Szósta edycja
polonijnych biegów niepodległości


Zbliża się ważna dla naszej historii data - 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Jeżeli uświadomimy sobie okoliczności dziejowe tego dnia w 1918 roku, to bez przesady możemy powiedzieć, że to, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością po 123 latach zaborów. 11 listopada to data symboliczna. Wtedy – jak wspominał lata później Piłsudski – Polska powstała do istnienia. Uczcijmy to święto w sposób wolny od ideologicznych sporów, w atmosferze patriotycznej więzi i braterstwa. Taką możliwość daje sport. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polski Komitet Olimpijski po raz piąty inicjują Polonijne Biegi Niepodległości.

A bieg to jest szczególny. Zapoczątkowany w 100. rocznicę wydarzeń 1918 roku wolny jest od jakiejkolwiek rywalizacji. Gromadzi Polaków we wszystkich zakątkach globu, którym bliskie są ideały wolności, a ojczyzna - często geograficznie odległa - pozostaje umiłowaną skarbnicą kultury, historii i wartości konstytuujących nas jako Polaków właśnie. Często dyskutujemy nad formami wyrażania swojego patriotyzmu - teraz jest ku temu okazja. Nasze pragnienia są niezmienne - chcemy, aby ta impreza łączyła Polonię i Polaków w świecie. Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów.

Z doświadczenia minionych edycji Biegów wiemy, że nic tak nie zaciekawia, jak grupa biegaczy z biało-czerwonymi flagami. To reguła, która sprawdziła się na wszystkich kontynentach. Jej konsekwencją były oczywiście pytania o powód tego przedsięwzięcia. Odpowiedzi stanowiły niepowtarzalną lekcję historii Polski, co samo w sobie stanowi unikalny efekt promocyjny dla naszej ojczyzny. Piszemy o tym bowiem w Polonijnym Biegu Niepodległości oprócz wspólnego świętowania chodzi również o rozsławienie w świecie naszego kraju. Mamy z czego być dumni - Rodacy wnieśli niebagatelny wkład do historii i kultury Europy, obu Ameryk, Australii i Oceanii, Azji a nawet Afryki. Czynili to zawsze w duchu pokoju, w imię nauki, rozwoju sztuki a często solidarności z uciśnionymi, bo sami najlepiej wiedzieli jak to jest być pozbawionym wolnej ojczyzny. 11 listopada jest okazją do przypomnienia również ich dokonań.



Polonijne Biegi Niepodległości 1918

Jak wspomnieliśmy pierwsze biegi odbyły się w 100. rocznicę wydarzeń 1918 roku. To zainspirowało nas do zaproponowania dystansu nietypowego w sporcie, wyrażającego ten ważny dla nas rok, czyli 1918 metrów. Przy czym "bieg" jest pojęciem umownym - rónie dobrze można przejść spacerem tą odległość, ważne, aby stało się to w intencji święta.

Wiemy, że nie wszędzie możliwa jest oficjalna organizacja biegu. Niestety są kraje, które wrogo odnoszą się do naszej tradycji i państwowości. Ale nawet tam, co prawda bez rozgłosu, czasami indywidualnie lub w niewielkich grupach, bywało, że nocą, udało się przejść symboliczny dystans. Polaków niewiele okoliczności potrafi powstrzymać przed osiągnięciem zamierzonego celu - tego nauczała nas historia.

Aby ułatwić Państwu organizację przedsięwzięcia, ale też zachować wspomnienia z minionych lat, stworzyliśmy specjalny portal poświęcony Polonijnym Biegom Niepodległości. Udostępniamy tu aktualne logo biegu, przykładowy regulamin, założenia organizacyjne, plakaty promocyjne do ewentualnego wykorzystania oraz archiwizujemy wszystkie dotychczasowe biegi zgłoszone za pośrednictwem specjalnego formularza.

Dzięki temu Stowarzyszenie "Wspólnota Polska, Polski Komitet Olimpijski oraz Polonijna Agencja Informacyjna - patron medialny imprezy, mogą rozpropagować w świecie Państwa dokonania. W ten sposób dumni Polacy na całym świecie łączą się w imię Niepodległej, a to wartośc bezcenna i powinniśmy się nią pochwalić.

W portalu można też przeczytać (poniżej) o kluczowych dniach 1918 roku oraz ich głównych bohaterach nie zapominając, że bezimiennych było o wiele więcej - tak kiedyś jak i teraz przecież wspólnie budowaliśmy Niepodległość.


APEL DO RODAKÓW
W SPRAWIE ORGANIZACJI Polonijnych Biegów Niepodległości

Dziękując za Państwa olbrzymi odzew, jakim w minionych latach cieszyło się zaproponowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polski Komitet Olimpijski organizowanie Polonijnych Biegów Niepodległości, zapraszamy wszystkich Państwa do włączenia się w tę inicjatywę również w tym roku. Zależy nam aby tak ważna dla naszego narodu data, jaką jest rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, była uświetniana na różne sposoby w wielu zakątkach świata – wszędzie tam, gdzie Państwo dotarliście.

Wierzymy, że zapoczątkowana w 100. rocznicę wydarzeń impreza, była dla Państwa źródłem niezapomnianych wrażeń i motorem napędowym do tego, by podjąć się organizacji Polonijnego Biegu Niepodległości również w tym roku. Jeśli ta informacja dociera do kogoś, kto nie był zaangażowany w ubiegłoroczne wydarzenia – to może nie jest przypadek i to właśnie Pan, Pani lub Państwa organizacja ma zadbać o to, aby 11 listopada (lub w terminie późniejszym) w Waszej lokalnej społeczności odbyło się proponowane przez nas wydarzenie.

Ciesząc się sukcesem, za jaki uznajemy dotychczasowe Biegi, zapraszamy Państwa do wykorzystania okazji, jaką jest kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj, do celebrowania tego święta w sportowy sposób. Wierzymy, że może to być również niepowtarzalna lekcja historii.

Nasze pragnienia są niezmienne - chcemy, aby ta impreza łączyła Polonię i Polaków w świecie. Liczymy, że będzie to również okazją do ukazania wszystkim, jak ważna dla całych pokoleń Polek i Polaków była i jest idea walki o wolność. Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
Polski Komitet Olimpijski


ZGŁOŚ BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W 2023 ROKU


Zgłoszenia mogą nadsyłać grupy zorganizowane jak też osoby indywidualne.








CZYM JEST BIEG 1918

Zainicjowany w roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Polski Komitet Olimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest obecnie kontynuowany w postaci drugiej edycji, planowanej w postaci organizowanych na całym świecie Polonijnych Biegów Niepodległości - 11 listopada 2020.

Wracając pamięcią do tych historycznych wydarzeń, wpisując się w narodowe obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę, chcemy aby w każdym polskim i polonijnym środowisku zorganizowano bieg w miejscach zamieszkanych przez Rodaków.

Pragniemy, żeby rocznica 11 listopada stała się okazją do organizacji wyjątkowej imprezy sportowej, a tym samym łączyła Polonię i Polaków w świecie. Liczymy, że będzie to również okazja do ukazania wszystkim, jak ważna dla całych pokoleń Polek i Polaków była i jest idea walki o wolność.

Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów.







SYMBOLICZNY DYSTANS

Proponujemy, aby w ramach organizowanych biegów jeden dystans wynosił symbolicznie 1918 metrów, tak aby podkreślić ich wyjątkowość oraz rocznicowy charakter.

Wierząc, że inicjatywa spotka się z odzewem wielu środowisk polskich i polonijnych, zachęcamy do promowania tego pomysłu na wszelkich forach polskich i polonijnych, tak aby w roku 102 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej pięknej historii oraz umiłowaniu wolności i patriotyzmu.






Organizacją inicjującą przeprowadzenie Polonijnych Biegów Niepodległości jest
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.











STAŃ DO BIEGU 11 LISTOPADA!

  • Nie mieszkasz Polsce ?
  • Jesteś dumny że jesteś Polką / Polakiem ?
  • Chcesz o tym powiedzieć wszystkim, tam gdzie mieszkasz ?
  • Chcesz promować obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę?
  • Zorganizuj bieg niepodległości w kraju, mieście, miejscowości w której mieszkasz!



JAK ZORGANIZOWAĆ BIEG 1918?

  • Zbierz grupę inicjatywną – może to być grupa osób z polskiego klubu, organizacji, parafii - tam gdzie mieszkasz
  • Przeczytaj regulamin Biegów Niepodległości    KLIKNIJ
  • Przygotujcie bieg – tu wasza kreatywność i doświadczenie są najważniejsze!
  • Zgłoś chęć zorganizowania biegu    KLIKNIJ
  • Pobierz materiały promocyjne do biegu    KLIKNIJ
  • Przygotujcie bieg i ….
  • RUSZAMY !!!!!!!!













założenia organizacyjne
biegu 1918

Polonijne Biegi Niepodległości to wydarzenie które ma za zadanie promowanie idei obchodów stulecia odzyskania Niepodległości Polski poza granicami Polski, oraz popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu i umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" inicjuje organizację na całym świecie drugiej edycji Polonijnych Biegów Niepodległości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizacje Biegów Niepodległości powierza się środowiskom polskim i polonijnym na całym świecie. W Biegach  Niepodległości które mogą odbywać się w każdym miejscu na świecie poza Polską, mogą wziąć udział wszyscy chętni. Termin organizacji biegu jest dowolny chociaż sugerujemy żeby to był 11 listopada.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"  poprzez stronę  http://www.wspolnotapolska.org.pl/bieg1918 oraz swoje profile społecznościowe zapewnia promocję zgłoszonych biegów oraz dostęp do okolicznościowych materiałów graficznych.


Warunkiem objęcia Biegu 1918 patronatem i promocją Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" jest umieszczenie w materiałach zapowiadających bieg i w czasie imprezy identyfikatorów Biegu 1918 dostępnych w materiałach promocyjnych.


MATERIAŁY PROMOCYJNE

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" licząc na Państwa zdolności organizacyjne nie pokrywa kosztów zorganizowania zgłoszonych biegów.


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

ZGŁOŚ BIEG 1918








PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA













CO NALEŻY WIEDZIEĆ O 11 LISTOPADA 1918 ROKU

To, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością po 123 latach zaborów. 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Z tej okazji przedstawiamy 11 faktów na święto niepodległej Polski.



PRZECZYTAJ WIĘCEJ O TAMTYCH DNIACH 1918 roku










BIEGNIEMY DLA NIEPODLEGŁEJ - W 2021 ROKU


WYBRANE RELACJE







BIEGNIEMY DLA NIEPODLEGŁEJ - TAK BYŁO W 2020 ROKU


WYBRANE RELACJE














BIEGNIEMY DLA NIEPODLEGŁEJ - TAK BYŁO W 2019 ROKU


WYBRANE RELACJE










BIEGNIEMY DLA NIEPODLEGŁEJ - TAK BYŁO W 2018 ROKU


WYBRANE RELACJE













BYĆ JAK JANUSZ KUSOCIŃSKI


Jeżeli szukalibyśmy postaci polskiego biegacza, który kojarzyłby nam się z okresem pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości to na myśl przychodzi chyba tylko jedna osoba - Janusz Kusociński.

Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata - to tylko część imponującej statystyki "Kusego”, który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, dzielnego żołnierza i konspiratora.

Urodził się 15 stycznia 1907 r. w Warszawie w rodzinie urzędnika kolejowego. Wychowywał się w Ołtarzewie pod Warszawą, gdzie rodzina przeniosła się ze stolicy. W szkole ogrodniczej Kusocński założył z kolegami klub sportowy o nazwie Pretoria. Chłopcy grali głównie w piłkę nożną. Jako 17-latek Kusociński został członkiem warszawskiego klubu Sarmata. Z lekkoatletyką, tj. bieganiem, zetknął się przypadkiem. W drużynie Sarmaty brakowało zawodnika. Poproszono go, by wziął udział w biegu na 800 m. Kusociński stanął na starcie i wygrał.

Piętnaście lat później we wrześniu 1939 r. Kusociński stanął do obrony Warszawy. Walczył na przedpolach stolicy, na Okęciu i Sadybie. Był dwukrotnie ranny. Za swoją postawę odznaczony został Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji włączył się do działalności konspiracyjnej Organizacji Wojskowej "Wilki", w której powierzono mu komórkę wywiadu. Kusociński przyjął pseudonim "Prawdzic". Od listopada 1939 r., wspólnie z innymi znanymi sportowcami, pracował jako kelner w warszawskiej gospodzie "Pod Kogutem". Rozpoznany przez niemieckiego agenta został aresztowany przez Gestapo w marcu 1940 r. W czasie trwającego blisko trzy miesiące brutalnego śledztwa, w Al. Szucha i na Pawiaku, torturowany przez Niemców, nie wydał nikogo. Janusz Kusociński został rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 r.


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O JANUSZU KUSOCIŃSKIM