2019-05-05 OBCHODY DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ W RZYMIE - MSZA ŚWIĘTA PRZY GROBIE ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II Włochy

W Rzymie, 5 maja 2019 roku, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, Związek Polaków we Włoszech oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Polonią obchodzą Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Delegacji z Polski przewodniczy marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Prezydenta RP reprezentuje Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski zaś Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" prezes Dariusz Piotr Bonisławski.

Do oficjalnym powitaniu delegacji przez Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Janusza Kotańskiego oraz Charge d'affaires w Ambasadzie RP w Rzymie Szymona Wojtasika udano się do Watykanu, do kaplicy św. Sebastiana , do Grobu św. Jana Pawła II. Tam też odprawiana jest Mszę Święta pod przewodnictwem abp. Edwarda Nowaka.Papież Jan Paweł II został pochowany w Grotach Watykańskich znajdujących się pod bazyliką św. Piotra w Rzymie. Grób został przeniesiony do samej bazyliki w 2011 roku, po beatyfikacji Jana Pawła II. Znajduje się w Kaplicy św. Sebastiana, usytuowanej tuż obok głównej nawy, po prawej stronie od wejścia do bazyliki św. Piotra. Jest to druga z kolei kaplica, położona między kaplicą z Pietę Michała Anioła (pierwsza od wejścia), a Kaplicą Najświętszego Sakramentu (trzecia od wejścia). Trumna z doczesnymi szczątkami Jana Pawła II została umieszczona za płytą z białego marmuru, na której widnieje łaciński napis: „SANCTUS IOANNES PAULUS PP. II”


Po Mszy Świętej delegacja na czele z marszałkiem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisławem Karczewskim, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adamem Kwiatkowskim oraz prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariuszem Piotrem Bonisławskim złożyła wieńce przed Grobem Świętego Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana.Po czym nastąpiło zwiedzanie Watykanu - miejsca tak bliskiego Polakom ze względu na Osobę św. Jana Pawła IIKolejne punkty programu Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Rzymie to:

Godz. 12:30

KONCERT MUZYKI POLSKICH KOMPOZYTORÓW I RECYTACJA POEZJI JANA PAWŁA II
Z UDZIAŁEM ORKIESTRY PIĘKNEGO BRZEGU
Oratorio del Gonfalone,
Via del Gonfalone 30, Rzym

Godz. 14:30

SPOTKANIE POLONII Z MARSZAŁKIEM SENATU RP STANISŁAWEM KARCZEWSKIM
WRAZ Z PRZEDSTAWICIELAMI POLSKIEGO PARLAMENTU
(Wejście z zaproszeniami)
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej,
Via Sassoferrato, 10, Rzym

Godz. 17:30 – 19:00

POLONIJNY PIKNIK RODZINNY
organizuje: Nasz Świat, Videopyja, Alek Nowak, Ewa Nytko
Parafia Santa Maria Dell’Olivo,
Piazza Santa Maria Dell’Olivo 2, Rzym


Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

Korespondencja i zdjęcia: © Agata Pawłowska - PAI


STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook