SWP




2021-12-11 Pod opiekę Królowej Wychodźstwa Polskiego Polska

Obraz Jasnogóskiej Pani jest wyjątkowy w historii naszego narodu, polskiej emigracji. To on Polaków łączy - w kraju i na obczyźnie. Przez wiele lat Maria czczona w tym obrazie była nazywana Królową Wychodźstwa Polskiego. I tak wpatrując się w Jej wizerunek chcemy zawierzyć wszystkie nasze sprawy i problemy, pragnienie nasze, by kształtować nasze życie na wzór życia Maryi oraz prosić o błogosławieństwo dla tych wszystkich, którzy noszą w sercu wszystkie sprawy Polonii i Polaków za granicą, którzy tworzą wspólnotę Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - powiedział na wstępie mszy świętej w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w 30-lecie jej działalności ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Jubileuszową Mszę Świętą w gościnnych murach Klasztoru Jasnogórskiego Ojców Paulinów w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej sprawował ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Koncelebrowali ksiądz Leszek Kryża TChr dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosił Słowo Boże oraz ksiądz Ryszard Umański proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

Gromadzą nas dzisiaj dwie szczególne intencje. Pamięć o polskich emigrantach - w tym miejscu ta pamięć jest szczególnie cenna i ważna, a drugie, to modlitewne wsparcie tych wszystkich, którzy się o tą polską emigrację troszczą, a w tym przypadku Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które od 30 lat dba o polską emigrację. Jedna i druga intencja są absolutnie ze sobą złączone. Jedna bez drugiej tak na prawdę funkcjonować nie może. Dlatego właśnie w tym miejscu dzisiaj stajemy, żeby modlić się i dziękować za wielkie działa, które prze te trzydzieści lat się dokonały i dokonują nadal. - powiedział w rozważaniach po Słowie Bożym ksiądz Leszek Kryża dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Delegacji reprezentującej członków, pracowników i Zarząd Krajowy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przewodniczył Prezes Dariusz Piotr Bonisławski. Obecni byli również Józef Wróbel - Wiceprezes Zarządu Krajowego, Krzysztof Łachmański - Wiceprezes Zarządu Krajowego, Tomasz Różniak - Skarbnik, Sebastian Jaworowski - Członek Zarządu Krajowego, Jan Korsak - Członek Rady Krajowej, dyrektorzy oddziałów Wspólnoty Polskiej, dyrektorzy Biura Zarządu Krajowego - Tatiana Čepukoit, Zenka Bańkowska, Katarzyna Czyżycka.

Uroczysta msza była transmitowana w portalach Wspólnoty Polskiej oraz profilach mediów społecznościowych, dzięki czemu mogli w niej uczestniczyć Polacy na całym świecie.

Obsługę medialną zapewniła uczestnicząca w uroczystościach jasnogórskich Polonijna Agencja Informacyjna we współpracy z Działem IT Jasna Góra.



Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


MSZA ŚWIĘTA - TRANSMISJA



Zwiedzanie Klasztoru na Jasnej Górze

Delegacja Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" miała niezwykłą przyjemność zwiedzenia Klasztoru Ojców Paulinów - skarbca, bazyliki a nawet niedostępnej zazwyczaj biblioteki starodruków.


Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


Jasna Góra - Sanktuarium Narodu

Jan Paweł II przybywając w czasie III Pielgrzymki do Ojczyzny do klasztoru na Jasną Górę, przed oblicze Maryji jasno określił cel modlitwy w tym właśnie miejscu: „Przybywam jako człowiek zawierzenia, żeby to wszystko, te wszystkie wielkie sprawy naszego polskiego życia, prześwietlone tajemnicą Eucharystii, w której żyje Ten, który do końca nas umiłował, żeby to wszystko tutaj przynieść, tutaj zawierzyć Tej, która jest naszą Matką”.

Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się w XV w. jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Faktu, dlaczego tak się stało, nie wyjaśnia ani legenda, która przypisuje autorstwo ikony św. Łukaszowi Ewangeliście, ani protekcja królewskiej pary – Jadwigi i Władysława Jagiełły. Przyczyna niezwykłości tego miejsca musi być głębsza, ale należy podkreślić, że na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach. Siłą i tajemnicą, które do stóp Pani Jasnogórskiej przyciągają pielgrzymów, jest Jej Cudowny Obraz. Bez niego Jasna Góra byłaby tylko zbiorem budynków, pamiątek i dzieł sztuki, być może pięknym i bogatym, lecz martwym muzeum.

Charakterystyczną cechą, po której każdy rozpozna Obraz Jasnogórski, są blizny na twarzy Matki Bożej. Obraz Jasnogórski nosi na sobie znamiona ran i bólu. Ran tych, cięć na Obrazie jest wiele (na szyi, na twarzy i dwie pod prawym okiem). Jakby chciała powiedzieć nam Matka Boża, że jest Matką i Królową umęczonego i udręczonego przez wieki Narodu. Jak siedem mieczów boleści przebiło Jej serce pod Krzyżem, tak teraz znaki bolesnych ran nosi na swym Jasnogórskim Obliczu.

Jasnogórski obraz od początku zasłynął cudami, które rozsławiły częstochowskie sanktuarium maryjne i sprawiły, że na Jasną Górę zaczęli przybywać pielgrzymi z całej Polski, a w następnych stuleciach z odleglejszych krajów Europy. Zmarły w 1480 r. Jan Długosz pisał: „Z całej Polski i krajów sąsiednich, mianowicie: Śląska, Moraw, Prus i Węgier, na uroczystość Maryi Świętej – której rzadki i nabożny obraz w tym miejscu się znajduje – zbiegał się lud pobożny dla zdumiewających cudów, jakie za przyczyną naszej Pani i Orędowniczki tu się dokonały”.

Niezwykłym i wstrząsającym wotum pozostawionym przez św. Papieża Jana Pawła II, obecnie eksponowanym w specjalnej kasecie na ołtarzu Matki Bożej, jest pas jego sutanny, przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r.


obchody 30-lecia wspólnoty polskiej





PATRONAT MEDIALNY





Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów