SWP
2023-09-17 Festiwal „Etnointegracja” pod patronatem prezesa Wspólnoty Polskiej Niemcy

Pod patronatem honorowym Prezesa "Wspólnoty Polskiej" Dariusza Piotra Bonisławskiego i Konsula Generalnego RP w Monachium Jana M. Malkiewicza w monachijskim Anton-Fingerle-Bildungszentrum odbywa się Festiwal „Etnointegracja”. Gospodarzem wydarzenia jest polski zespól folklorystyczny "Krakowiak" z Monachium, a całością kieruje Barbara Menhard, kierownik artystyczny i organizator Festiwalu. Występują zespoły ludowe z Hiszpanii, Polski, Ukrainy oraz niemiecki zespół "Trachtenverein Edelweiß" z Erding słynący z kultywowania starych pieśni ludowych i dialektu Górnej Bawarii. Drugą częścią festiwalu będzie udział w Paradzie folkloru otwierająca Oktoberfest. 80 osobowa grupa zaprezentuje polskie stroje ludowe - krakowskie, lachów sądeckich, górali żywieckich i stroje szlacheckie.

Festiwal jest doskonałą okazją do nawiązania kontaktów oraz wymiany doświadczeń podczas wspólnych spotkań, występów, warsztatów i wycieczek do najpiękniejszych zakątków Bawarii. Poprzez taniec, śpiew i zabawę polskich, niemieckich, ukraińskich i hiszpańskich zespołów tworzona jest płaszczyzna lepszego poznania historii, kultury i tradycji narodów biorących udział w Festiwalu, łamiąc tym samym stereotypy, bariery historyczne i językowe. To wpisuje się w misję Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które przez promocję polskiej kultury nie tylko utrwala je w diasporze naszych rodaków na wszystkich kontynentach, ale też promuje ją w środowiskach ich miejsc zamieszkania, co wzmacnia pozycję Polaków na świecie.ZDJĘCIA: JERZY BARDELW festiwalu bierze udział ok. 150 tancerzy i artystów. Jak wspomnieliśmy na początku gospodarzem - co bardzo cieszy - jest Polski Zespół Folklorystyczny „Krakowiak”, którego historia sięga 2011 roku. Początkowo skład Zespołu tworzyły dzieci i młodzież pochodzenia polskiego w wieku od 4 do 16 lat. W roku 2018 po raz pierwszy na scenie zaprezentowała się najstarsza grupa, którą tworzą osoby dorosłe. „Krakowiak” przyciąga wigorem, kolorytem i entuzjazmem wykonawców. W repertuarze znajdują się suita krakowska, tańce śląskie oraz okolicznościowe kompilacje słowno-muzyczne. Zespół „Krakowiak” czerpie z bogactwa narodowej twórczości artystów ludowych, tradycji i obyczajów polskich. Zespół jest często zapraszany przez polskich i niemieckich organizatorów na koncerty, festyny i imprezy uświetniające znaczące wydarzenia w Monachium i Bawarii. Podczas koncertów dla polskiej widowni, szczególnie wzruszające są występy najmłodszych dzieci, które z dumą rozpowszechniają kulturę swoich przodków znad Wisły w multikulturowym i wieloetnicznym społeczeństwie niemieckim. Łącząc edukację kulturalno-historyczną z folklorem, promuje polską kulturę w Niemczech budując i wzmacniając więzi kolejnych pokoleń Polaków z ojczyzną.

Kolejnym zespołem z polskim rodowodem, który wystąpił podczas festiwalu, jest Zespół Folklorystyczny POLONIA z Hanoweru. Przepięknymi strojami, wyjątkowo pięknymi polskimi tańcami i tradycyjnymi pieśniami krzewi od ponad trzydziestu pięciu lat polską kulturę na terenie Niemiec i nie tylko. Zespół „POLONIA“ powstał w 1987 roku między innymi z inicjatywy Aldony Głowackiej-Silberner, która 30 lat formowała zespół jako jego choreograf. W 2017 roku kierownictwo artystyczne zespołu powierzyła w ręce utalentowanej tancerki i pedagog Charlotty Głowackiej. Obie prowadzące ukończyły Studium Folklorystyczne dla Instruktorów i Choreografów Zespołów Polonijnych w Lublinie i z niegasnącym poświęceniem przekazują swoją wiedzę na terenie Niemiec. Do dzisiaj w zespole uczestniczyło kilkaset osób poznając polski folklor i naszą kulturę. Tradycją stały się regularne piątkowe próby odbywające się przy Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze. Zespół ma na swoim koncie ponad 550 koncertów na terenie Niemiec w trakcie którym prezentował tańce narodowe takie jak Oberek, Polonez, Mazur, Kujawiak i Krakowiak oraz układy z regionów Łowicza, Lublina, Podhala, Krakowa i Przeworska. W zespole „POLONIA“ wiek, narodowość i doświadczenie nie grają roli, każdy może tańczyć. Ważny jest zapał i zainteresowanie tańcem! To sprzyja jednemu z najważniejszych celów środowiska skupionego wokół zespołu jakim jest zbliżenie i pojednanie narodów polskiego i niemieckiego. Zespół „ POLONIA” otrzymał w 2023 roku miano Ambasadora City of Music Hannover.

Z Polski do Monachium przyjechał Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” powstały w styczniu 1962 roku w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Powołany do kultywowania - poprzez prezentowanie tańców i przyśpiewek - tradycji muzyczno-wokalnych w szczególności regionu Wielkopolski ale też innych regionów kraju. Obok poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka zespół przedstawia opracowania artystyczne przyśpiewek i tańców z dwunastu regionów naszego kraju. Zespół prezentował folklor naszego kraju na 5 kontynentach w 65 państwach świata. Uczestniczył w wielu prestiżowych imprezach międzynarodowych między innymi w EXPO i Uniwersjadzie w Korei i na Królewskim Festiwalu Folklorystycznym w Jordanii. W swych 122 podróżach artystycznych okrążył 6 razy kulę ziemską. Ponad pięć tysięcy koncertów w Polsce i za granicą, wielomilionowa publiczność, występy i nagrania telewizyjne to krótka prezentacja działalności “Wielkopolan” noszącego oficjalne miano Mecenasa Kultury Ludowej w Polsce.

Festiwal zrealizowany jest dzięki pomocy Pełnomocnika Rządu Niemieckiego ds. Kultury i Mediów oraz Konsulatu Generalnego w Monachium (Generalkonsulat der Republik Polen in München).

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów