmuje się budową i wyposażaniem jachtów i urządzeń, projektowaniem oraz kosztorysowaniem instalacji związanych z okrętownictwem, aparatury wspomagającej efekty nauczania żeglarstwa i bezpieczeństwa żeglugi. W ramach Działu Projektów Morskich udało się tu stworzyć – pierwszy w Polsce – symulator żeglarski oraz wdrożyć własny system lokalizacji jachtów na morzu - tracking. Symulator żeglarski wspomaga naukę żeglowania, szczególnie najmłodszych, będąc połączeniem nauki i zabawy. System lokalizacji jachtów wykorzystywany jest przez żeglarzy głównie w regatach.

Jacht 2020 na którym pływają załogi Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich to najnowsze dzieło PRO-AIR. Prezent dla polskich i polonijnych żeglarzy.


Odprawa sterników

Jednym z ważniejszych punktów regta przygotowujących do zawodów jest odprawa sterników na której przekazywane są szczegółowe zasady przeprowadzenia zawodów określone w instrukcji żeglugi.ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP

Przed treningiem wszystko należy dokładnie sprawdzić...

Pierwszego dnia przewidziano trening na wodzie. Zanim załogi wypłyną na akwen Zatoki Gdańskiej wszystko należy starannie sprawdzić. Jacht żaglowy wyposażony jest zwykle w dwa typy żagli – fok i grot. Pomimo, że biorące udział w naszych mistrzostwach zostały starannie przygotowanie przez Jacht2020, to jednak rutynową powinnością żeglarzy jest osobiste przekonanie się o ich stanie technicznym. Należy wiedieć, że nawet niewielkie uszkodzenia mają wpływ na jakość żeglugi. Wiatr na otwartym morzu może być bardzo silny nawet w słoneczny dzień. Niewielkie przetarcia czy puszczone szwy mogą przyczynić się do szybkiego uszkodzenia całego żagla.

Kolejna kwestia to sprawdzenie lin oraz oprzyrządowania. Cumy, szpringi i stopery linowe muszą być w nienagannym stanie. Pod wpływem sił działających na jednostkę pływającą może dojść do nieoczekiwanego zerwania liny.

Ostatnim elementem wyposażenia jachtu są akcesoria ratunkowe. Pływanie w kamizelce ratunkowej, bez względu na umiejętności pływackie jest absolutnie wymagane.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że nasze Mistrzostwa są perfekcyjnie przygotowane od strony technicznej i asekurowane przez Marynarkę Wojenną, ale wyrobienie odpowiednich nawyków żeglarskich jest jednym z celów edukacyjnych zawodów.ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP

Trening na wodach Zatoki Gdańskiej

W każdej dyscyplinie sportu trening to podstawa przyszłęgo sukcesu. Żeglarstwo nie jest tu wyjątkiem. Ale równie ważne jak umiejętności jest przygotowanie psychiczne i odporność na stres. Zwycięzcą może okazać się ten, kto lepiej zareaguje na gwałtowną zmianę wiatru czy ten, kto potrafi wytrzymać presję związaną z rangą imprezy. Ostrzenie i odpadanie ma opanowane każdy, kto staje na starcie, ale czy każdy potrafi kontrolować swoje myśli i tak nimi sterować, by stały się sprzymierzeńcem, a nie głównym przeciwnikiem? Halsowanie to dla żeglarza chleb powszedni , ale co z tego jeśli zawodnik spali się psychicznie przy taklowaniu łódki? Dlatego ważne jest poznanie akwenu i rywali. Można poczynić pierwsze obserwacje, które staną się nieocenione w czasie startów. To pomoże pokonać bariery mentalne i skoncentrować się na zadaniu. "Mocna głowa" może okazać się pomocna nie tylko przy starcie na zawodach, ale też podczas innych stresujących sytuacji, które nawet przy rekreacyjnym pływaniu mogą zdarzyć się na wodzie, a także w codziennym życiu - i to jest ten ukryty walor sportu.ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP

IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie oficjalnie rozpoczęte.

Uroczysta inauguracja IV Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich odbyła na gdyńskim nabrzeżu Marinie Yacht Park, przy pięknej pogodzie - lekkiej bryzie i palącym słońcu. To dobrze zapowiada warunki dla sportowej rywalizacji.

Zawodnicy 21 drużyn z Austrii, Czech, Danii, Litwy, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Polski oraz delegacja Akademii Marynarki Wojennej i zaproszeni goście wysłuchali hymnu Polski, prezentacji wszystkich osób, które przyczyniły się do organizacji regat i krótkiej ich historii wplatającej się w misję Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które od ponad 30 lat sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

Uroczystość zaszczycili (w kolejności powitania) m.in. Hanna Wenda-Uszyńska – wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy, którego imię noszą rozgrywane regaty, Ambasador dr Witold Rybczyński, przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Polonią Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezes Zarządu Dalmor SA – Polski Holding Nieruchomości SA Katarzyna Stanulewicz, Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta Gdynia, Prezes Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego Justyna Bożena Błażejowska, Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partner strategiczny imprezy Bogusław Witkowski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasz Różniak, Komandor Międzynarodowej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich, Yacht Klubu Polonia Skandynawia Andreas Henriksson, przedstawiciel Rektora Akademii Marynarski Wojennej w Gdyni komandor Arkadiusz Sobieraj, kierownik Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu AMW, komandor Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej.

To już czwarta edycja Mistrzostw, czyli można powiedzieć, że regaty na stałe wpisały się w letni kalendarz polonijnych wydarzeń sportowych na polskim wybrzeżu. Z każdym rokiem rośnie też zainteresowanie i poziom zawodów. Ze względu na to zainteresowanie rozpoczęliśmy również szkolenia pozwalające uzyskać patent żeglarski dla młodej Polonii licząc, że w kolejnych latach włączą się do naszych regat jako pełnoprawne załogi. – rekomendował przez rozpoczęciem Mistrzostw Dariusz Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizator imprezy.

Mistrzostwa to dla nas ważne przedsięwzięcie. wielu polonijnych sportowców zajmuje się żeglarstwem i bardzo potrzebna była impreza, która w skali światowej pozwoli na integrację żeglarskiej braci. Nie należy zapominać, że w tym środowisku takie przedsięwzięcia budują silne więzi, bowiem regaty to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również emocjonalne spotkanie z ojczyzną, rodakami - komentował wydarzenie Sekretarz Generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasz Różniak.ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP


Witając gości, zawodników i współorganizatorów Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski powiedział: „Bardzo się cieszę, że zapoczątkowana kilka lat temu tradycja organizowania polonijnych mistrzostw w żeglarstwie rozwija się tak wspaniale. Trzeba powiedzieć, że jestem dobrej myśli, jeżeli chodzi o kolejne lata, ponieważ w tym roku, dzięki współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, Marynarką Wojenną i całym środowiskiem związanym z morzem, uda się doprowadzić do uzyskania patentów żeglarskich dla ponad 120 młodych Polaków z całego świata, którzy już zapewne za rok wystartują w Mistrzostwach. Życzę Państwu pomyślnych wiatrów i sukcesów i żeby żeglarstwo polonijne rozwijało się jak najlepiej

Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta Gdynia życząc sprzyjającego wiatru wyraziła satysfakcję, że to już po raz czwarty miasto gości polonijnych sportowców Ten pobyt niech będzie też okazją do zwiedzenia Gdyni i udziale w trwających Dniach Morza, które stanowią dodatkową atrakcję. „Niech wygrają najlepsi”.

Prezes Zarządu Dalmor SA – Polski Holding Nieruchomości SA Katarzyna Stanulewicz dziękując wszystkim zawodnikom za przybycie stwierdziła, że „żeglarstwo jest sportem bardzo wymagającym, ale ponownie pogoda sprzyja uczestnikom i pozostaje tylko życzyć pomyślnych wiatrów, udanych zwrotów, satysfakcji z uczestnictwa i dobrej zabawy. Cieszę się, że jesteście Państwo z nami i chciałabym, aby Marina była portem kojarzącym się z wspomnieniami”.

Komandor Międzynarodowej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich, Yacht Klubu Polonia Skandynawia Andreas Henriksson dziękując organizatorom Mistrzostw stwierdził, że reprezentując polskie środowisko zrzeszające 12 klubów na całym świecie, może bez żadnej przesady powiedzieć impreza pozwoliła na nawiązanie wartościowych kontaktów w ojczyźnie i integrację polonijnych żeglarzy. Planowane są podobne spotkania po drugiej stronie oceanu w Ameryce i tym sposobem - mamy nadzieję - dzięki Wspólnocie Polskiej idea żeglarstwa zyska nowe formy polonijnej aktywności.

Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski przemawiając do uczestników konstatował, że „wszyscy mamy serce w Polsce, chociaż nie wszyscy mieszkamy tu na co dzień, i dlatego nasze regaty są bardzo ważne a nawet wzruszające. W przyszłym roku Polski Związek Żeglarski obchodzi stulecie istnienia. I z tej okazji obok wielu imprez jednymi z najważniejszych będą kolejne Mistrzostwa oraz konferencja polonijnych klubów żeglarskich w Gdyni na które już teraz serdecznie zapraszam wraz ze Wspólnotą Polską”.ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP


Po uroczystościach otwarcia Mistrzostw nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem inżyniera Tadeusza Wendy, patrona regat. Rodzinę budowniczego Gdyni reprezentowała wnuczka Hanna Wenda-Uszyńska. To dla nas wielki zaszczyt.

Dla każdego kto zna historię Gdyni postać inżyniera Tadeusza Wendy jest nierozerwalnie związana z sukcesem II Rzeczypospolitej w odbudowie polskiej państwowości nad Bałtykiem. Dzięki jego śmiałym wizjom niewielka wioska rybacka przeobraziła się w znaczący w Europie port, a żegluga narodowa uzyskała pełny dostęp do mórz i oceanów całego świata.

Gdy odrodziła się Polska objął stanowisko nadzorcy portów żeglugi śródlądowej Przedsiębiorstwa Robót Publicznych, by rychło znaleźć miejsce w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych - jedynego resortu w odradzającym się państwie, zajmującego się gospodarką morską. Szef departamentu generał podporucznik marynarki Kazimierz Porębski powierzył mu funkcję kierownika Wydziału Budowy Portów Sekcji Technicznej SDW.

Wykorzystanie kwalifikacji inżyniera Wendy nie było dziełem przypadku, gdyż zaliczał się on do założycieli Stowarzyszenia Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi "Bandera Polska", powołanego przez Porębskiego właśnie przekształciło się w późniejszych latach w Ligę Morską i Rzeczną, z której z kolei wyrosła Liga Morska i Kolonialna.

Jednym z pierwszych zadań departamentu było stworzenie założeń stworzenia dla Polski własnego portu morskiego. Stało się to o tyle pilne, że wbrew deklaracjom nadania Gdańskowi wyjątkowego statusu Wolnego Miasta, swobodne korzystanie z tamtejszego portu nie było dla Polski możliwe. Dało się to odczuć podczas wojny z bolszewikami, kiedy Gdańsk zablokował dostawy broni nadchodzącej z Europy zachodniej czy też kiedy sprzeciwiał się zawijaniu okrętów wojennych pod biało-czerwoną banderą. Misji wskazania najlepszego miejsca na port określany jako "tymczasowy port wojenny i przystań dla rybaków, ale w perspektywie mogący przyjmować nawet oceaniczne statki podjął się Wenda.

13 sierpnia1923 roku przeprowadzono pierwsze, próbne wprowadzenie statku. Do nabrzeża przybił francuski statek pasażerski "Kentucky". Oficjalne otwarcie Tymczasowego Portu Morskiego i Schroniska dla Rybaków nastąpiło 29 kwietnia tegoż roku ale do końca budowy minęło jeszcze kilka długich lat. Prace wykończeniowe trwały do 1937.

Dzieło Wendy spotkało się z uznaniem w całej Europie. Zgodnie przyznawano, że Port w Gdyni ustępuje jedynie największym w rodzaju Rotterdamu, Antwerpii czy Hamburga. Dośc powiedzieć, że w 1938 r. przeładowano tam 8,7 mln ton najrozmaitszych towarów, od masowych po drobnicę. Specjalnością eksportową Gdyni był węgiel, dostarczany ze śląskich kopalń poprzez wybudowaną specjalnie w tym celu magistralę kolejową. Port u szczytu świetności zajmował obszar 1400 hektarów, długość jego nabrzeży wynosiła 12,8 km, składowanie towarów drobnicowych umożliwiało 57 magazynów o powierzchni 60 tys. metrów sześciennych. W porcie działała nowoczesna łuszczarnia ryżu, a także chłodnia - druga co do wielkości na świecie. Miasto zaś, wyrosłe przy porcie i żyjące z portu, liczyło 120 tys. mieszkańców.


Więcej o inż Tadeuszu Wendzie
ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP


WYŚCIGI - DZIEŃ PIERWSZY

W pierwszym dniu IV Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich rozegrane zostały planowo 4 wyścigi.

Przy wietrznej słonecznej pogodzie najlepszą załogą z polskimi sternikami okazały się:

Czechy - Marta Zwara, Grzegorz Skupień, Tiana Berenika Skupień, Bogdan Borski, Iwan Borski
Kazachstan - Jakub Wiedeheft, Mikhail Solovyenko, Alexandr Nechayev, Paweł Dylak
Czechy - Szymon Janiak, Janka Borska, Eliza Julia Skupień, Krystyna Borska, Andreas Skupien Kapsia

Zaś najlepsze załogi bez polskiego sternika to:

Niemcy - Eugeniusz Żychski, Fabian Żychski, Lodewijk van Lelyveld, Łukasz Żychski
Szwecja - Jacek Bojanoiwcz, Tomasz Osinski, Berdadeta Bojanowicz, Hernyk Grynfeld
Austria - Henryk Zapała, Wiesław Dominik Krawczyk, Jakub Opalski, Andrzej Blacha

W niedzielę (25.06) zaplanowane zostały kolejne 3 wyścigi.

Zapraszamy do kibicowania i życzymy powodzenia wszystkim zawodnikom biorącym udział w regatach.ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP


WYŚCIGI - DZIEŃ drugi

W drugim dniu wszystko się rozstrzygnęło. Pogoda wymarzona, słońce, wiatr... ale zanim przejdziemy do wyników, proponujemy fotorelację z Zatoki Gdańskiej.ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP


IV ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE dobiegły końca

IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy, które odbywały się w Gdyni w dniach 23-26 czerwca 2023 r. dobiegły końca. Uczestnicy i organizatorzy zapewne długo jeszcze będą wspominali te dni. Wspaniała pogoda, sprzyjający wiatr czyli wszystko co żeglarzom potrzebne do szczęścia, a do tego wyśmienite towarzystwo i ta wspólnota polskich wartości, która przywiodła wszystkich z najdalszych nawet krańców ziemi.

Uroczystość zakończenia Mistrzostw i ceremonię medalową zaszczycili m.in. Hanna Wenda-Uszyńska – wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy, Prezes Zarządu Dalmor SA – Polski Holding Nieruchomości SA Katarzyna Stanulewicz, Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht z małżonką, Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Polonią Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Ambasador dr Witold Rybczyński, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasz Różniak, Prezes Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego Justyna Bożena Błażejowska, polski lekkoatleta, olimpijczyk, dyrektor Floty Gdynia Andrzej Stępień, Kierownik Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu AMW, członek Komisji Rewizyjnej PKOl komandor rez. Arkadiusz Sobieraj oraz pełnym składzie obsada Biura Mistrzostw, sędziowie, obsługa techniczna na wodzie, ratownicy medyczni.

