SWP




2024-08-08 Polonia zagra w turnieju tenisowym Polska

To już dosłownie za kilkanaście dni od 27 do 31 sierpnia nasi rodacy z zagranicy zagrają w IV Międzynarodowym Polonijnym Turnieju Tenisowym. Rekordowa frekwencja i zainteresowanie - z każdym rokiem przybywa miłośników tego szlachetnego sportu. I nic dziwnego, tym bardziej, że rozgrywany jest na obiekcie o wielkich walorach sportowych i krajobrazowych. Arka Gdynia to korty położone nad samym morzem, które widziały nie jeden rodzący się talent. Organizatorami - jak co roku - są Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Polski Komitet Olimpijski oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni im. Bohaterów Westerplatte.

Zapowiada się ciepły i spokojny koniec lata, aura wymarzona dla sportowej rywalizacji. Zdopingowani wszechobecnym w ostatnich tygodniach duchem olimpizmu nie możemy się już doczekać pierwszych udanych serwisów, forehandów, backhandów, wolejów, lobów, shotów, drop shotów... nieprawdaż, że brzmi ekscytująco?...

Jak wspomnieliśmy rozgrywki przeprowadzane będą na kortach Klubu Tenisowego Arka Gdynia, nowoczesnym centrum tenisowym, znanym w całym kraju a także poza jego granicami. Klub jest organizatorem wielu międzynarodowych turniejów w tym meczów rozgrywanych w ramach Pucharu Davisa czy zawodów seniorskich i juniorskich odbywających się pod auspicjami ITF.

Nie należy zapominać, że tenis w Gdyni pojawił się wraz z nadaniem jej praw miejskich. Gdynię – morską stolicę Drugiej Rzeczypospolitej – tworzyła polska inteligencja, zjeżdżając tam z całego kraju, aby budować port i miasto. Przy okazji przywiozła ze sobą zamiłowanie do tenisa. Pierwsze korty powstały w 1927 roku. Oczywiście przy plaży, w pięknym miejscu nad Kamienną Górą, obok nadmorskiej promenady i hotelu o nazwie, a jakże, „Polska Riviera”. W latach 20 było to najpopularniejsze polskie letnisko, założone przez Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich z siedzibą w… Warszawie, rozwijające się jako miasto – ogród. Korty też się rozrastały. Biały sport pasował do Białej Gdyni, bo tak nazywano to modernistyczne miasto o jasnych, słonecznych elewacjach. Słoneczna Gdynia.

Pierwszy klub sportowy z sekcją tenisową Gryf założyli w 1929 roku admirał Józef Unrug, dowódca floty i Julian Rummel, dyrektor Żeglugi Polskiej. Grano wtedy także na dwóch kortach przy ulicy Dworcowej, w miejscu, gdzie stoi dworzec SKM – zimą korty zamieniano na ślizgawkę.

Wreszcie w 1932 roku wraz z budową stadionu miejskiego przy ulicy Ejsmonda, powstały legendarne korty 1 i 2, a powołanemu w tym miejscu klubowi tenisowemu KS Arka już w 1939 roku powierzono organizację Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Nad morze zjechała czołówka polska z Jadwigą Jędrzejowską i Józefem Hebdą na czele, którzy wygrali swoje konkurencje. Bohdan Tomaszewski, który grał wtedy jako junior na korcie nr 1 w meczu otwarcia, podkreślał, że już wjeżdżając do Gdyni widział, że była inna – zachwycały szerokie ulice, przestrzeń, nowoczesna, jasna architektura i śródmieście otwarte na morze.

Wracając do naszego turnieju serdecznie zapraszamy również kibiców - warto sekundować dzielnej Polonii. Gwarantujemy wspaniałą atmosferę i sportowe emocje. W tych dwóch obszarach nasi rodacy z zagranicy nigdy nie zawodzą!



tenis ziemny





ORGANIZATOR

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,






PARTNERZY

POLSKI KOMITET OLIMPIJSKI

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni



Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

tenis ziemny




PATRONAT MEDIALNY




ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA
PRZEZ STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"
ZE ŚRODKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA
UDZIELONYCH PRZEZ MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI