SWP




2022-12-05 Rozwijanie struktur i działalności statutowej organizacji polskich na Litwie Polska

Zapewnienie zaplecza organizacyjnego i biurowego, modernizacja zasobu sprzętowego oraz umożliwienie funkcjonowania infrastruktury organizacji, wokół których skupia się życie polskie i działalność statutowa oraz budowanie prestiżu i siły polonijnych organizacji działających poza granicami kraju jest jednym z najważniejszych działań Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Struktura organizacji jest podstawowym elementem umożliwiającym jej działalność programową mającą na celu integrację społeczności polskiej na rzecz odrodzenia polskiej kultury i tożsamości narodowej. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od wielu lat współpracuje z organizacjami polskimi i polonijnymi na Litwie, w Estonii i Rosji wspierając ich funkcjonowanie i działalność programową.

Na Litwie mieszka ponad 230 tysięcy Polaków. Znaczny procent ludności polskiej koncentruje się w rejonie wileńskim ( 60%) i solecznickim (80%), w mieście Wilnie oraz rejonie święciańskim i trockim. Polacy na Litwie są prężnie działającą grupą etniczną przejawiającą swoją aktywność w różnych dziedzinach życia społecznego. Na Litwie działa Związek Polaków i oddziały terenowe ZPL, Polska Macierz Szkolna oraz kilkanaście organizacji branżowych zrzeszających m.in. artystów, lekarzy, inżynierów, naukowców prawników. Funkcjonują również przedszkola i szkoły z polskim językiem nauczania, działają teatry polskie, liczne zespoły artystyczne i Domy Polskie. Funkcjonuje również prasa polskojęzyczna oraz media (radio i telewizja). Działa polska partia polityczna i samorządy rejonowe. Jest to olbrzymy dorobek polskiego środowiska na Litwie.

Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Domu Kultury Polskiej w Wilnie”

Dom Kultury Polskiej w Wilnie jest ośrodkiem życia kulturalnego Polaków na Wileńszczyźnie. Ponad 30 organizacji społecznych ma tutaj swoje stałe siedziby. Dom Kultury Polskiej w Wilnie jest największą polską instytucją kulturalną poza granicami RP. Placówka prowadzi aktywną działalność kulturalną organizując wystawy, koncerty, występy teatralne, zajęcia edukacyjne dla dzieci, warsztaty, cykliczne wydarzenia, w tym Dni Kultury Polskiej w Wilnie. W Domu Kultury Polskiej mieści się hotel, restauracja, sala widowiskowa i 2 sale konferencyjne oraz obszerny hol.

Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Polski w Nowych Święcianach

W Domu Polskim działa szkółka języka polskiego, odbywają się imprezy okolicznościowe i obchody polskich świąt narodowych.

Krajowe Stowarzyszenie Literatów Polskich na Litwie

Stowarzyszenie mieści się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W siedzibie odbywają się spotkania literatów oraz spotkania z młodzieżą w formie warsztatów literackich.

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia”

Zespół "Wilia" liczy 144 osób. Zespół prowadzi szeroką działalność kulturalną, organizuje występy, warsztaty, bierze udział w licznych konkursach, działa na rzecz upowszechnienia polskiej kultury narodowej i ludowej na Litwie oraz poza jej granicami, spiera artystów polskiej kultury, promuje oraz propaguje ich dorobek twórczy. Siedziba Zespołu mieści się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w której organizuje spotkania i próby.

Stowarzyszenie Niepełnosprawnych „Litpolinwa”

Stowarzyszenie działa od szeregu lat. Jego zadaniem jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnych, członków Stowarzyszenia, w zakresie m.in. organizowania turnusów rehabilitacyjnych jak również innych form działalności na rzecz niepełnosprawnych (w zakresie nabycia sprzętu medycznego, wózków inwalidzkich lub leków, organizuje wyjazdy na koncerty, do teatru i kina). Przy Stowarzyszeniu działa zespół wokalny „Marzenie”. Stowarzyszenie organizuje również różnorodne przedsięwzięcia (Wigilię Bożenarodzeniową wraz z występami zespołów i jasełką, zapusty). Wsparcie Stowarzyszenia w zakresie utrzymania siedziby w Domu Kultury Polskiej w Wilnie w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie działalności.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wilnie

Siedziba UTW mieści się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, funkcjonuje w niej biuro oraz odbywają się spotkania okolicznościowe. P UTW w ramach działalności statutowej organizuje serię otwartych wykładów zarówno dla słuchaczy PUTW jak i społeczności lokalnej.

Fundacja Dobroczynności i Wsparcia „Galeria uśmiechów”

Fundacja działa na rzecz rozwoju na rzecz rozwoju Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego "Sto uśmiechów". DMZT "Sto uśmiechów" powstał w 1996 roku i tworzy 5 grup tanecznych, w których tańczy ponad 120 osób: dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat. Zespół działa przy Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie. Jest laureatem wielu festiwali i konkursów w kraju i za granicą . Zespół bierze aktywny udział w życiu artystycznym miasta -w różnych wydarzeniach kulturalnych, konkursach, festiwalach, projektach międzynarodowych. W ciągu roku Zespół ma ok 25-30 występów, koncertów. Tegoroczna dotacja była przeznaczona na zakup strojów ludowych oraz artystyczne opracowanie i nagranie muzyki spiskiej.

Studio Rysunku i Malarstwa Roberta Bluja

Studio Rysunku i Malarstwa zostało założone z myślą stworzenia przyjaznej przestrzeni dla realizowania artystycznych projektów oraz nauczania od podstaw warsztatu plastycznego, promowania polskiej sztuki oraz prowadzenia dialogu pomiędzy profesjonalistami oraz młodymi artystami. Program studia jest oparty na praktycznych ćwiczeniach z zakresu perspektywy, rysunku, kompozycji i malarstwa dostosowanych do indywidualnych potrzeb i predyspozycji każdego z młodych adeptów sztuki. Studio organizuje również letnie plenery oraz warsztaty młodzieżowe w środowisku polskim na Litwie. Siedziba jest niezbędna do działalności studia i realizacji różnorodnych projektów.

Polski Teatr w Wilnie

Polski Teatr w Wilnie jest miejscem edukacji kulturalnej i społecznej. Jego celem jest promocja kultury i literatury polskiej na Litwie, jak również kształtowanie gustów publiczności oraz uczenie dojrzałego, mądrego i nowoczesnego patriotyzmu. Siedziba Teatru mieści się w Domu Kultury Polskiej. W siedzibie prowadzona jest działalność artystyczna, odbywają się spotkania i próby.

Polskie Studio Teatralne w Wilnie

Polskie Studio Teatralne w Wilnie jest organizatorem wielu międzynarodowych festiwali (m.in. MonoWschód, Trans/Misje, Festiwal Sceny Polskiej), realizuje wiele przedsięwzięć związanych z promowaniem polskiej sztuki teatralnej; PST przywróciło słynny Teatr na Pohulance polskiemu widzowi - wystawiając sztuki na historycznej scenie, współpracuje z zawodowymi aktorami i reżyserami - wystawiając przedstawienia na wysokim poziomie tak słownym jak i wykonawczym; Teatr prowadzi działalność również w internecie, realizując m. in. słuchowiska radiowe - "Środy literackie" oraz w TV, prezentując przedstawienia filmowane , m.in. "Na wileńskiej ulicy", "Powtórka z Czerwonego Kapturka", "Odrodzeni duchem". Siedziba Teatru mieści się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Pomieszczenie jest niezbędne do prowadzenia działalności twórczej Teatru.

Federacja Ringo

Ringo jest bardzo popularnym sportem na Litwie. Pomimo ograniczonych możliwości uprawiania Ringo, drużyny sportowe Ringo systematycznie powiększają swą liczebność i każdego roku uczestniczą w zawodach między szkołami rej. Solecznickiego. Start w zawodach o randze międzynarodowej wymaga doskonalenia umiejętności . Dlatego też tegoroczna dotacja przeznaczona była m.in. na wynajem boiska do gry w ringo

W roku bieżącym ze środków KPRM w ramach zadania „Rozwijanie struktur i działalności statutowej organizacji polskich na Litwie” powyższym organizacjom zapewniono utrzymanie lokali siedzib oraz ich bieżące funkcjonowanie, wyposażenie w niezbędny sprzęt oraz modernizację infrastruktury.



PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022







WIADOMOŚĆ WYŚWIETLONO:  1632 RAZY



Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów