SWP
2024-05-19 X Światowy Zjazd Nauczycieli Włochy

We Włoszech, w ramach projektu “Polacy Światu. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino” trwa X Światowy Zjazd Nauczycieli. W uroczystej inauguracji wzięła udział Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Senator Bogdan Borusewicz oraz doradca Marszałek Senatu RP ds. Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz . Uczestnicy Zjazdu na czele z Prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariuszem Piotrem Bonisławskim, wzięli również udział w uroczystościach rocznicowych walk o klasztor na wzgórzu Monte Cassino, na które to przybyła parlamentarna delegacja z Polski. Marszałek Kidawie-Błońskiej towarzyszą wicemarszałkowie Senatu Rafał Grupiński i Maciej Żywno, a także senatorowie Waldemar Pawlak, Sławomir Rybicki, Bogdan Borusewicz, Tomasz Grodzki i Władysław Komarnicki.

Spotkanie z uczestnikami Zjazdu

18 maja 2024 r. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz senator Bogdan Borusewicz spotkali się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. „Wy nie jesteście tylko nauczycielami, bo tak naprawdę jesteście ambasadorami naszego kraju na całym świecie. Każdy z państwa w swoim kraju jest najlepszym ambasadorem Polski, który nie tylko uczy języka polskiego i historii naszego kraju, ale zapoznaje też kulturą i przyciąga ludzi nie tylko z polskimi korzeniami” - podkreśliła marszałek Senatu, zwracając się do uczestników spotkania. Polska miała, ma i będzie miała wspaniałych przedstawicieli, naukowców i bohaterów, dlatego "Ważne jest, żebyśmy o nich pamiętali, żebyśmy tym nowym stwarzali szanse do tego, by mogli się rozwijać" - dodała Marszałek. Zwróciła uwagę, że poza granicami Polski mieszka ponad 20 mln Polaków. "To bardzo ważne, żeby wiedzieli, że Polska jest z nich dumna i że dostrzega to, co robią" - powiedziała. "Wy nie jesteście tylko nauczycielami, bo tak naprawdę jesteście ambasadorami naszego kraju na całym świecie. Każdy z państwa w swoim kraju jest najlepszym ambasadorem Polski, który nie tylko uczy języka polskiego i historii naszego kraju, ale zapoznaje też kulturą i przyciąga ludzi nie tylko z polskimi korzeniami"

Rocznicowe uroczystości na Monte Cassino

Po południu marszałek Senatu wraz z delegacją oraz uczestnikami Zjazdu Nauczycieli wzięła udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Podczas uroczystości marszałek Senatu podkreślała, że pamiątkowe medale, które otrzymali weterani są podziękowaniem za bohaterstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do najwyższych wartości. „Dla nas, delegacji polskiego Senatu i Sejmu, to wielki zaszczyt, że możemy tu być dzisiaj z wami, że możemy panów poznać i porozmawiać” - zwróciła się do weteranów marszałek. Dodała, że całym swoim życiem świadczyli, że Polska i wolność miały i mają dla nich wielkie znaczenie. Zdaniem marszałek, przywiązanie do wolności jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo ważne. „W czasach, kiedy wartości gdzieś zanikają, spotkanie z wami i przypomnienie tego, co w życiu jest najważniejsze, (...) tego, że wolność, godność, honor, uczciwość są czymś, o co warto walczyć, jest ogromnie ważne” - podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że należy działać, aby Polska i Europa, która dzięki obecnym na uroczystości weteranom jest bezpieczna, nadal taka była.

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z senatorami i delegacją uczestnikó Zjazdu Nauczycieli złożyła kwiaty pod pomnikiem 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano. W przemówieniu marszałek zwróciła uwagę, że wolność i szacunek do innych ludzi nie są dane raz na zawsze. „Żyjemy w trudnych czasach, za polską granicą toczy się niebezpieczna wojna, dlatego ważne jest, żebyśmy nie byli obojętni, żebyśmy wspólnie działali i pielęgnowali tę wolność, która była nam dana” – mówiła. Bo – jak dodała – „ci, którzy walczyli, nie chcą pomników, tylko chcą tego, żebyśmy pielęgnowali tę wolność, żebyśmy zachowali pokój w Europie, pokój na świecie i żebyśmy pilnowali wolności naszych ojczyzn" Odbył się Apel Poległych i delegacja złożyła wieńce.
Dzień zwieńczył okolicznościowy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Kilka słów o Zjeździe

Kiedy w 2010 r. Oddział Warmińsko-Mazurski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przygotowywał Konferencję Metodyczną „Polskość poza granicami Rzeczypospolitej”, nikt z organizatorów nie spodziewał się, że przerodzi się ona w Światowe Zjazdy Nauczycieli Polonijnych. Zjazdy, które rokrocznie gromadzą prawie 150 pedagogów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemiec, Belgii, Czech, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Czarnogóry, Australii, Włoch, Irlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Uzbekistanu, Łotwy, Estonii, Austrii, Węgier i innych krajów świata. Spotkanie te wpisały się na stałe w kalendarz całego polonijnego środowiska oświatowego jako wielkie święto.

Tegoroczny zjazd jest przygotowywany w ramach projektu “Polacy Światu. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino”, dlatego też odbywa się we Włoszech w dniach 17 – 19 maja 2024 roku. Organizatorem zjazdu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów