SWP
2022-11-25 IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie Litwa

Teatr Dormana z Będzina ze spektaklem dla dzieci „Cicho” zainaugurował w czwartek IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie. W ciągu pięciodniowego przeglądu zostanie też zaprezentowana polska muzyka rozrywkowa, opera, teatr, kino. „Celem tego festiwalu jest promowanie polskiej kultury; prezentowanie Polski jako kraju nowoczesnego i kreatywnego z głębokimi tradycjami i bogatą kulturą współczesną. Naszym celem jest też dotarcie do szerokiego grona odbiorców, dlatego układając program zawsze stawiamy na różnorodność” – wyjaśniała Bożena Mieżonis, koordynatorka projektów kulturalnych Domu Kultury Polskiej w Wilnie, organizatora festiwalu. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

W tegorocznym programie znalazł się spektakl dla dzieci „Cicho” w reżyserii Jerzego Bielunasa na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, zaprezentowany przez Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina. W czwartek był grany trzykrotnie, obejrzało go 1,5 tys. osób.

W następnych dniach odbędzie się koncert „Tribute to Romuald Lipko”, podczas którego zostaną wykonane przeboje zespołu Budka Suflera, dobrze znane wileńskiej publiczności. Będzie „Koncert Moniuszkowski — Drogi do niepodległej” z udziałem m.in. aktorki Mai Komorowskiej oraz opera „Tango” Michała Dobrzyńskiego w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej.

Nowością tegorocznych Dni Kultury Polskiej jest Dzień Filmu Polskiego. W sobotę zostaną zaprezentowane cztery polskie produkcje: „Czarny młyn” Mariusza Paleja, „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej, „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej oraz „Brigitte Bardot Cudowna” - najnowszy film Lecha Majewskiego.

Dni Kultury Polskiej cieszą się popularnością. Bilety na spektakle dla dzieci zostały sprzedane w ciągu dwóch godzin. Na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu nie było już miejsc na żadne z wydarzeń.Czwartek 24 listopada, godz.: 10:00; 13:00; 18:00

Małe otwarcie festiwalu dla najmłodszych

Spektakl „Cicho”, Teatr Dormana

Spektakl otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię podczas jubileuszowej 25. edycji International Children’s Theatre Festival Subotica 2018, obywającej się w serbskiej Suboticy.

Wiek: 6+, czas trwania 1 godz. 45 min. (z przerwą).

Bilety w cenie 5 euro do nabycia w Domu Kultury Polskiej, pokój 203 (I-V 8:00–17:00). Grupowe (10+) rezerwacje pod nr tel.: 869076407 (I-V 8:00–17:00).

Piątek 25 listopada, godz. 18:30

Uroczyste otwarcie festiwalu IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie

Koncert „Tribute to Romuald Lipko”

Utwory Romualda Lipko są pomnikami polskiej muzyki rozrywkowej. Wokaliści: Grzegorz Wilk oraz Joanna Smajdor wraz z zespołem zaprezentują podczas koncertu przeboje, które zna i śpiewa cała Polska m.in.: „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Za ostatni grosz”, „Bal wszystkich świętych”, czy spopularyzowaną przez Annę Jantar „Nic nie może przecież wiecznie trwać”.

Grzegorz Wilk – jako solista oratoriów Piotra Rubika śpiewał w największych salach USA i Kanady podczas kilku międzynarodowych tournée. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Włodzimierzem Korczem, Jackiem Cyganem. Wokalista najpopularniejszych programów rozrywkowych m.in.: „Jaka to Melodia” w TVP1 (od 2005), w latach 2005–2007 wokalista i parodysta w programie „Szymon Majewski Show” w TVN. Były solista i aktor wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol w latach 2004–2006, laureat wielu programów telewizyjnych i międzynarodowych konkursów.

Joanna Smajdor – wokalistka, pianistka, kompozytorka. Finalistka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz programów „The Voice of Poland” i „Mam Talent”. Laureatka prestiżowych nagród na wielu festiwalach i konkursach wokalnych. Jest posiadaczką jednego najbardziej charakterystycznych głosów młodego pokolenia. Podczas wieloletniej pracy scenicznej współpracowała z topowymi artystami polskiej sceny.

