SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2020-11-17 BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 2020: Z NUR-SUŁTANU DO SOFII I WARSZAWY Kazachstan

Biegi polonijne stają się w Kazachstanie dobrą tradycją. Kolejny odbył się w dniach 10-11 listopada i był zorganizowany dla uczczenia Święta Niepodległości Polski.

Kazachstański Polonijny Bieg Niepodległości stał się częścią Światowego Biegu Niepodległości, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Polski Komitet Olimpijski. Pierwszy bieg odbył się w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W następnym roku do akcji włączył się również Kazachstan, wówczas symboliczny dystans 1918 metrów przebiegli reprezentanci Stowarzyszenia „Polska Jedność” w Nur-Sułtanie.

„Rok temu udało nam się wyróżnić dzięki warunkom pogodowym, ponieważ nasz bieg odbywał się praktycznie w zaspach. W przeddzień startu doszło do obfitych opadów śniegu, przez co biegacze musieli pokonywać dystans miejscami po kolana w śniegu. W tym roku też mamy swego rodzaju rekord. Ponieważ ze względu na sytuację epidemiologiczną wszystko odbywa się w formie wirtualnej, mogliśmy zaprosić do udziału naszych przyjaciół z innych miast Kazachstanu. Aby przebiec 1918 metrów, chęć wyraziło 115 osób w wieku od 5 do 67 lat. Uczestnicy naszego biegu reprezentują prawie cały Kazachstan: Ałmaty, Aktobe, Karagandę, Kokszetau, Pawłodar, Temirtau, Ust-Kamienogorsk, Szachtyńsk, Szymkent, Ekibastuz, Akmola i obwód północnokazachstański. Biegli też nasi rodacy z Konina. Cóż, po raz pierwszy nasz bieg odbył się jednocześnie w trzech stolicach. W stolicy Kazachstanu - Nur-Sułtanie, stolicy Polski - Warszawie i stolicy Bułgarii - Sofii, gdzie również są teraz nasi rodacy, którzy zdecydowali się dołączyć do biegu” - powiedział Rinat Dussumov, przedstawiciel komitetu organizacyjnego imprezy, wiceprezes Stowarzyszenia „Polska Jedność”.

Oficjalne otwarcie biegu odbyło się na żywo na Instagramie. W uroczystości wziął udział Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Kazachstanie Pan Piotr Wójtowicz, kierownik Gabinetu języka polskiego im. Adolf Januszkiewicza w Nur-Sułtanie Justyna Całczyńska oraz przedstawiciele Polonii Ekibastuzu.

„Bieg Niepodległości po raz kolejny zjednoczył nie tylko Polonię, ale także ludzi różnych grup etnicznych kochających Polskę, kochających i wspierających polonijny sport i ogólnie zdrowy styl życia. Serdeczne podziękowania dla inicjatorów akcji - Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Polskiego Komitetu Olimpijskiego - oraz dla naszego wspaniałego przyjaciela Pana Piotra Wójtowicza, Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Kazachstanie, za wsparcie. Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność liderom organizacji polonijnych w Kazachstanie i ich przedstawicielom, którzy przybyli na start. Dbajcie o siebie, uprawiajcie sport! Wszystkim udanego biegu i dobrego zdrowia! ” - powiedziała do uczestników biegu Anna Dobrowolska, prezes Stowarzyszenia „Polska Jedność”.

Kazachstański Bieg Niepodległości rozpoczął się 10 listopada o godzinie 19:00 czasu w Nur-Sułtanie i zakończył w Święto Niepodległości Polski, 11 listopada o godzinie 18:59. Każdy uczestnik miał do pokonania dystans 1918 metrów, na co przeznaczono maksymalnie 40 minut. Zawodnicy musieli przesłać wyniki na pocztę elektroniczną komitetu organizacyjnego. Po przeanalizowaniu raportów i podsumowaniu wyników, każdy zawodnik otrzyma medal i elektroniczny dyplom. Specjalne nagrody zostały ustanowione przez Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Kazachstanie - najmłodszym, najstarszym i najbardziej twórczym uczestnikom wyścigu zostaną wręczone statuetki symbolizujące Niepodległość.

„Bardzo podobało mi się bieganie z całą Polonią. Pomimo wirtualnego formatu miałam wrażenie, że wszyscy jesteśmy razem w jednym miejscu. Może ułatwiał to czat na WhatsApp, na którym wszyscy biegacze dzielili się swoimi emocjami, przesyłali zdjęcia i filmy, wspierali się nawzajem. To było świetne! Wielkie podziękowania dla organizatorów biegu! ” - powiedziała podczas zakończenia imprezy na żywo Natalia Wieliczkina, mieszkająca w stolicy Bułgarii - Sofii.

Według niej 1918 metrów to niewielki dystans, ponieważ Natalia jest zawodową biegaczką. Brała ona udział w wielu biegach i maratonach. Uczestniczyła nawet w ultramaratonie na dystansie 135 km, pokonując go w 10 godzin 45 minut 35 sekund.

„Ale teraz biegłam dla przyjemności. Wszystkim nam bardzo brakowało startów i różnych spotkań. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu! ” - przyznała N. Wieliczkina.
STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"