Trzeci dzień Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" rozpoczął się w Centrum Olimpijskim, gdzie gości - w imieniu organizatora Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - przywitał prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, historyk sztuki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Szanownych gości powitał również gospodarz miejsca, Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Małgorzata Kwiatkowska, Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Wystąpienia gości honorowych - Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Joanny Fabisiak, Poseł na Sejm RP i Wojciecha Ziemniaka, Senatora RP - były doskonałym wprowadzeniem do rozpoczynających się dzisiejszych sesji.
PORTAL ŚWIATOWEGO KONGRESU "KRAJ – EMIGRACJA"
9.30 Centrum Olimpijskie
Andrzej Kraśnicki - Prezes Polski Komitet Olimpijski
Małgorzata Kwiatkowska - Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej
Joanna Fabisiak - Poseł na Sejm RP
Wojciech Ziemniak - Senator RP
Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego
ZAŁOŻENIA:
dyskusja na temat miejsca i roli Polski na arenie międzynarodowej
Eksperci:
dr Jacek Bartosiak – polski prawnik, publicysta zajmujący się geopolityką i strategią, założyciel think tanku Strategy&Future
Jacek Czaputowicz – – b. minister spraw zagranicznych
Rita Tamašunienė – była Minister Spraw Wewnętrznych, Posłanka na Sejm Republiki Litewskiej
Prowadzący:
Jakub Moroz – dziennikarz, zastępca dyrektora TVP KulturaPierwszy panel trzeciego dnia Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" rozpoczęliśmy panelem "Nowa architektura stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa na świecie po 24.02.2022". Dyskusja tyczyła się miejsca i roli Polski na arenie międzynarodowej.
ZAŁOŻENIA:
czy tożsamość narodowa w XXI wieku jest jeszcze zjawiskiem pozytywnym i potrzebnym?/ Państwo a polityka tożsamościowa i historyczna. Katolicyzm (również „kulturowy”), jako element polskiej tożsamości. Jak skutecznie budować tożsamość w świecie nowych technologii?
Eksperci:
Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski;
Tadeusz Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych;
prof. Rafał Wiśniewski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Prowadzący:
Paweł Lisicki – Redaktor Naczelny Tygodnika „Do Rzeczy”Drugi panel trzeciego dnia Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" poruszał temat naszej tożsamości narodowej i wyzwań jakie stoją przed nami w epoce cyfrowej.
ZAŁOŻENIA:
Szanse i bariery / Jak poprawić konkurencyjność polskich firm na świecie? / W jakich obszarach budować przewagę polskich przedsiębiorstw? / W jakich kierunkach prowadzić ekspansję gospodarczą? / Jak promować Polskę, jako markę gospodarczą?
Eksperci:
Paweł Dobrowolski – główny ekonomista PFR;
Grzegorz Słomkowski – Członek zarządu PAIH;
Jadwiga Emilewicz – Posłanka na Sejm;
Małgorzata Kwiatkowska – Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej;
dr Piotr Moncarz – profesor na Uniwersytecie Stanforda;
Prowadzący:
prof. Konrad Raczkowski – Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej, UKSWTrzeci panel trzeciego dnia Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" poświęciliśmy zagadnieniu polskiego kapitału gospodarczego na świecie.
ZAŁOŻENIA:
Wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego – jej specyfika na Zachodzie i Wschodzie. Czy jest możliwa próba budowania wspólnoty kulturowej krajów obszaru I Rzeczypospolitej?
Eksperci:
prof. Wojciech Fałkowski – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie;
Dorota Janiszewska-Jakubiak – Dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA;
prof. Andrzej Nowak – Uniwersytet Jagielloński;
dr Iwona Korga – Prezes i Dyrektor Wykonawczy Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce;
Prowadzący:
prof. Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w ToruniuTo był już ostatni panel dyskusyjny w ramach Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja". Podczas tej sesji poruszaliśmy trudne i ważne tematy, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: jakie są wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego – jej specyfika na Zachodzie i Wschodzie. Czy jest możliwa próba budowania wspólnoty kulturowej krajów obszaru I Rzeczypospolitej?
Po panelu rozgorzała dyskusja, chętnych do zabrania było wielu. Czasu nie starczyło dla wszystkich co wskazuje na ogromną potrzebę organizowania tego typu spotkań!
Zakończyliśmy trzydniowe obrady Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja". Jego podsumowania dokonał Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", organizatora spotkania.
Prezes podziękował również wszystkim gościom, ekspertom i osobom zaangażowanym w organizację tak dużego przedsięwzięcia, podkreślił jednocześnie, że Kongres "Kraj - Emigracja" nie zaangażował nawet złotówki z budżetu przeznaczonego na Polonię. Odświeżyliśmy formułę, która powstała 32 lata temu w Rzymie kiedy to Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało pierwsze od zakończenia II wojny światowej, oficjalne spotkanie reprezentantów całego polskiego narodu.
Informacje zwrotne jakie do nas docierały dobitnie pokazały, że spotkanie było potrzebne i musi być kontynuowane. Spotkaliśmy się w gronie ponad 350. Polaków z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę. To wspaniała odpowiedź na nasz apel o włączenie się w jakże potrzebną dyskusję o naszej wspólnej przyszłości i przyszłości naszej Ojczyzny.
Mamy nadzieję, że Konferencja spełniła Państwa oczekiwania i do zobaczenia na kolejnych!
Na zakończenie trwającego od 3 do 6 września 2022 r. Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" sformułowano apel do Polonii z całego świata. Każdy z polonijnych reprezentantów mógł złożyć na nim swój podpis.
Zanim jednak przystąpiono do jego odczytania i składania podpisów głos zabrał Jarosław Narkiewicz, Wiceprezes Związku Polaków na Litwie. Poruszył kwestię edukacji, najbardziej palący problem, który dotknął naszych Rodaków na Litwie. Prezes Narkiewicz zwrócił się do zgromadzonych z prośbą o wsparcie poprzez podpisanie oświadczenia poruszającego kwestię dyskryminacji szkolnictwa polskiego na Litwie. Uczestnicy Kongresu "Kraj - Emigracja", Polacy z 37 krajów na 6 kontynentach wyrazili w nim niepokój i zatroskanie działaniami władz Republiki Litewskiej skierowanymi na uszczuplanie stanu posiadania, statusu oraz funkcjonowania ośmiu gimnazjów z polskim językiem nauczania w rejonach wileńskim, solecznickim i trockim. List podpisano. Polacy ze wszystkich krajów mogą na siebie liczyć w trudnych chwilach.
Apel skierowany do Polonii świata odczytał Ks. dr Zdzisław Malczewski S.Chr, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. Oto jego treść:
My, zebrani w Warszawie na Światowym Kongresie "Kraj-Emigracja, przedstawiciele Polaków i osób polskiego pochodzenia z całego świata, trzydzieści lat po historycznej konferencji w Rzymie, która pod patronatem Świętego Jana Pawła ll symbolicznie zjednoczyła Naród, w obliczu szczególnych wyzwań, jakie stanęły przed Polską, apelujemy:
Przed odczytaniem apelu Ksiądz dr Zdzisław Malczewski przemawiał w sposób wyjątkowo poruszający a za swoje słowa otrzymał owacje na stojąco.
Apel podpisano.
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom Kongresu
i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach w polonijnym gronie.
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP