Powoli odliczamy dni do VI Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich w Gdyni, kiedy to pod polską banderą wystartują polonijne załogi, bez mała z całego globu. Ta prestiżowa impreza od samego początku spotykała się z żywym zainteresowaniem środowiska żeglarskiego, o czym świadczy niezmiennie wysoka frekwencja. Tym bardziej, że wpisuje się ona w coroczne Dni Morza, czyli obchody mające tradycje sięgające II Rzeczypospolitej, roku 1932, kiedy to właśnie w Gdyni zorganizowano je po raz pierwszy jako święto państwowe.
Należy podkreślić, że historycznych odniesień Mistrzostwa organizowane przez Wspólnotę Polską mają więcej. Patronem regat jest przecież inżynier Tadeusz Wenda, zasłużony dla odrodzonej ojczyzny główny projektant i kierownik budowy portu Gdynia. Pamiątek jego działalności można znaleźć w mieście bardzo dużo, ale żywym pomnikiem chwalącym zasługi inżyniera są właśnie nasze Mistrzostwa Żeglarskie.
Oczywiście ostatecznie liczą się zawody, rywalizacja i przyjacielskie relacje, które są podstawą integracji ludzi morza, jednak zanim to nastąpi organizatorzy muszą przygotować całe, niełatwe logistycznie przedsięwzięcie. Temu służą liczne spotkania robocze. Do jednego z nich doszło właśnie w Gdyni. Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" wraz z Sekretarzem Generalnym SWP Maciejem Kazienko przy wsparciu reprezentantki Polonii Barbary Wojdy, Prezes Rady Polonii Belgijskiej i Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii omawiali stan przygotowań z Prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego i członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego Bogusławem Witkowskim. Dużo tu padło oficjalnych tytułów, ale w istocie było to spotkanie wieloletnich przyjaciół, którzy mają wieloletnie doświadczenie we współdziałaniu na niwie sportowej.
Szóste już z rzędu Mistrzostwa mogłyby świadczyć o rutynie, i faktycznie, ale dotyczy ona technicznych aspektów przedsięwzięcia, zapewnienia maksymalnego stopnia bezpieczeństwa i spełnienia wymogów sportowej kwalifikacji, natomiast zawsze otwarta pozostaje formuła uczestnictwa. I tak jednym z tematów dyskusji był udział młodzieży polonijnej w tego typu imprezach. Wiele do powiedzenia miała w tej kwestii Prezes Barbara Wojda. Bo chociaż sport jest tym rodzajem aktywności, którą najłatwiej zainteresować młode pokolenie, to jednak należy zapewnić mu stosowne wsparcie organizacyjne. Jest to troska, która przyświeca działalności Wspólnoty Polskiej od ponad 35 lat. Na szczęście znajduje w tym dziele (w tym przypadku) wsparcie środowiska żeglarskiego reprezentowanego przez Prezesa Bogusława Witkowskiego, ale też - to warto podkreślić - niezawodnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wojskowy dryl i doświadczenie sprawdza się tu wyśmienicie.
Przewodniczący Tomasz Różniak i Sekretarz Maciej Kazienko już teraz snują plany na przyszły rok, co nie powinno dziwić, gdyż jak każda duża impreza sportowa Mistrzostwa wymagają długoterminowej wizji. Czy będzie to odrębna kategoria młodzieżowa? a może należy zorganizować obozy szkoleniowe dla adeptów morskiej przygody?... Jak to się kolokwialnie mówi - "wszystkie pomysły są na stole".
Póki jednak to nastąpi przypominamy, że do 15 kwietnia możliwe są zapisy na tegoroczne regaty, które odbędą się w dniach 19-22 czerwca 2025 roku, na jachtach klasy „2020”. Możemy zdradzić, że praktycznie mamy już komplet, ale dopuszczamy - po odpowiednim przygotowaniu akwenu - minimalne zwiększenie ilości załóg. Zatem to ostatni moment na zgłoszenia, których można dokonać za pośrednictwem strony internetowej Mistrzostw, znajdującej się w portalu Wspólnoty Polskiej. Klawisz poniżej przekieruje Państwa do rejestracji.
VI ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE
ORGANIZATOR
PARTNER STRATEGICZNY
GŁÓWNY PATRON MEDIALNY
PATRON MEDIALNY
PARTNER