Dyrektor Mistrzostw komandor rez. Dariusz Sapiejka podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację regat za zaangażowanie i trud włożony w zapewnienie ich światowego poziomu według najwyższych standardów obowiązujących w żeglarstwie, ale przede wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się determinacją, wolą sportowej rywalizacji, przez cały czas zachowując wysoką formę i pogodę ducha.

Sekretarz Generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasz Różniak podziękował wszystkim partnerom Wspólnoty Polskiej, bez których regaty nie mogłyby się odbyć. Dodając, że „„Mistrzostwa są największym tego typu wydarzeniem w środowisku polonijnym a wielki sukces regat świadczy o znaczeniu żeglarstwa dla naszych rodaków. Dziękuję za pozytywny odzew na nasze zaproszenie, za przyjazd na zawody, który zawsze odbywa się kosztem czegoś innego – życia rodzinnego, zawodowego. Oprócz sportowej rywalizacji takie spotkania są elementem budowania wspólnoty Polaków i Polonii w wymiarze światowym. Mamy ogromny potencjał. Polacy to 20 milionów osób żyjących poza granicami ojczyzny. Są to oczywiście środowiska zróżnicowane ale łącznie stanowimy bogactwo w różnorodności złączonej miłością do Polski. Dziękuję przy tej okazji za to co robicie w swoich krajach zamieszkania, za samoorganizację, krzewienie polskiej kultury, promujecie nasz kraj pod sztandarem biało-czerwonej. A teraz spotkaliśmy się w mieście szczególnym, Gdyni o niezwykłej historii świadczącej o polskim patriotyzmie tym na co dzień i zawartym w dalekosiężnych wizjach rozwoju. Na dodatek trwają Dni Morza świadczące o naszym przywiązaniu do Bałtyku, okna na świat pozwalającym realizować – jak od wieków – nasze ambicje gospodarcze i społeczne. Zapraszam – już dzisiaj – na kolejne, piąte Mistrzostwa za rok.”

Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podsumowując tegoroczne regaty zwrócił się do uczestników zawodów i organizatorów stwierdzając m.in., że dla niego „najważniejszym jest, aby Polacy czuli jedność, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Polskę nosi się w sercu i dziękuję wam za to, że wy ją nosicie i pokazujecie tą miłość na zewnątrz. Przyjazd tutaj wynika z waszej potrzeby, poczucia polskości i chęci bycia razem, w gronie rodaków. Naszym obowiązkiem jest okazać naszą wdzięczność za taką postawę. Zawody sportowe, rywalizacja są ważne, ale tak naprawdę ważniejsze jest radość ze wspólnoty jaką tworzymy. Naszym przywilejem jest, że możemy was przyjąć i pomóc w organizacji tego wydarzenia.”ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWP


Ceremonia medalowa


Po wystąpieniach nastąpiła ceremonia medalowa wyróżniająca najlepsze załogi.

Sportowa rywalizacja pozwoliła wyłonić zwycięzców wśród 21 startujących zespołów z 11 państw, w dwóch kategoriach.

W kategorii z polskim sternikiem :

1 miejsce zdobyła załoga z Kazachstanu

sternik Jakub Wiedeheft
załoga: Mikhail Solovyenko, Alexandr Nechayev, Paweł Dylak

2 miejsce zajęła załoga z Czech:

sternik Marta Zwara
załoga: Grzegorz Skupień, Tiana Berenka Skupień, Bogdan Borski, Iwan Borski

3 miejsce zajęła również załoga z Czech:

sternik Szymon Janiak
załoga: Janka Borska, Eliza Julia Skupień, Krystyna Borska, Andreas Skupień Kapsia.

W kategorii bez polskiego sternika:

1 miejsce zajęła załoga z Niemiec
Eugeniusz Żychski, Fabian Żychski, Lodewijk van Lelyveld, Łukasz Żychski

2 miejsce zajęła załoga z Austrii
Henryk Zapała, Wiesław Dominik Krawczyk, Jakub Opalski, Andrzej Blacha.

3 miejsce zajęła załoga ze Szwecji
Jacek Bojanowicz, Tomasz Osiński, Bernardeta Bojanowicz, Henryk Grynfeld.

Wręczono również 3 nagrody dodatkowe:

Nagrodę fair play i jednocześnie nagrodę dla najmłodszego zawodnika regat otrzymał Bruno Kamiński z załogi niemieckiej.

Nagrodę dla najstarszego zawodnika regat otrzymał Andrzej Kacała z duńskiej załogi.

W uznaniu zasług za krzewienie idei ruchu olimpijskiego medal 100lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego z rąk Panów: Ambasadora Polskiego Komitetu Olimpijskiego Witolda Rybczyńskiego, Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Tomasza Różniaka oraz Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego otrzymał Rektor Komendant Admirał Tomasz Szubrycht, który zadedykował go wszystkim zaangażowanym w organizację zarówno tych mistrzostw jak i wszystkich innych wydarzeń sportowych organizowanych przez AMW.ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA SWPWYNIKI KOŃCOWE
IV ŚWIATOWYCH POLONIJNYCH MISTRZOSTW ŻEGLARSKICH IM. INŻ. TADEUSZA WENDY
23-26 CZERWCA 2023 R., GDYNIA


Miejsce

Kraj

Nr_żagla

Nazwisko

Punkty

1

2

3

4

5

6

7

1

KAZ

108

Jakub Wiedeheft, Mikhail Solovyenko, Alexandr Nechayev, Paweł Dylak,
  Sternik PL

9,0

1

2

1

2

1

2

(16)

2

CZE

101

Marta Zwara, Grzegorz Skupień, Tiana Berenika Skupień, Bogdan Borski, Iwan Borski,
  Sternik PL

17,0

2

1

5

1

(17)

7

1

3

GER

116

Eugeniusz Żychski, Fabian Żychski, Lodewijk van Lelyveld, Łukasz Żychski, "Korsarze" Żeglarska Brać

21,0

3

3

(10)

3

5

5

2

4

CZE

109

Szymon Janiak, Janka Borska, Eliza Julia Skupień, Krystyna Borska, Andreas Skupien Kapsia,
  Sternik PL

23,0

(7)

4

2

4

3

6

4

5

AUT

105

Henryk Zapała, Wiesław Dominik Krawczyk, Jakub Opalski, Andrzej Blacha

44,0

4

8

11

(13)

9

1

11

6

SWE

136

Jacek Bojanowcz, Tomasz Osinski, Berdadeta Bojanowicz, Hernyk Grynfeld

44,0

10

6

3

(dnf)

4

3

18

7

CZE

117

Lech Ćmok, Ewa Ćmok, Bohdan Kaleta, Jana Kaletova, Rene Bartos

45,0

12

5

17

(18)

2

4

5

8

CZE

137

Michal Jezowicz, Simon Giemza, Zbigniew Jezowicz, Michał Giemza

46,0

9

7

9

9

6

(11)

6

9

DEN

112

Anna Zwara, Henryk Koziorz, Andrzej Kacala, Jerzy Kołakowski, "Korsarze" Żeglarska Brać,
  Sternik PL

48,0

6

(ocs)

4

7

10

18

3

10

RSA/USA

128

Tymon Gajdziński, Teresa Solodkowska, Wieslaw Tymowocz, Andrzej Solodkowski, Marian Ordysinski, Paweł Michalski,
  Sternik PL

48,0

5

(dnf)

6

8

12

10

7

11

CZE

138

Natalia Jabłońska, Marian Gociek, Marek Byrtus, Ryszard Legierski, Adam Kujawa,
  Sternik PL

49,0

8

9

7

(11)

8

8

9

12

CZE

139

Pietrzak Jakub, Leon Ćmiel, Władysław Czudek, Marcel Kantor, Marian Konderla, Arnold Sikora,
  Sternik PL

59,0

15

(dnf)

12

5

7

12

8

13

GER

132

Robert Kamiński, Jurek Majkowski, Bruno Kamiński, Jacek Zalas, "Korsarze" Żeglarska Brać

72,0

13

(dnf)

8

6

13

13

19

14

CZE

113

Bogdan Kokotek, Marek Slowiaczek, Tomasz Kokotek, Robert Szewczyk

75,0

11

(dnf)

15

10

20

9

10

15

AUT

115

Anna Pawlak, Marta Zajączkowska, Bogusława Szafraniec, Grażyna Dorota Subocz

85,0

14

(dnf)

16

16

11

16

12

16

AUT

129

Piotr Kwaśny, Dawid Kwasny, Maximilian Mironczuk, Piotr Drynda

91,0

16

(dnf)

13

12

14

dnf

14

17

AUT

133

Tadeusz Znajkowski, Tomasz Szydzik, Elżbieta Znajkowska, Hanna Studzińskia,

96,0

19

(dnf)

14

17

15

14

17

18

SWE/USA

111

Andreas Henriksson, Olaf Dunski, Marzena Oberski, Paweł Hofman, Sławomir Skowronski

101,0

17

(dnf)

18

15

16

dnf

13

19

AUT

135

Radosław Witos, Grazyna Weber, Sławomir Buczynski, Marzena Machura, Dariusz Sliwa

101,0

18

(dnf)

19

14

18

17

15

20

LIT

141

Rusłan Kostiukow, Zbigniew Bujko, Mark Wiszumirski, Jerzy Budrewicz

118,0

20

(dns)

dnf

dnf

19

15

20

21

SWI

140

Tomasz Kluziak, Dariusz Michalczuk, Evellyn Kluziak, Ilona Mazurkiewicz

131,0

(dnf)

ocs

dnf

dnf

dnf

dnf

21

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!


Informacje organizacyjne

W regatach biorą udział amatorskie polonijne załogi żeglarskie, 3-4 osobowe (w przypadku sternika z Pomorskiego Związku Żeglarskiego) lub 4-5 osobowe (z własnym sternikiem).

 1. IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie odbywają się w dniach 23-26 czerwca 2023 roku.
  Regaty - regaty rozgrywane są na wodach Zatoki Gdańskiej w dniach 24-25 czerwca 2023 r.
  Miejsce postoju jachtów: Marina Yacht Park, w gdyńskim Basenie Prezydenta.
  Marina Yacht Park na mapie
 2. Organizatorzy pokrywają koszty noclegu i wyżywienia. Zakwaterowanie: Hotel Antares, Komandorska 59, 81-232 Gdynia
  ZOBACZ NA MAPIE GOOGLE
 3. Recepcja turnieju:
  23 czerwca 2023 roku godz. 15.00-21.00 Hotel ANTARES, Komandorska 59, 81-232 Gdynia
  24 czerwca 2023 roku godz. 8.00-10.00 Hotel ANTARES, Komandorska 59, 81-232 Gdynia
  24-25 czerwca 2023 r. Recepcja w trakcie regat Marina Yacht Park, w gdyńskim Basenie Prezydenta
 4. Rozpoczęcie zawodów - 24.06.2023 rok godz. 10.00
 5. Start w zawodach oznacza akceptację instrukcji żeglugi, zawiadomienia o regatach oraz zasad określanych przez Organizatora
 6. Zawodnicy uczestniczą w regatach wyłącznie na własne ryzyko.
 7. Organizator nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia sprzętu lub osób albo śmierci wynikłych w związku z udziałem w regatach – przed rozpoczęciem, podczas oraz po regatach.
 8. Żadna z czynności wykonana lub niewykonana przez Organizatora nie zwalnia uczestników regat od ponoszenia odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę spowodowaną przez zawodnika lub jego jacht wynikającą z udziału w regatach.

ZAWIADOMIENIE O REGATACH 2022


HARMONOGRAM REGAT


12:00-16:00    Przyjazd i zakwaterowanie uczestników Mistrzostw

MIEJSCE: Hotel Antares Gdynia Grabówek ul. Komandorska 59    ZOBACZ NA MAPIE


16:00   transport do Mariny Yacht Park Gdynia


16:30-18:00    sesja treningowa dla załóg


18:00-18:30    odprawa sterników do regat


18:30    transport do hotelu


19:00-22:00    kolacja

06:00-08:00    śniadanie


08:30    transport do Mariny Yacht Park Gdynia


09:00    gotowość załóg do startu, pobieranie suchego prowiantu


10:00    Uroczyste otwarcie Regat

MIEJSCE: Marina Yacht Park, ul. Arkadiusza Rybickiego 4c, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE


11:00 - 17:00   Regaty - start do pierwszego wyścigu

MIEJSCE: Zatoka Gdańska    ZOBACZ NA MAPIE


17:00    integracja w porcie jachtowym

MIEJSCE: Marina Yacht Park, ul. Arkadiusza Rybickiego 4c, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE


22:00    transport do hotelu

06:00-08:00    śniadanie


08:30    transport do Mariny Yacht Park Gdynia


11:00 - 15:00    Regaty

MIEJSCE: Zatoka Gdańska    ZOBACZ NA MAPIE


15:00    Uroczyste zakończenie Regat

MIEJSCE: Marina Yacht Park, ul. Arkadiusza Rybickiego 4c, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE


16:00    transport do hotelu


18:00-22:00    obiadokolacja

06:00-08:00    śniadanie


12:00    Wyjazd uczestnikówPatron Mistrzostw inżynier Tadeusz Wenda

Dla każdego kto zna historię Gdyni postać inżyniera Tadeusz Wendy jest nierozerwalnie związana z sukcesem II Rzeczypospolitej w odbudowie polskiej państwowości nad Bałtykiem. Dzięki jego śmiałym wizjom niewielka wioska rybacka przeobraziła się w znaczący w Europie port, a żegluga narodowa uzyskała pełny dostęp do mórz i oceanów całego świata. To wielki zaszczyt, że zgodnie z wolą Rodziny wielkiego Polaka, wyrażonej przez Jego wnuczkę Hannę Wendę-Uszyńską, na prośbę Organizatorów zawodów, Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie nnoszą imię tego wielkiego Polaka.


INFORMACJE O PATRONIEJACHT 2020

Regaty zostaną rozegrane w klasie 2020.
Dla uznania regat za odbyte ustala się rozegranie przynajmniej 1 wyścigu.

Jacht klasy 2020 - przeznaczony jest do powszechnej nauki żeglowania od podstaw dla dzieci i młodzieży, do podnoszenie umiejętności i kwalifikacji żeglarskich, przygotowania do egzaminu i egzaminowania na patent żeglarza jachtowego (Rozporządzenie MSiT oraz MTBiGM z dnia 22 maja 2013 r., Warszawa, Dz. U. poz. 602 dnia 24 maja 2013 r.).

Bezpieczeństwo

Jacht spełnia wymagania bezpiecznej i bezstresowej (szczególnie ważne dla początkujących) żeglugi w kategorii jachtów treningowych, rekreacyjnych i regatowych.

Konstrukcja

Konstrukcja jachtu, określona powszechnymi kryteriami Norm Europejskich ISO, umożliwia swobodę żeglowania bez asekuracji zewnętrznej. Jacht posiada kategorie projektową C (zdolność do żeglugi przy sile stałego wiatru do 6 stop. B , podmuchach wiatru do 33 węzłów i fali do 2 m wysokości).O SPORCIE POLONIJNYM - DARIUSZ PIOTR BONISŁAWSKI
prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

MAREK RUDNICKI
profesor medycyny - Polonia amerykańska

TADEUSZ ADAM PILAT
prezydent Europejskiej Unii Wspólnot PolonijnychWorld Sailing 2017-2020

Regaty rozgrywane będą̨ zgodnie z przepisami zdefiniowanymi w Przepisach Regatowych Żeglarstwa
World Sailing 2017-2020.ZAWIADOMIENIE O REGATACH 2023


ORGANIZATOR

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,

PARTNER STRATEGICZNY
MECENAT FINANSOWY

GŁÓWNY PATRON MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA