SWP




2023-08-04 Polskość w publikacjach Polska

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z radością informuje o realizacji zadania publicznego pn. „Polskość w publikacjach – stymulowanie środowisk Polonii i Polaków poza granicami kraju do działania w polskim interesie narodowym. Budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijnie", w ramach którego wsparciem zostały objęte następujące projekty i organizacje:

W celu osiągnięcia zakładanych rezultatów wydane zostaną następujące publikacje:

  • Działanie 1. Centrum Polsko-Słowiańskie – wydanie albumu.
    Obejmie wydanie albumu ze zdjęciami dokumentującymi działalność Centrum Polsko-Słowiańskiego, polonijnej organizacji na terenie Stanów Zjednoczonych, w związku z obchodami 50-lecia jej istnienia. Album z kolorowymi zdjęciami i krótką informacją o CPS i jego działalności na przestrzeni lat ukaże historię organizacji, która z sukcesem od lat pomaga polskim imigrantom.

  • Działanie 2. Kultowe miejsca chicagowskiej Polonii. Album.
    Obejmie wydanie albumu na temat kultowych miejsc chicagowskiej Polonii. Będzie to fotograficzna "podróż" w przestrzenie znane każdemu Polakowi mieszkającemu w Chicago. Album jest opowieścią o najnowszej historii Polonii, rejestruje jej zmiany związane z migracją, aktywnością i biznesem. Twórcy albumu: fotograficy Klara i Robert Świderscy oraz autorka narracji Małgorzata Błaszczuk zabiorą odbiorców w nostalgiczną podróż śladami polskich parafii, restauracji, klubów i innych kultowych dla Polonii miejsc. Album o kultowych miejscach chicagowskiej Polonii będzie pierwszą tego typu publikacją w najnowszej historii polskiej diaspory w Wietrznym Mieście. Ukaże wkład Polaków w budowę Chicago i przybliży historię Polonii. Dwujęzyczność albumu (język polski i angielski) pozwoli poznać ten fragment historii Polonii odbiorcom anglojęzycznym.

  • Działanie 3. "Polska w Obiektywie Polonijnego Dziecka". Album fotograficzny.

    Od roku 2013 organizowany jest przez Forum Polskich Szkół w Holandii konkurs fotograficzny dla polonijnych dzieci i młodzieży "Polska w Obiektywie Polonijnego Dziecka". Zadaniem uczestników jest wysłanie zdjęć zrobionych w czasie wakacji w Polsce. Wyłonieni zostają laureaci 10 najlepszych zdjęć. Jury jest międzynarodowe. Konkurs odbywa się online, gala konkursu również. Stacjonarnie w Holandii odbywają się spotkania uczestników, wystawy fotograficznie, wernisaże. Z okazji 10 lat konkursu FPSN planuje wydać album z wyborem najciekawszych zdjęć ze wszystkich edycji konkursu. Album zostanie przekazany lub rozesłany laureatom, jurorom, partnerom konkursu. W albumie oprócz zdjęć z opisami fotografowanych miejsc znajdą się nazwy szkół polonijnych, do których uczęszczają uczestnicy konkursu.

  • Działanie 4. Reprint historycznej książeczki.
    Reprint książeczki do nabożeństwa majowego wydanej w Wilnie w 1918 roku.Na Wileńszczyźnie pozostał jedyny egzemplarz tej książeczki. Należy do starszej kobiety we wsi Gudalina. Zawiera modlitwy nabożeństw do Matki Bożej na każdy dzień maja. Pod względem treści jest bardzo aktualny dla młodego pokolenia. Zachowanie tej tradycji jest ważną częścią kultury Wileńszczyzny.

  • Działanie 5. Radio Lwów nadaje znów.
    Praca nad projektem rozpoczęła się już wiele lat temu i czeka na publikację jako dzieło unikatowe i nigdzie nie publikowane. To opis chmurnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku aż do chwili obecnej, obejmuje świadectwo epoki przemian ustrojowych widziane od środka oczami radiowca. Wiele ciekawych wydarzeń działo się na naszych oczach przez 30 lat istnienia radia. O radiu i Lwowie będzie ta opowieść jako wycinek polskiej rzeczywistości poza granicami kraju. Dopełnieniem współczesności będą materiały z lwowskiego archiwum i Ossolineum, dotyczące rozgłośni lwowskiej, nigdzie dotąd nie publikowane. Kwerenda była prowadzona przez redaktorki Radia Lwów. Celem projektu jest zapoznanie czytelników z dziejami rozgłośni lwowskiej, ukazanej przez pryzmat dziejowych przemian, w których przyszło nam ją odradzać po latach niebytu. Świadectwo historyczne jest niewątpliwie wielkim atutem projektu, ponieważ pisze je osoba od zarania związana z tworzeniem radia od nowa.




ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023