SWP




2024-10-23 Polonijne Biegi Niepodległości 2024 Polska

Zbliża się ważna dla naszej historii data - 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Jeżeli uświadomimy sobie okoliczności dziejowe tego dnia w 1918 roku, to bez przesady możemy powiedzieć, że to, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością po 123 latach zaborów. 11 listopada to data symboliczna. Wtedy – jak wspominał lata później Piłsudski – Polska powstała do istnienia. Uczcijmy to święto w sposób wolny od ideologicznych sporów, w atmosferze patriotycznej więzi i braterstwa. Taką możliwość daje sport. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polski Komitet Olimpijski po raz siódmy inicjują Polonijne Biegi Niepodległości.

A bieg to jest szczególny. Zapoczątkowany w 100. rocznicę wydarzeń 1918 roku wolny jest od jakiejkolwiek rywalizacji. Gromadzi Polaków we wszystkich zakątkach globu, którym bliskie są ideały wolności, a ojczyzna - często geograficznie odległa - pozostaje umiłowaną skarbnicą kultury, historii i wartości konstytuujących nas jako Polaków właśnie. Często dyskutujemy nad formami wyrażania swojego patriotyzmu - teraz jest ku temu okazja. Nasze pragnienia są niezmienne - chcemy, aby ta impreza łączyła Polonię i Polaków w świecie. Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów.

Z doświadczenia minionych edycji Biegów wiemy, że nic tak nie zaciekawia, jak grupa biegaczy z biało-czerwonymi flagami. To reguła, która sprawdziła się na wszystkich kontynentach. Jej konsekwencją były oczywiście pytania o powód tego przedsięwzięcia. Odpowiedzi stanowiły niepowtarzalną lekcję historii Polski, co samo w sobie stanowi unikalny efekt promocyjny dla naszej ojczyzny. Piszemy o tym bowiem w Polonijnym Biegu Niepodległości oprócz wspólnego świętowania chodzi również o rozsławienie w świecie naszego kraju. Mamy z czego być dumni - Rodacy wnieśli niebagatelny wkład do historii i kultury Europy, obu Ameryk, Australii i Oceanii, Azji a nawet Afryki. Czynili to zawsze w duchu pokoju, w imię nauki, rozwoju sztuki a często solidarności z uciśnionymi, bo sami najlepiej wiedzieli jak to jest być pozbawionym wolnej ojczyzny. 11 listopada jest okazją do przypomnienia również ich dokonań.

Polonijne Biegi Niepodległości 1918

Jak wspomnieliśmy pierwsze biegi odbyły się w 100. rocznicę wydarzeń 1918 roku. To zainspirowało nas do zaproponowania dystansu nietypowego w sporcie, wyrażającego ten ważny dla nas rok, czyli 1918 metrów. Przy czym "bieg" jest pojęciem umownym - rónie dobrze można przejść spacerem tą odległość, ważne, aby stało się to w intencji święta.

Wiemy, że nie wszędzie możliwa jest oficjalna organizacja biegu. Niestety są kraje, które wrogo odnoszą się do naszej tradycji i państwowości. Ale nawet tam, co prawda bez rozgłosu, czasami indywidualnie lub w niewielkich grupach, bywało, że nocą, udało się przejść symboliczny dystans. Polaków niewiele okoliczności potrafi powstrzymać przed osiągnięciem zamierzonego celu - tego nauczała nas historia.

Aby ułatwić Państwu organizację przedsięwzięcia, ale też zachować wspomnienia z minionych lat, stworzyliśmy specjalny portal poświęcony Polonijnym Biegom Niepodległości. Udostępniamy tu aktualne logo biegu, przykładowy regulamin, założenia organizacyjne, plakaty promocyjne do ewentualnego wykorzystania oraz archiwizujemy wszystkie dotychczasowe biegi zgłoszone za pośrednictwem specjalnego formularza.

Dzięki temu Stowarzyszenie "Wspólnota Polska, Polski Komitet Olimpijski oraz Polonijna Agencja Informacyjna - patron medialny imprezy, mogą rozpropagować w świecie Państwa dokonania. W ten sposób dumni Polacy na całym świecie łączą się w imię Niepodległej, a to wartośc bezcenna i powinniśmy się nią pochwalić.

W portalu można też przeczytać o kluczowych dniach 1918 roku oraz ich głównych bohaterach nie zapominając, że bezimiennych było o wiele więcej - tak kiedyś jak i teraz przecież wspólnie budowaliśmy Niepodległość.


POLONIJNE BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI






ORGANIZATORZY



PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA