SWP
2024-02-18 23. rocznica Domu Kultury Polskiej w Wilnie Litwa

W niedzielę przypada 23. rocznica rozpoczęcia działalności największej polskiej instytucji na Litwie oraz poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

- Początki, jak to zwykle bywa, były trudne. Mieliśmy przed sobą wiele wyzwań. Obecnie stałe siedziby ma u nas ponad 30 polskich organizacji społecznych. Dom Kultury Polskiej w Wilnie wspiera ich działalność m.in. dofinansowując organizowane przez nie przedsięwzięcia. Nasza instytucja jest samowystarczalna, czyli niezależna finansowo i w całości utrzymuje się sama. Dzisiaj wiele osób nie może sobie wyobrazić, że społeczność polska jeszcze 23 lata temu funkcjonowała bez tej placówki – mówi dyrektor DKP Artur Ludkowski.

Podkreśla, że Dom Kultury Polskiej w Wilnie jest ośrodkiem życia kulturalnego społeczności polskiej Wilna i Wileńszczyzny, darem od Narodu Polskiego, ufundowanym przez Senat RP i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. - Naszym celem jest nie tylko promocja szeroko pojętej kultury polskiej, ale również stworzenie przyjaznego i otwartego miejsca dla wszystkich mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny polskiego pochodzenia, bez względu na poglądy czy przekonania. Dzisiaj Dom to placówka o zróżnicowanej działalności, nieukierunkowana na konkretną dziedzinę. Dlatego tak dobrze czują się tu zarówno harcerze, jak i studenci uniwersytetu trzeciego wieku – wymienia Ludkowski.

W ubiegłym roku otwarto czteropiętrową dobudówkę. – W końcu po prostu przestaliśmy się mieścić. W czteropiętrowym budynku znajduje się kawiarnia, hotel, sala teatralna oraz studio stacji telewizyjnej TVP Wilno. Są tu również parkingi - nadziemny i podziemny – tłumaczy.

Koordynatorka ds. projektów kulturalnych Bożena Mieżonis zachęca mieszkańców Wileńszczyzny do wzięcia udziału w najbliższych wydarzeniach, organizowanych przez DKP. - Wiosna powoli się budzi, więc zachęcamy miłośników spacerów do wzięcia udziału w wyjątkowej wycieczce, która odbędzie się 24 lutego. Tematem wydarzenia będzie sztuka a propaganda w Wilnie w okresie I wojny światowej. Dotkniemy też wielokulturowej tożsamości litewskiej stolicy, a wszystko za sprawą wspaniałej przewodniczki Zyty Kołoszewskiej – zachęca Mieżonis.

Dodaje, że w najbliższym czasie nie zabraknie kulturalnych atrakcji dla najmłodszych. – Już w marcu Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wystawi sztukę „Pchła Szachrajka”, kontynuujemy koncerty dla dzieci w ramach „Smykofonii dla melomaluchów” i, oczywiście, odbędzie się wyczekiwana przez uczniów polskich szkół „Bitwa intelektów” – wymienia koordynatorka. - Będzie też coś dla teatromanów. Teatr Dramatyczny w Płocku wystawi w kwietniu dwie sztuki skierowane raczej do osób dorosłych: monodram „Sekretarka” oraz spektakl „Damy i Huzary“ – mówi Mieżonis oraz zachęca do zaglądania na stronę internetową DKP. - Jesteśmy również w social media, m.in. na Facebooku i od niedawna na Instagramie. Zachęcamy naszych obserwatorów oraz uczestników imprez do dzielenia się swoimi wrażeniami, zdjęciami czy filmikami, które z przyjemnością u siebie zamieścimy. W mediach społecznościowych odbywają się również konkursu, do udział w których zachęcamy! – dodaje koordynatorka.

Na podstawie: https://www.lrt.lt/pl/wiadomosci/1261/2196293/dkp-swietuje-23-urodziny

Zdjęcia: archiwum DKP w WIlnie

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów