Polska diaspora w Argentynie liczy - według różnych szacunków około 120 tysięcy osób, potomków pierwszych kolonistów, stąd też relacje z władzami tego kraju są kluczowe dla realizacji zadań na rzecz Polonii, które wykonuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". W Polsce Argentynę reprezentuje ambasador Alicja Irene Falkowski, której polsko-litewskie pochodzenie oraz znajomość naszego języka sprawia, że sprawy polonijne są istotnym aspektem obustronnych relacji państwowych. Okazją do ich omówienia było spotkanie w lubelskim Oddziale SWP, w którym uczestniczyli Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Tomasz Różniak, prof. Cezary Taracha historyk, hispanista związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II oraz Instytutem Hiszpańsko-Polskim w Lublinie, Kierownik Katedry Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego Instytutu Historii KUL, ksiądz prof. Sławomir Zych, Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, Prezes Oddziału Lubelskiego SWP Dariusz Śladecki oraz młodzież polonijna.
W trakcie spotkaniach z Ambasador, które zorganizował w Domu Polonii w Lublinie Prezes Oddziału Lubelskiego SWP Dariusz Śladecki, Przewodniczący Zarządu Krajowego SWP Tomasz Różniak przedstawił inicjatywy i efekty dotychczasowej współpracy Wspólnoty Polskiej z organizacjami polonijnymi w Argentynie jak też podejmowane przez SWP inicjatywy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje pierwsze światowe spotkanie młodzieży polskiej i polonijnej "Polonia Camp 2025", któe odbędzie się niebawem w dniach 17-20 lipca br. w Warszawie. Cztery dni integracji, edukacji oraz wspólnego odkrywania nowoczesnej Polski i jej kultury odpowiadają na rosnącą potrzebę tworzenia międzynarodowej wspólnoty młodej Polonii, oferując platformę do rozmowy o tożsamości, przyszłości oraz roli Polski i Polaków w dynamicznie zmieniającym się świecie. Wydarzenie skierowane jest do osób w wieku 18-30 lat - studentów, młodych profesjonalistów, aktywistów i przedsiębiorców.
W programie Polonia_Camp 2025 znajdą się m.in. koncerty polskich gwiazd, panele dyskusyjne z liderami opinii, warsztaty oraz przestrzeń networkingowa, gdzie młodzi Polacy będą mogli wymieniać doświadczenia i nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie.
Patron honorowy Polonia Camp 2025 Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wskazuje na kluczowe aspekty tego wydarzenia:
„Polonia potrzebuje liderów, którzy wniosą nową energię i świeże pomysły do polonijnego życia. Potrzebujemy nowej, dynamicznej wizji współpracy Polonii z krajem i podtrzymywania więzi z Ojczyzną. I właśnie po to jest Polonia_Camp 2025 - największe spotkanie młodzieży polonijnej z całego świata. Chcemy, żeby młoda Polonia odkryła siłę i potencjał Polski, ale też siłę integracji nowego pokolenia Polaków rozsianych po całym świecie. To będzie wydarzenie pełne dyskusji, rozmów z wybitnymi ludźmi kultury, nauki, polityki i biznesu. Ale przede wszystkim będzie to święto młodej Polonii, pełne radości, muzyki, poznawania przyjaciół i przeżywania polskości. Zapraszam Was do Warszawy!”
Na spotkaniu Prezes Dariusz Śladecki oraz ksiądz prof. Sławomir Zych wręczyli pani Ambasador medal za zasługi na rzecz Polonii i duszpasterstwa polonijnego.
JE Alicia Irene Falkowski jest Ambasadorem Argentyny w RP od listopada 2023 roku. Listy uwierzytelniające złożyła przed Prezydentem RP 7 grudnia 2023 r. Dołączyła do Argentyńskiej Zagranicznej Służby Ekonomiczno-Handlowej w 1985 r., a w 1992 r. została członkiem argentyńskiej Służby Zagranicznej.
Specjalizuje się w badaniach rynku, targach i wystawach, promocji handlu i inwestycji, organizacji misji handlowych i sesji B2B. Oddelegowana do Paragwaju (1987-1992), Australii (1998-2003), Korei Południowej (2007-2012). Pełniła funkcję konsula w Polsce (1997-1998); Chargée d'Affairs w Indonezji (2007-2007), dyrektora ds. dwustronnych negocjacji gospodarczych z USA i Kanadą (2012-2015), dyrektora ds. stosunków gospodarczych z Ameryką Północną (2022-2023) oraz kierownika sekcji konsularnej w ambasadzie Argentyny w Waszyngtonie (2016-2020). Mówi w 5 językach: hiszpańskim, francuskim, angielskim, rosyjskim i polskim.
Choć urodziła się w Buenos Aires, jest pochodzenia polsko-litewskiego. Jej ojciec był deportowany na Syberię, z której wydostał się z Armią Andersa. Po II wojnie światowej wyemigrował do Argentyny. Matka natomiast wyjechała z Litwy, aby uniknąć wywózki na Syberię. Alicia Irene Falkowski dorastała w domu polskojęzycznym, co pomogło jej później objąć stanowisko swojego kraju w Warszawie.
Prawdopodobnie pierwszymi Polakami na ziemi argentyńskiej byli uczestnicy wojen napoleońskich, którzy w Ameryce włączyli się w walki wyzwoleńcze. Żołnierze polscy walczyli też w wojnie Argentyny z Paragwajem. Powstańcy styczniowi, którzy znaleźli się w Argentynie, utworzyli w 1890 roku Towarzystwo Polskie – pierwszą polonijną organizację w Ameryce Łacińskiej.
W 1905 roku do Argentyny przybyła duża grupa robotników, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu po stłumieniu przez władze rosyjskie protestów w Królestwie Polskim. Skupili się oni w Buenos Aires, gdzie zakładali towarzystwa samopomocowe i zainicjowali wydawanie polskojęzycznej prasy. W XIX wieku emigrowali do Argentyny także uczeni m.in. geolodzy znajdujący zatrudnienie w argentyńskim przemyśle naftowym.
Obok emigracji inteligenckiej i miejskiej, trwała też emigracja chłopska, której początkiem było osiedlenie się 14 rodzin z Małopolski w prowincji Misiones, który to stan jest dziś centrum ruchu polonijnego w Argentynie. Początkowo zajmowali się uprawą herbaty i yerba mate. W tym okresie przybyli m.in. Jan Szychowski i Jan Czajkowski.
Nasilenie emigracji miało miejsce w okresie międzywojennym, kiedy w Argentynie osiedliło się ok. 150 tys. obywateli polskich. W tym okresie przybył m.in. Florian Czarnyszewicz, działacz polonijny i prozaik. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości utworzono w Argentynie regularne przedstawicielstwa polskie: w 1922 roku poselstwo w Buenos Aires, w 1934 roku agencje konsularne w Posadas (stolicy stanu Misiones) i Santa Fe.
Wsparcie przez władze polskie umożliwiło prężny rozwój ruchu polonijnego i powstanie licznych organizacji kombatanckich, kulturalnych, samopomocowych. Powstała też Izba Handlowa Polsko-Argentyńska.
Podczas II wojny światowej argentyńska Polonia ofiarnie wspomagała walczącą Polskę poprzez zbiórki pieniędzy, wysyłkę paczek do jeńców, udzielanie schronienia uchodźcom. Dwa tysiące Argentyńczyków polskiego pochodzenia zaciągnęło się na ochotnika do Wojska Polskiego.
Skutkiem wydarzeń II wojny światowej była kolejna fala emigracyjna, licząca ok. 200 tys. osób, głównie byłych żołnierzy sił alianckich.
Z Argentyną związane są m.in. takie nazwiska jak: Ignacy Domeyko, Edmund Strzelecki, Józef Siemiradzki. W latach 1939-63 mieszkał tu i tworzył Witold Gombrowicz.
Obecnie życie polonijne w Argentynie jest bardzo aktywne. Związek Polaków w Argentynie zrzesza 34 organizacje polonijne z całego kraju. Ukazuje się kilka tytułów prasowych m.in. Głos Polski istniejący nieprzerwanie od 1922 roku.
Od 1995 roku dzień 8 czerwca świętuje się w Argentynie jako Dzień Osadnika Polskiego. Jest to jedyny - jak dotychczas - takie święto rangi państwowej na świecie.