SWP




2024-11-13 Kresowa Dusza 2024 - "Cymes Kresów" - Żydowskie brzmienia z Białorusi w Domu Polonii w Pułtusku Polska

W wyjątkowej atmosferze Domu Polonii w Pułtusku odbył się koncert „Cymes Kresów – Żydowskie brzmienia z Białorusi” – jedno z najbardziej istotnych wydarzeń tegorocznego festiwalu „Kresowa Dusza”.

Zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu „Polonia i Polacy za granicą”, miało na celu przypomnienie o wielokulturowym dziedzictwie Kresów. Koncert otworzył prezes oddziału północno-mazowieckiego SWP, Krzysztof Łachmański.

Muzyczne spotkanie zainaugurował głos szofara - instrumentu o charakterze liturgicznym, używanym w judaizmie, będącym rodzajem rogu, który z powodu nawiązania do historii ofiarowania Izaaka przez Abrahama wykonywany jest z rogu baraniego. Szofar pojawia się w opisach biblijnych jako instrument, za pomocą którego ogłaszano ważne wydarzenia: zbliżanie się niebezpieczeństwa, rozpoczęcie lub zakończenie wojny, początek postu lub roku jubileuszowego. Był używany także w celach liturgicznych w Świątyni Jerozolimskiej. W późniejszych okresach powtarzany stukrotnie dźwięk szofaru ogłasza początek Nowego Roku (zwanego stąd także Świętem Trąbek) i nadchodzące z nim Dni Pokuty (Straszne Dni). Podczas święta Jom Kipur szofar obwieszcza koniec pokuty. Tym razem jednak zagrano na nim błogosłowieństwo dla Pułtuska, za co bardzo dziękujemy, bowiem łask bożych - niezależnie od wyznania - nigdy za wiele.

Na scenie wystąpił białoruski zespół Baruch Band, w skład którego weszli również przedstawiciele Służby Żydowsko-Chrześcijańskiej „Shomer-International” pod kierownictwem Eugeniusza Kołodzina. Ich występ przeniósł publiczność w świat kresowej muzyki i tradycji, a program koncertu obejmował nie tylko klezmerskie melodie, ale też psalmy i modlitwy, wykonywane w językach hebrajskim, jidysz, polskim i białoruskim – wszystkich bliskich sercom uczestników.

Widownia, złożona z przedstawicieli różnych pokoleń, wspólnie przeżywała tę muzyczną podróż do przeszłości. Ten wyjątkowy „cymes” muzyczny, wzbogacony opowieściami o żydowskich tradycjach, zakończył się owacjami na stojąco.

BARUCH BAND

Baruch Band to zespół asocjacji dialogu żydowsko-chrześcijańskiego „Shomer-international”. Pod taką nazwą grupa działa od 2011 roku. Wykonuje pieśni żydowskie tradycyjne modlitewne oraz współczesne w języku hebrajskim, jidysz, rosyjskim i trochę polskim. „Baruch-band” od początku swojego istnienia gości na licznych festiwalach na Białorusi, w USA, Izraelu, Polsce, Niemczech, na Łotwie i Litwie. Zespół ma na swoim koncie 3 oficjalne płyty: “TO MÓJ NAROD”, „Melodie Sztetlu” i ostatnią „New Jew”.

Zespół BARUCH BAND wystąpił w składzie: Baruch Idzelchyk – klawisze, wokal; Sława Pańkov – skrzypce; Alina Mińkowa – wokal, gitara; Daniel Pańkov – media społecznościowe; Eugeniusz Kołodzin – prowadzenie, moderacja.


Pełna relacja wraz z historią Żydów na Białorusi - na stronie Kresowej Duszy 2024 - polecamy.


Kresowa Dusza 2024 - Cymes Kresów




Zdjęcia: Kacper Piekarski, Krzysztof Piekarski, Krzysztof Łachmański © SWP





ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024."











PATRONAT MEDIALNY
polonijna agencja informacyjna