SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"





2024-12-15 Brazylia: wydarzenia promujące język polski i polską kulturę. Kronika przedsięwzięcia Brazylia

Brazylia - Pracownia artystyczna Domu Kultury Polska-Brazylia



W dniach 7 i 8 grudnia 2024 r. w Domu Kultury Polska Brazylia odbyły się 4 warsztaty o polskiej kulturze i sztuce. W działaniach wzięło udział około 60 osób.
Celem warsztatów jest zachowanie i przekazywanie bogatego dziedzictwa kulturowego do społeczności tak jak do przyszłych pokoleń. Poprzez działania artystyczne, takie jak rytownictwo, ilustracja, fotografia i wycinanki, promowano wymianę wiedzy, oferując odbiorców możliwość poznania unikalnych elementów polskiej kultury. Warsztaty te wzmocniły tożsamość kulturową, tworząc przestrzenie do życia i nauki, które łączą ludzi poprzez sztukę, folklor i tradycje. Ponadto wzmacniali więzy przyjaźni między narodami, mając na celu podtrzymanie pamięci i ducha Polski w kontekście współczesnego świata. Pracy wykonane w warsztatach są pokazywane w wirtualnej wystawie, której jest dostępne pod linkiem
https://poloniabrasil.org.br/oficinas2024/index.html






Brazylia - Integracyjny Cykl Spotkań Polonii Paulistańskiej w São Paulo



W 2024 roku, dzięki wsparciu Państwa i zaangażowaniu polonii paulistanskiej oraz organizatorow, zrealizowano niezwykle udany cykl spotkań polonijnych. Były one doskonałą okazją do integracji, budowania więzi oraz wspólnego celebrowania polskiej kultury i tradycji. W wydarzeniach uczestniczyło około 672 członków Polonii z São Paulo i okolic, a wszystko to odbywało się w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Tłusty Czwartek - Cykl rozpoczął się w lutym spotkaniem pod hasłem „Tłusty Czwartek”. Wydarzenie, zorganizowane w czasie karnawału, wypełniło salę aromatem pączków wypiekanych według staropolskiej receptury. Była to wyjątkowa okazja do delektowania się tradycyjnymi smakami oraz nawiązywania nowych znajomości. Swoją obecnością zaszczycił nas Konsul Honorowy São Paulo, pan Andrzej Bukowinski wraz z małżonką. Podczas spotkania organizatorzy przygotowali konkursy, w których nagrody stanowiły polskie produkty, w tym czekoladki i bombonierki polskiej marki Goplana – pokryte z dotacji. Z dofinansowania pokryto również wynajem przestrzeni eventowej.

Koncert z okazji 10-lecia kanonizacji Jana Pawła II - 11 marca odbyło się kolejne wydarzenie, koncert upamiętniający 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II. Wydarzenie miało miejsce w kościele Nossa Senhora Auxiliadora, gdzie regularnie odbywają się polskie msze. Polski artysta Mariusz Monczak wraz z zespołem zaprezentowali wyjątkowy repertuar, który zgromadził 300 osób – rekordową liczbę uczestników w tym roku. Stowarzyszenie, organizując koncert, sfinansowało z otrzymanej dotacji bukiety kwiatów dla artystów oraz drobne upominki w formie słodkości ozdobionych logotypem organizatora.

Wielkanocne Warsztaty Pisanek i Spotkanie Rodzinne - W okresie świąt wielkanocnych zorganizowano Warsztaty Pisanek oraz spotkanie wielkanocne dla dzieci. W zajęciach wzięło udział około 30 osób, zarówno dzieci, jak i dorośli. Uczestnicy poznawali tradycyjne polskie techniki zdobienia pisanek. Dla dzieci zorganizowano dodatkowe atrakcje, takie jak zabawy plastyczne i tematyczne. Punktem kulminacyjnym było wspólne przygotowanie jajecznicy z wcześniej wydrążonych wydmuszek, co stało się symbolem międzypokoleniowej współpracy i zabawy. Z dotacji pokryto poczęstunek, materiały dekoracyjno-papiernicze na spotkania dla dzieci.

Spotkanie organizacyjne Stowarzyszenia - W czerwcu 2024 roku w kameralnym gronie odbyło się spotkanie dyrekcji Stowarzyszenia, podczas którego podsumowano dotychczasowe działania oraz wyznaczono cele i omówiono nadchodzące projektu na kolejne miesiące. Z dotacji pokryto wspólny poczęstunek.

Dzień Niepodległości Polski - 16 listopada zorganizowano kolejne wydarzenie tym razem upamiętniające Dzień Niepodległości Polski. Program obejmował elegancki koktajl, a następnie koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu utalentowanych uczniów prestiżowej szkoły muzycznej Tom Jobim. W wydarzeniu uczestniczyło około 150 osób z 194 zarejestrowanych. Było to doskonałe wydarzenie promujące polską kulturę, język i historię, a jednocześnie sprzyjające integracji Polonii w São Paulo. Z otrzymanej dotacji pokryto koszty poczęstunku, wynagrodzenia dla artystów oraz wynajmu przestrzeni.

Rodzinne Spotkanie Bożonarodzeniowe - Rok 2024 zakończyło ostatnie wydarzenie Rodzinne Spotkanie Bożonarodzeniowe, które zgromadziło około 150 osób. To tradycyjne wydarzenie Paulistańskiej Polonii stało się okazją do wspólnego celebrowania Świąt Bożego Narodzenia. W programie znalazły się tradycyjne potrawy, kolędowanie, wizyta Świętego Mikołaja oraz sprzedaż polskiego, tradycyjnego opłatka. Dzieci otrzymały prezenty, a uczestnicy dzielili się świątecznymi tradycjami, co podkreśliło ducha wspólnoty i polskiej gościnności. Z otrzymanej dotacji pokryto koszty wynajmu przestrzeni, prezentów dla dzieci, poczęstunku, napojów oraz materiałów dekoracyjno-plastycznych na warsztaty malowania świątecznych ozdób wykonanych z MDF.




Brazylia -Koncert teatralny, pieśni i tańca
upamiętniający 80. rocznicę Powstania Warszawskiego w Kurytybie

W produkcję wydarzenia było zaangażowanych ponad 200 osób. Wśród publiczności zgromadzonej na widowni było ponad 2000 osób, dodatkowo transmisję oraz materiały zrealizowane przez TVP Polonia o tym wydarzeniu zobaczyło 23 tys. osób.
https://olapolonia.tvp.pl/79384103/w-holdzie-powstancom



Brazylia - Organizacja wydarzeń:
Obchodów upamiętniających Niepodległość Polski, 17 lecia zespołu oraz "Jasełek" w Rio Claro



Szacuje się, że we wszystkich wydarzeniach wzięło udział ponad 1500 osób, nie licząc osób, które będą śledzić transmisję na Facebooku, ale pliki były dostępne w internecie.

W organizacji wydarzeń brało udział około 100 osób, w tym zarząd, członkowie, rodzice i społeczność.
https://olapolonia.tvp.pl/84142127/jaselka-w-rio-claro-do-sul




Brazylia - IV Bieg Niepodległości
pod sztandarem biało-czerwonym w Guarani das Missõe



IV Bieg Niepodległości, to coroczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie BRASPOL, mająca na celu upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku. Wydarzenie to miało na celu nie tylko uczczenie tej ważnej daty, ale także wzmacnianie więzi kulturowych i patriotycznych między potomkami Polaków oraz lokalną społecznością. Bieg odbył się na ulicach miasta w Guarani das Missões, znanego jako „Polska Stolica Gaúchos”, e także na stadionie miejskim. W wydarzeniu brali udział zawodnicy w różnym wieku, pochodzący z różnych miejscowości regionu oraz z Argentyny, co sprawia, że jest to prawdziwe święto jedności i międzynarodowej integracji. Zróżnicowane Kategorie Bieg jest otwarty dla uczestników w każdym wieku, oferując różnorodne categoria, które zadowolą zarówno doświadczonych sportowców, jak i amatorów. Dzięki temu każdy, kto chce uczcić Dzień Niepodległości Polski, może wziąć udział w wydarzeniu.











WSPARCIE DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH JĘZYK I KULTURĘ POLSKĄ NA ŚWIECIE Brazylia: wydarzenia promujące język polski i polską kulturę

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z radością informuje o realizacji zadania publicznego „Brazylia: wydarzenia promujące język polski i polską kulturę” w ramach którego organizacje:

  1. Stowarzyszenie Polskie w Aguia Branca
  2. Dom Kultury Polska Brazylia z Kurytyby
  3. Brazylijskie Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Józefa Piłsudskiego w São Paulo
  4. Zespół Pieśni i Tańca Wisła z Kurytyby
  5. Polski Zespół Folklorystyczny "Kraków” z Rio Claro
  6. Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko- Polskiej Uddział W Guarani das Missões- Brazylia

otrzymały dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.


Kwota dofinansowania: 189 066,00 PLN
Całkowita wartość projektu: 189 066,00 PLN
Data podpisania umowy: Umowa 61/K4/2024 z dnia 27.11.2024 r.

ZADANIE PUBLICZNE DOFINANSOWANE PRZEZ
INSTYTUT ROZWOJU JĘZYKA POLSKIEGO
ZE ŚRODKÓW MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
W RAMACH KONKURSU
WSPARCIE DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH JĘZYK I KULTURĘ POLSKĄ NA ŚWIECIE