Wstęp za zaproszeniami; zaproszenia do odbioru w Domu Kultury Polskiej, pokój 203 (I-V 8:00–17:00).

Sobota 26 listopada, godz.: 10:00; 12:30; 15:00; 18:00

Dzień polskiego kina


Godz. 10:00 – „Czarny młyn” (2021, przygodowy, dla młodzieży)

Adaptacja słynnej powieści Marcina Szczygielskiego to zrealizowana z pasją opowieść o akceptacji i tolerancji, do której dzieci muszą dojść własną drogą. „Czarny młyn” to familijna opowieść, która trafi zarówno do rodzica, jak i młodszego widza.

Reżyseria: Mariusz Palej.
Scenariusz: Magdalena Nieć, Katarzyna Stachowicz-Gacek.
Obsada: Iwo Wiciński, Pola Galica-Galoch, Oliwia Ogorzelska, Borys Wiciński, Mateusz Winek, Magdalena Nieć, Michał Lupa.

Po pokazie spotkanie z twórcami.

Wiek: 10+, czas trwania 1 godz. 40 min.


Godz. 12:30 – „Nic nie ginie” (2019, dramat, komedia)

„Nic nie ginie” to film dyplomowy studentów wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi oraz obiecujący debiut Kaliny Alabrudzińskiej, której nazwisko z pewnością należy zapamiętać. To kino, które swobodnie i szczerze opowiada o sprawach najważniejszych.

Reżyseria: Kalina Alabrudzińska.
Scenariusz: Kalina Alabrudzińska.
Obsada: Zuzanna Puławska, Michał Surocz, Piotr Pacek, Wiktoria Filus, Jan Hrynkiewicz, Dobromir Dymecki.

Po pokazie spotkanie z twórcami.

Wiek: 13+, czas trwania 1 godz. 11 min.


Godz. 15:00 – „Amatorzy” (2020, dramat, komedia)

To pełne czułości kino, w którym słyszymy tych, którym tak często głosu się po prostu nie daje. „Amatorzy” to grupowy portret bohaterów, którzy poszukują wewnętrznej wolności. To poruszające kino, w którym ważny jest człowiek.

Reżyseria: Iwona Siekierzyńska.
Scenariusz: Iwona Siekierzyńska.
Obsada: Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Mariusz Bonaszewski, Anna Dymna, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Kowalewski, Marzena Gajewska.

Po pokazie spotkanie z twórcami.

Wiek: 16+, czas trwania 1 godz. 35 min.


Godz. 18:00 – „Brigitte Bardot cudowna” (2021, dramat)

Najnowszy film Lecha Majewskiego („Młyn i krzyż”, „Wojaczek”, „Dolina Bogów”), w którym artysta ekranizuje swoją synkretyczną powieść „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej”. Pełna oniryzmu podróż rozpoczyna się w połowie XX wieku w Polsce Ludowej.

Majewski opowiada na nowo mit o Telemachu, tym razem jednak w świecie pełnym miłości do starego kina i sztuki. Poszukując ojcowskiego autorytetu, Adam spotyka na swojej drodze Brigitte Bardot (w tej roli namaszczona przez Bardot Joanna Opozda) – gwiazdę filmu i muzyki.

Reżyseria: Lech Majewski.
Scenariusz: Lech Majewski.
Obsada: Kacper Olszewski, Joanna Opozda, Andrzej Grabowski, Stanisław Brudny, Magdalena Różczka, Weronika Rosati, Tomasz Sapryk, Bogdan Kalus.

Po pokazie spotkanie z twórcami.

Wiek: 16+, czas trwania 2 godz. 2 min.

Bilety w cenie 5 euro, do nabycia w Domu Kultury Polskiej, pokój 203 (I-V 8:00–17:00). Grupowe (10+) rezerwacje pod nr tel.: 869076407 (I-V 8:00–17:00).

Niedziela 27 listopada, godz. 17:00

Koncert Moniuszkowski – „Drogi do Niepodległej”

Koncert jest uroczystym uczczeniem 150. Rocznicy In Memoriam Stanisława Moniuszki. Jest to najciekawsza artystycznie koncepcja koncertu, umożliwiająca przekaz poetycko-muzyczny w wykonaniu wybitnych solistów koncertu o ogromnym dorobku artystycznym.

Zabrzmi wirtuozowski repertuar pianistyczny niezmiernie rzadko wykonywanych utworów solowych oraz na cztery ręce, uzupełniany wybranymi pieśniami i ariami oraz utworami poetyckimi wykonaniu jednej z najwybitniejszych aktorek – Mai Komorowskiej.

Artyści biorący udział w koncercie:
Aktorka – Maja Komorowska,
Śpiewaczka – Marlena Borowska (sopran),
Pianistka – Anna Mikolon,
Pianistka – Šviesė Čepliauskaitė,
Pianista – Robert Marat.

Wtorek 29 listopada

Uroczyste zamknięcie festiwalu IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie

Opera „Tango” Michała Dobrzyńskiego oparta na dramacie Sławomira Mrożka – Warszawska Opera Kameralna

Jak informuje Dom Kultury Polskiej w Wilnie: „Operowe libretto bazujące na poetyckim dziele, dramat, antyczny mit, biblijna przypowieść… Historia sztuki, w szczególności opery, dowodzi, że u zarania większości dzieł, ich uwertur, arii, ansambli, chórów, leżały ludzkie radości i tragedie, uczucia i emocje przelane na papier w postaci strofy, wersu, akapitu.

Sukces operowej adaptacji «Operetki» Witolda Gombrowicza, wystawionej na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej dowodzi, że przełożenie klasyki polskiego dramatu na język opery, mogą wieńczyć znakomite recenzje krytyki i entuzjazm melomanów. A to nieczęsto występuje w parze!

Wśród najwybitniejszych dramatów powojennej Polski bezspornie wymienimy «Tango» Sławomira Mrożka. Kanon naszej literatury wpisany w teatralny afisz, jak Kolumna Zygmunta w krajobraz Placu Zamkowego. Warto zauważyć, że w swojej dwuznaczności, ponadczasowości, dzieło wydaje się wręcz wymarzonym fundamentem do eksperymentu z formą i konwencją; do stworzenia na jego bazie opery.

Aby słynny dramat rozpisany na takty, arie, ansamble, wreszcie ujęty w ramy – akty, zachował artystyczny poziom narzucony przez twórcę pierwowzoru, potrzeba ręki wizjonera. Jego wyobraźni, warsztatu, kompleksowego ujęcia dzieła, odnalezienia melodii i rytmu w tekście. Fakt, że od strony kompozytorskiej podjął się tego trudnego zadania Michał Dobrzyński, staje się gwarantem jakości. To właśnie ten twórca, zaliczany do grona najwybitniejszych kompozytorów młodego pokolenia, w mistrzowski sposób przełożył na język współczesnej opery wspomnianą gombrowiczowską «Operetkę».

Artystyczny sukces potwierdziło zaproszenie spektaklu na festiwal oper kameralnych w Wiedniu, skąd transmitowała je telewizja ARTE. Opera, jako sztuka, daje doskonałe możliwość ukazania wieloznaczności literackiego pierwowzoru. Do typowych środków wyrazu dochodzi walor muzyki – budowanego napięcia, konfliktu. To idzie w parze z wieloznacznością i wielopłaszczyznowością akcji dzieła Mrożka.

Opera, jako forma sceniczna, posiada magię niedopowiedzenia, sama muzyka może być odczytywana na tyle sposób, ilu ma słuchaczy”.

Bilety w cenie 7 euro do nabycia w Domu Kultury Polskiej, pokój 203.


Organizator:
Dom Kultury Polskiej w Wilnie.

Partnerzy:
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Orlen Lietuva, Departament Mniejszości narodowych przy RL, Fundacja Kontrplan, Legalna Kultura, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Koło Naukowe Filmoznawców.


Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów