SWP
2022-06-25 III ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE rozpoczęte Polska

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni zorganizowały III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie, w Gdyni w dniach 24-27 czerwca 2022 r.

III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych. O randze tych regat świadczy przybycie uczestników z różnych stron świata podczas zeszłorocznej edycji. Regaty wpisują się w obchody corocznych Dni Morza, które odbędą się w tym czasie w Gdyni. Poza zmaganiami sportowymi na uczestników czeka zatem wiele dodatkowych atrakcji. Jest to również okazja do spotkania z polskimi żeglarzami. Regaty wspiera m.in. słynny samotnik Szymon Kuczyński z Jachtklubu Morskiego Roda, a opiekę na wodzie sprawuje żeglarz polarny Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”.


PORTAL INTERNETOWY MISTRZOSTW 2022

Uroczysta inauguracja

Uroczysta inauguracja III Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich odbyła na gdyńskim nabrzeżu Marinie Yacht Park, przy pięknej pogodzie - lekkiej bryzie i palącym słońcu. To dobrze zapowiadało warunki dla sportowej rywalizacji.

Zawodnicy - 18 załóg reprezentujący 10 krajów oraz delegacja Akademii Marynarki Wojennej i zaproszeni goście wysłuchali hymnu Polski, prezentacji wszystkich osób, które przyczyniły się do organizacji regat i krótkiej ich historii wplatającej się w misję Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które od ponad 30 lat sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

– Mistrzostwa, pomimo utrudnień pandemicznych, mocno wpisały się w kalendarz polonijnych imprez sportowych – rekomendował przez regatami Dariusz Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizator imprezy. – To dla nas szalenie ważne, ponieważ wielu polonijnych sportowców zajmuje się żeglarstwem. Miło nam, że w tym roku przyjechało do Gdyni blisko stu żeglarzy.

– Bardzo się cieszę, że mistrzostwa nieustannie się rozwijają – dodawał Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera strategicznego imprezy. – Jest to dla nas ważne, ponieważ PoZŻ od lat wspiera polonijne żeglarstwo. Jestem pewien, że regaty odbędą się w duchu fair play, a nasi goście wyjadą z Gdyni pełni pozytywnych emocji.

– W tym roku obchodzimy stulecie Akademii Marynarki Wojennej, która powstawała w Toruniu w 1922 roku – tłumaczy Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej. – Dlatego na regaty zaprosiliśmy cztery załogi z zagranicznych, wojskowych uczelni morskich i jedną naszą. Pozytywnie wpłyną one na poziom rywalizacji. Będą jednak startować w osobnej klasyfikacji.

Polski Komitet Olimpijski reprezentował Ambasador dr Witold Rybczyński, przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Polonią; Sekretarz Generalny Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Tomasz Różniak; Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego; komandor Paweł Podgórny, prorektor ds. wojskowych AMW w Gdyni; Przewodnicząca Rady Miasta Gdynia Joanna Zielińska; Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity; Hanna Wenda-Uszyńska – wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy, którego imię noszą rozgrywane regaty; Sebastian Jaworowski, członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"; Kazimierz Janiak, Dyrektor Gdańskiego Oddziału Totalizatora Sportowego; komandor rezerwy Mariusz Mięsikowski, członek załogi żaglowca "Iskra", na pokładzie którego opłynął świat; Dariusz Sapiejka dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej; Arkadiusz Sobieraj, kierownik Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu AMW w Gdyni; Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i niezawodna w organizacji sportowych przedsięwzięć Kaja Gzyło dyrektor w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska".

Inaugurację poprowadził redaktor Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Organizatorem III Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a partnerami strategicznymi Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski i Polski Komitet Olimpijski.

Patronat honorowy nad imprezą objęli prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, rektor AMW Tomasz Szubrycht i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Mecenat finansowy sprawuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a medialny Polonijna Agencja Informacyjna, Rado Gdańsk i portal Żeglarski.info. Mistrzostwa organizowane są w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni.


Przygotowania do wyścigów - Marinia Yacht Park Gdynia

Tak jak wspomnieliśmy na początku to już trzecia edycja imprezy dla polonijnych żeglarzy. W 2020 roku w zawodach wystartowało siedem, a rok później dwanaście załóg. Dzisiaj na start zgłosiła się rekordowa liczba osiemnastu teamów. Wszyscy ścigać się będą na jachtach klasy 2020, co stało się już tradycją Mistrzostw.

To reprezentanci Austrii, Białorusi, Czech, Danii, Litwy, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Szwajcarii, Szwecji i Ukrainy. Wśród niech nie zabraknie dwójki z załogi ubiegłorocznych złotych medalistów, żeglarzy z Austrii i Irlandii – Stanisława Popka i Ireny Małek. Ponadto w rywalizacji bierze udział pięć załóg z wojskowych uczelni morskich.

Udział biorą również zaprzyjaźnione załogi z Akademii Marynarek Wojennych: z Ukrainy, Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii. Ekipa ukraińska podrózowała do Gdyni równo 30 godzin!REGATY - Zatoka Gdańska
Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


ORGANIZATOR

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,

PARTNER STRATEGICZNY
PARTNER GŁÓWNY

MECENAT FINANSOWY

GŁÓWNY PATRON MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

PATRONAT MEDIALNY - RADIO GDAŃSK

PATRONAT MEDIALNY - ZEGLARSKI.INFOPOLECAMY

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów