W Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona msza żałobna w intencji Karoliny Kaczorowskiej. Zmarła w ubiegłym roku w Londynie żona Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków obok męża, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Wdowa po Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r., zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Londynie.
Mszy żałobnej przewodniczył Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który podkreślał, że Karolina Kaczorowska była wyjątkową i silną postacią. "Sybiraczka, wielka nauczycielka emigracji, głębokiej wiary" - stwierdził.
Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz. Duchowny mówił, że Karolina Kaczorowska miała wszystkie cechy wyjątkowej damy. "Piękno duszy i ciała i ujmujący sposób bycia, dostojeństwo połączone z pokorą i wrażliwością. Łączyła w sobie harcerską prostotę ze szlachecką dumą, niemającą jednak nic wspólnego z wyniosłością" - mówił.
Biskup Lechowicz podkreślał też niezwykłą symbolikę śmierci Karoliny Kaczorowskiej. "Życie świętej pamięci Karoliny uosabia los Polski, wyraża jej tragiczne dzieje, a śmierć jest symbolicznym zamknięciem kart historii II Rzeczypospolitej. Poprzez swoje zaangażowanie w harcerstwie i w działalność polonijną czuwała, by wzbogacić dziedzictwo, któremu na imię Polska i przekazać je kolejnym pokoleniom Polaków żyjących na brytyjskiej ziemi" - podkreślał.
– Pani Prezydentowo, Pierwsza Damo wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej, dziękujemy za Twoje piękne życie, za Twoją piękną służbę dla Polski, Polaków, dla naszej ojczyzny, spoczywaj w pokoju – mówił Prezydent Andrzej Duda, żegnając zmarłą.
– Mimo tego, że wszyscy jesteśmy smutni, bo odeszła, chcę podkreślić, że z wielką radością przyjmuję, że dziś jest tu, że tu przybyła i tu pozostanie, aby Polacy mogli przychodzić i oddawać jej hołd. Jej i jej mężowi za ich piękne życie, za ich piękną służbę dla Polski, którą to służbą tę Polskę z tamtej londyńskiej skarbnicy, w której przez lata była przechowywana, przenieśli tutaj symbolicznie w 1990 r. oddając insygnia na ręce wówczas wybranego po raz pierwszy przez Polaków w powszechnych wyborach prezydenta odnowionej Rzeczypospolitej Lecha Wałęsy – dodał Andrzej Duda.
Ceremonia pogrzebowa, organizowana zgodnie z wolą rodziny przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, miała charakter państwowy.
Karolinę Kaczorowską pożegnała najbliższa rodzina, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, przedstawiciele rządu i najważniejszych instytucji państwowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.
W uroczystościach Polonię reprezentowali m.in.: Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak, ze strony Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, Barbara Wojda kierująca Polską Macierzą Szkolną w Belgii i Domem Polskim „Millennium” w Comblain-la-Tour oraz liczna grupa Polonii i Polaków z zagranicy.
Po zakończeniu mszy prochy Karoliny Kaczorowskiej zostały złożone u boku męża Ryszarda Kaczorowskiego, w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Karolina Kaczorowska z d. Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano–Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Rosję sowiecką opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.
Wraz z rodziną dotarła do Wielkiej Brytanii. Tam zaangażowała się w działalność emigracyjnego harcerstwa i innych polonijnych organizacji społecznych. W 1952 r. wyszła za mąż za Ryszarda Kaczorowskiego. 19 lipca 1989 r. jej mąż został Prezydentem RP na uchodźstwie. Przez półtora roku pełniła u jego boku obowiązki Pierwszej Damy.
W grudniu 1990 r. wraz z mężem, pierwszy raz po 50 latach, przybyła do Polski na uroczystość przekazania insygniów władzy nowo wybranemu prezydentowi elektowi Lechowi Wałęsie. W kolejnych latach towarzyszyła mężowi w czasie licznych podróży do Polski i skupisk polskiej emigracji na całym świecie.
Wdowa po Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r., zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Londynie.