SWP




2019-04-15 Klub Studenta Polonijnego. Warsztaty "Przygotowania Palm WIleńskich" Polska

12 kwietnia w Domu Polonii im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego członkowie Klubu Studenta Polonijnego Stowarzyszenia "Wspólnoty Polskiej" mieli możliwość nauczyć się robienia palm wileńskich - zgodnie z tradycyjnymi wzorami i technikami - na warsztatach przygotowanych przez studentki z Wilna, Karolinę i Klaudynę Granickie. Spotkanie było też okazją wymiany życzeń świątecznych z okazji zbliżającej się Wielkanocy.



PALMA WILEŃSKA

Palemka wileńska tworzona jest z papieru, traw i witek wierzbowych - charakterystyczna dla okolic Wilna. Barwne i ozdobne palmy wileńskie plecie się z 50 gatunków suchych polnych, leśnych i ogrodowych kwiatów zbieranych o różnych porach roku dla uzyskania odpowiedniej kolorystyki. Tradycyjne wileńskie palmy są uwijane na suchych drewnianych patykach z jednej strony lub dookoła z farbowanego albo naturalnego suchotnika, mietliczki, krwawnika, dziurawca, tymotki chmielu, wrotyczy, kocanki piaskowej. Wierzchołek zaś z 11 gatunków traw. W palmie wileńskiej wykorzystuje się kłosy zboża i owsa.






Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów