Obrady VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Kancelarii Premiera były okazją do zaprezentowania polityki państwa polskiego wobec polonii oraz wręczenia Odznak Honorowych za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.
W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego wręczył je minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.
Podczas obrad obecni byli także m.in.: Wicemarszałek Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Gosiewska - Poseł na Sejm RP, Minister-członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Minister Piotr Wawrzyk z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Prof. Przemysław Czarnek - Minister Oświaty i Nauki oraz Minister Wojciech Skurkiewicz z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek mówił o potrzebie upowszechniania nauki języka polskiego oraz rodzimej kultury zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Przypomniał o działaniach resortu edukacji i nauki na rzecz wspomagania nauczania języka polskiego wśród Polonii i Polaków za granicą, a także podtrzymywania tradycji narodowej. – Znajomość języka polskiego jest gwarantem tego, że narodową kulturę i polskość utrzymujemy. Dlatego utworzyliśmy kilka pierwszych przedszkoli w Niemczech i tworzymy te placówki również w innych krajach. Będziemy je tworzyć na zdecydowanie większą skalę, tak żeby polskim rodzicom – zwłaszcza tych z rodzin mieszanych – umożliwić odprowadzanie dzieci kilkuletnich do przedszkoli, w których będą się uczyć języka polskiego. I w ten sposób będziemy wspomagać naukę języka polskiego. I państwa wielkie starania o to, żeby polskość i kultura polska wśród dzieci i młodzieży mogły wzrastać – powiedział.
Popularyzacja języka ojczystego wśród Polonii jest również możliwa także dzięki Instytutowi Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, który na początku tego roku rozpoczął swoją działalność. – Instytut dysponuje większymi niż do tej pory środkami na edukację za granicą. I będzie dysponował jeszcze większymi środkami po to, żeby rozwijać polskie szkoły i edukację Polaków za granicą – zaznaczył minister Czarnek. – Instytut ściśle i w sposób skoordynowany działa z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. Program „Polskie Powroty” spowodował już powrót kilkudziesięciu polskich naukowców do Polski. Będziemy to rozwijać na większą skalę, bo potrzebni nam są wybitni Polacy, którzy studiują zagranicą, a chcą również służyć dla Polski w kraju – dodał szef MEiN.
Z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Rodacy mieszkający poza granicami kraju mają własne wyróżnienie. Ustanowienie odznaki jest zadośćuczynieniem wobec ponad 20-milionowej rzeszy Polaków oraz osób polskiego pochodzenia żyjących poza granicami Polski. Osoby te, często zmuszone do emigracji wbrew swojej woli lub do zamieszkania w innym państwie ze względu na niezależne od nich zmiany granic, od wieków są niezmiennie zaangażowane w utrzymywanie polskości na całym świecie. Czynią to przez: umacnianie polskiej tożsamości narodowej oraz wiedzy o Polsce wśród Polonii i Polaków za granicą, nauczanie języka polskiego i w języku polskim dzieci i młodzieży polonijnej, wspieranie środowisk polonijnych w szerzeniu wiedzy oraz dbaniu o dobre imię Rzeczypospolitej Polskiej, aktywizację środowisk polonijnych na rzecz budowania propolskiego lobby za granicą, ochronę oraz popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego (zarówno materialnego, jak i niematerialnego), a także wzmacnianie więzi społeczności polonijnej i polskiej zamieszkałej za granicą, z Ojczyzną.
W trakcie trwającego Zjazdu wyróżnieniem tym uhonorowani zostali:
- Jarosław Narkiewicz, Przewodniczący Rady Polonii Świata,
- Marek Kubiak, Przewodniczący oddziału Miasta Wilna Związku Polaków na Litwie,
- Zdzisław Palewicz, Mer rejonu Solecznickiego,
oraz organizacje:
- Stowarzyszenie Wspólnota Polska,
- Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego,
- Fundacja Wolność i Demokracja,
- Stowarzyszenie Nasza Polonia z Australii,
- Polska Misja Katolicka w Brazylii,
- Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej,
- Kongres Polaków w Republice Czeskiej,
- Związek Polaków na Łotwie,
- Związek Polaków w Niemczech,
- Związek Polaków w Rumunii,
- Koalicja Polonii Amerykańskiej,
- Komitet Smoleńsko- Katyński ze Stanów Zjednoczonych,
- Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych,
- Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny z Wielkiej Brytanii.
Spotanie w KPRM transmitowane było na żywo w mediach społecznościowych
profile FB Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Polonijnej Agencji Informacyjnej
realizacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP
PORTAL VI ŚWIATOWEGO ZJAZDU POLONII I POLAKÓW Z ZAGRANICY
PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023