W trakcie wizyty na Litwie p. Minister Henryka Mościcka-Dendys, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP odwiedziła Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Gospodarze miejsca Tomasz Różniak Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Marek Kubiak Prezes Wileńskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie wraz z Dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Wilnie p. Arturem Ludkowskim przedstawili proces rozbudowy i modernizacji Domu Kultury Polskiej w Wilnie, który miał miejsce w latach 2021-2023 dzięki finansowaniu tego projektu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz aktywność społeczną i kulturalną placówki.
Dyrektor Artur Ludkowski podkreślił, że tylko w ostatnim roku Dom Kultury Polskiej w Wilnie zorganizował 68 wydarzeń kulturalnych i społecznych dla społeczności polskiej Wileńszczyzny, a organizacje polskie w Wilnie prawie 200 takich wydarzeń. Od początku powstania Domu Kultury Polskiej na głównej jego scenie odbyło się ponad 4000 różnych wydarzeń kulturalnych m.in. koncertów muzycznych, przedstawień teatralnych, projekcji filmowych promujących kulturę polską. Dzięki rozbudowie DKP powstały nowoczesne studia TVP Wilno.
Wraz z p. Minister Henryką Mościcką – Dendys z Ministerstwa Spraw Zagranicznych przybyła na Litwę p. Anna Sochańska dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą wraz ze współpracownikami: p. Małgorzatą Michalczyk, naczelnikiem Wydziału Dotacji Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą i p. Marcinem Wojciechowskim. Pani Minister towarzyszył Ambasador Polski w Wilnie p. Konstanty Radziwiłł.
Dom Polski w Wilnie prowadzi Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie“ powołana w 2001 roku z inicjatywy śp. profesora Andrzeja Stelmachowskiego, pierwszego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przez Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Zaznaczyć należy, że jest to jedna z największych instytucji polskich w świecie mająca na celu organizację wsparcie życia kulturalnego Polaków poza granicami.
Do priorytetów w działalności DKP należy edukacja kulturalna, polegająca na promowaniu polskiej literatury i sztuki wśród mieszkańców Wileńszczyzny oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej. Ważnym zadaniem tej instytucji jest również kultywowanie lokalnych tradycji, folkloru, ocalenie od zapomnienia wszystkich wartości, które od wielu pokoleń kształtowały tożsamość narodową Polaków na Wileńszczyźnie. W gmachu DKP w Wilnie swoje miejsce znalazło ponad trzydzieści polskich organizacji społecznych i oddział Telewizji Polskiej – TVP Wilno.
Dla ciekawości należy dodać, że kamień węgielny Domu Polskiego w Wilnie stanowi symboliczny okruch skalny, przywieziony z Wawelu, aby zaświadczyć o ciągłości historycznej więzi Polski i Litwy, tradycji serdecznej opieki Rzeczypospolitej Polskiej ‒ Macierzy wobec Polaków na świecie jak napisano w akcie erekcyjnym.
Dom Kultury Polskiej w Wilnie gościł Radę i Zarząd Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Radzie Fundacji przewodniczył p. Andrzej Dera, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Na zaproszenie Prezesa FPPW p. Mikołaja Falkowskiego odbyło się w Domu Kultury Polskiej spotkanie organizacji polskich na Litwie, które współpracują z FPPW z p. Minister Henryką Mościcką Dendys i członkami Radą Fundacji. W trakcie spotkania przedstawiono plany polskiej społeczności, potrzeby i wyzwania przed jakimi stoi podtrzymanie ojczystej kultury i tradycji na dotychczasowym poziomie. Zwrócono uwagę na potrzebę wsparcia aktywności młodego pokolenia, zacieśniania ich związków z ojczyzną, problematykę kształcenia w języku polskim na Litwie.