SWP
2022-12-02 „Kresy 2022” - finał już 7 grudnia Polska

Dwudziestu recytatorów i ich opiekunowie z dziewięciu państw przyjadą do Białegostoku, gdzie w dniach 5–10 grudnia odbędzie się finał 31. konkursu recytatorskiego dla Polaków z zagranicy „Kresy” 2022. To prestiżowe w środowisku polskim za granicą przedsięwzięcie, które od wielu lat służy promocji języka polskiego, literatury polskiej, tożsamości polskiej.

Mimo trudnej sytuacji na Wschodzie - wojny w Ukrainie, problemów na Białorusi - udało się przeprowadzić w tych i innych krajach eliminacje konkursowe. Łącznie odbyły się one w jedenastu państwach, ale na finały do Białegostoku przyjadą najlepsi recytatorzy z dziewięciu państw: Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Gruzji, Rumunii, Ukrainie i Mołdawii - poinformowała Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska. Przez ostatnie dwa lata, z powodu pandemii, nie było bezpośrednich spotkań finałowych konkursu w Białymstoku - teraz jest to możliwe.

Konkurs pod egidą "Kresów" nie odbył się w Rosji, bo stowarzyszenie nie może tam działać, był przeprowadzony inny konkurs w Petersburgu - dodała Kietlińska.

Wyjaśniamy, że w kwietniu 2022 roku Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji pozbawiło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" prawa do działalności na terenie tego kraju. Na opublikowanej przez ministerstwo liście znalazło się 15 organizacji, które straciły możliwość legalnej aktywności w Rosji. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jest jedyną organizacją typu NGO z Polski, której zabroniono działalności w Rosji. Inne to m.in. Amnesty International i Human Rights Watch, filie amerykańskiej Fundacji Carnegiego.Eliminacje

W konkursie w swoich krajach rywalizacja odbywa się w kategoriach: poniżej siódmego roku życia, 7-12 lat, w grupie 13-15 lat oraz powyżej 16 roku życia. Łącznie w eliminacjach wzięło udział ok. 1,6 tys. recytatorów. Najwięcej, bo ponad 800 osób, wzięło udział w konkursie na Litwie. W najmłodszych kategoriach wiekowych licznie wystąpili Polacy mieszkający w Estonii i Bułgarii.

Anna Kietlińska poinformowała, że w ogarniętej wojną Ukrainie, konkurs odbył się w formule online. Recytatorzy nadesłali wykonane przez siebie amatorskie nagrania z recytacjami i były one ocenione przez jury w Polsce. Łącznie w konkursie wzięło udział w tym kraju ok. 360 osób.

Cieszy nas to, że organizatorzy podjęli się takiego wyzwania i nie widzieli takiej możliwości, żeby jakiekolwiek państwo wypadło. My do końca nie widzieliśmy, czy Ukrainę uda nam się zorganizować" - wyjaśniła Kietlińska.

Z kolei na Białorusi, mimo trudnej sytuacji związanej ze Związkiem Polaków, z Macierzą Polską - te organizacje mają utrudnione działanie, Macierz de facto jest zlikwidowana, mamy ogromne zawirowania związane ze Związkiem Polaków na Białorusi - ale wspólnymi siłami polskiego środowiska udało się też przeprowadzić eliminacje na ile się dało - tłumaczyła Anna Kietlińska. Eliminacje odbyły się na Białorusi hybrydowo, stacjonarnie w Grodnie.

Dodamy, że Białoruś, Ukraina i Litwa biorą udział w konkursie od początków jego istnienia.

Finał

Na białostocki finał w poniedziałek 5 grudnia przyjeżdżają recytatorzy z najstarszej kategorii wiekowej w konkursie - 16 plus. Wezmą udział w warsztatach artystycznych, planowane są spotkania z młodzieżą z Miejskiego Domu Kultury oraz uczestnictwo w spektaklach teatralnych.

W środę 7 grudnia, w Teatrze Wierszalin w Supraślu, odbędzie się finałowy konkurs. FInaliści rywalizować będą o Grand Prix, nagrodę publiczności i nagrodę specjalną za recytację utworu Adama Mickiewicza. Należy wyjaśnić, że nasz wieszcz od początku jest patronem "Kresów", co nie oznacza jednak, że konkurs jest ograniczony wyłącznie do jego twórczości. W repertuarze występujących jest cała gama polskich poetów i pisarzy, bowiem dopuszczona jest także recytacji rodzimej prozy..

Już tradycyjnie, w środę, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej w Białymstoku odbędzie kresowe spotkanie wigilijne. To okazja do podtrzymania jakże pięknego polskiego zwyczaju dzielenia się opłatkiem i wprowadzenie w niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, które jak pamiętamy z historii zawsze było z czcią celebrowane przez polskich zesłańców, emigrantów.

Najlepszych recytatorów poznamy podczas gali 31. "Kresów", 10 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek.

Konkurs "Kresy" Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizuje za granicą we współpracy z konsulatami RP i organizacjami polskimi. Nad całością niezmiennie czuwa Prezes Podlaskiego Oddziału SWP Anna Kietlińska.

Tegoroczne finały są dofinansowane z kancelarii premiera ze środków na zadania na pomoc Polonii i Polakom za granicą kwotą 90 tys. zł. 10 tys. zł dodało Miasto Białystok.PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022

Kwota dofinansowania Kresów z KPRM wynosi 91 836,00 PLN

PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
WIADOMOŚĆ WYŚWIETLONO:  2462 RAZY

POLECAMY

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów