2019-11-30 Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi Polska

Wspólna inicjatywa Związku Polaków na Białorusi, białostockiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Radia Białystok "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi" ma już swoje wymierne efekty. Zebrano blisko 12 tysięcy złotych na prezenty dla dzieci, które uczą się języka polskiego za naszą wschodnią granicą.

- Satysfakcja jest ogromna - podkreśla prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Anna Kietlińska. W ubiegłym roku za blisko 7 tysięcy złotych "Wspólnota Polska" zrobiła tysiąc paczek. Teraz udało nam się zebrać kilka tysięcy więcej. - Słuchacze nie zawiedli, bo ujęła ich idea akcji - przekonuje dyrektor programowy Radia Białystok Mirosław Bielawski.

Codziennie licytowano dwa obrazy malarzy grodzieńskich. co pozwoliło na zebranie o 5 tysięcy złotych więcej niż w czasie ubiegłorocznej akcji.
Za nami 2. edycja akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi"
- podsumowanie Olgi Gordiejew
Polskie Radio Białystok


Zbiórka trwa do 20 grudnia. Przed świętami pomoc dotrze do rodaków na Litwie, a na początku stycznia potrzebne produkty wyjadą na Ukrainę.


AUTORZY OBRAZÓW


Żanna Stebnowska

Urodziła się w 1968 r. w Brześciu. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Witebsku, wydział  Malarstwa i Grafiki. Od 2004 r pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Szkole Plastycznej w Brześciu. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju, uczestnik międzynarodowych plenerów malarskich. Swoje prace wykonuje w różnych technikach m.in. batik, akwarela, gwasz, aplikacja, olej. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów-Plastyków “Mostek” w Brześciu.


Walentyna Brysacz 

Urodziła sięw malowniczej miejscowości Sonicze nad Kanałem Augustowskim. Ukończyła Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały. Uprawia  malarstwo. W 2004 roku otrzymała odznaczenie Ministerstwa Kultury Republiki Białoruś „Za zasługi dla rozwoju kultury na Białorusi”. W 2011 r. została laureatem nagrody im. A. Dubko w dziedzinie kultury i sztuki i otrzymała wyróżnienie "Artysta-malarz roku". Jest organizatorem 11 plenerów malarskich nad Kanałem Augustowskim. Prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Prezentuje swoje prace w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma 12 wystaw indywidualnych. Inspiracje czerpie z otaczającej ją przyrody, z rodzinnych miejsc i ciekawych spotkań.


STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook