Funkcjonowanie siedziby jest niezbędnym elementem w aktywnej działalność organizacji polonijnych w krajach Skandynawskich. Siedziba jest miejscem, gdzie krystalizuje się życie środowisk polonijnych. Zapewnienie organizacjom zaplecza biurowego umożliwia im działalność statutową oraz budowanie prestiżu i siły organizacji. Struktura organizacji jest podstawowym elementem umożliwiającym jej działalność programową mającą na celu integrację społeczności polskiej na rzecz odrodzenia polskiej kultury i tożsamości narodowej. W siedzibie często odbywa się nauczanie języka polskiego, a także różnorodne przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe, w których uczestniczy nie tylko Polonia, ale również społeczność lokalna. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od wielu lat współpracuje z organizacjami polonijnymi w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii wspierając ich funkcjonowanie i działalność programową:
Polskie Towarzystwo Teatralne w Szwecji działa od 1993 roku i jest organizacją ideową, której celem jest propagowanie i popularyzacja teatru i języka polskiego, prowadzenie warsztatów teatralnych grup teatralnych oraz organizowanie polonijnych imprez kulturalnych i rozrywkowych. Program działalności PTTS skierowany jest do młodego pokolenia. Obecnie w teatrze działają dwie grupy - dziecięca i dorosłych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. PTTS w swoim dorobku ma wiele przedstawień i spektakli. Z inicjatywy PTTS odbyło się wiele gościnnych występów artystów z Polski. Towarzystwo organizuje również konkursy artystyczne dla polskich młodych talentów w kategoriach śpiew, muzyka, taniec, fotografia i malarstwo.
Związek to jedyna organizacja polonijna działającą na terenie Viken. Jest założycielem i organem prowadzącym Polską Społeczną Sobotnią Szkołę im. J. Korczaka. Głównym celem organizacji jest propagowanie języka polskiego, tradycji i kultury wśród społeczności polonijne. ZPF organizuje spotkania autorskie, występy okolicznościowe, wystawy, koncerty oraz bale karnawałowe. W wydarzeniach bierze aktywny udział Polonia Norweska. ZPF jest inicjatorem pomnika pamięci smoleńskiej i Dębu Smoleńskiego, który został posadzony w centralnym miejscu przy bibliotece we Fredrikstad.
Stowarzyszenie organizuje szereg przedsięwzięć dla społeczności polskiej w Norwegii w celu aktywizacji środowiska polonijnego oraz uzyskanie wiedzy w zakresie funkcjonowania w obcym kraju. Są to spotkania z prawnikiem, spotkanie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, kursy dla nauczycieli dotyczące pracy z dziećmi dwujęzycznymi, spotkania z psychologami oraz warsztaty z psychoterapeutami wspomagające rodziców borykających się z problemami wychowawczymi , Funkcjonowanie struktury organizacji jest niezbędne aby wspierać środowisko polonijne w rozwiazywaniu ich problemów.
Polsk Lørdagsskole zrzesza ponad 75- członków, którzy aktywnie działają na rzecz promowania Polski w Norwegii . Organizacja przygotowuje obchody polskich świąt narodowych i religijnych: Święta Odzyskania Niepodległości Polski, obchody uroczystości 3 Maja, Jasełka, Dzień Papieski itp. Oprócz nauczania języka polskiego organizacja krzewi polska kulturę i tradycje narodowe.
Federacji Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich w Danii " POLONIA" zrzesza 4 związki polonijne działające na terenie Danii. Federacja organizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych, opiekuje się również grobami poległych w czasie II wojny Światowej Polaków na cmentarzu w Kopenhadze i Slaglille. Członkowie Federacji biorą udział w ważnych wydarzeniach polonijnych w Polsce i przedsięwzięciach organizowanych przez Ambasadę Polską w Kopenhadze.
W roku bieżącym ze środków KPRM w ramach zadania " Wsparcie struktur organizacji polonijnych w krajach Skandynawskich” powyższym organizacjom zapewniono utrzymanie lokali siedzib, bieżące funkcjonowanie, wyposażenie w niezbędny sprzęt oraz modernizację infrastruktury pomieszczeń.
PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022