SWP
2019-02-11 Kongres 60 milionów Miami 2019 Stany Zjednoczone Ameryki

Integracja i sposoby na zjednoczenie biznesów Polaków z całego świata – kolejny Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii za nami. W dniach 07-10 lutego br. w Miami odbyła się czwarta edycja cyklicznego już wydarzenia – Kongres 60 Milionów - Globalny Zjazd Polonii. Prelegenci i zaproszeni goście debatowali na ważne z punktu widzenia Polaków z kraju oraz Polonii z całego świata, tematy.

Jakie są kierunki rozwoju polskiej marki na mapie świata?
Co należy wiedzieć o inwestycjach na rynku nieruchomości i jak on wygląda na Florydzie i w Polsce?
Jakie szanse niesie za sobą rozwijająca się logistyka i handel między Polską, USA oraz krajami Ameryki Łacińskiej?

To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzieli uczestnicy Kongresu 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii - reprezentanci środowisk polonijnych z Florydy, Chicago, Nowego Jorku, Los Angeles, Denver, Virginii i wielu innych. Politycy z senator Anną Marią Anders na czele, konsulowie z Nowygo Jorku, Chicago, Seattle,Virginii i Florydy oraz ludzie sukcesu, prezesi firm jak np. Beata Drzazga z Betamed, Andrzej Bułka z Fracht FWO Polska, Mariusz Popławski – Marvipol, Bogdan Chmielewski – Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, przedstawiciele nauki z profesorem Januszem Popko z SGH i Anną Pietraszek z Florida International University czy liderzy opinii publicznej jak Waldemar Biniecki – publicysta i felietonista Tygodniaka Solidarność i przedstawiciele organizacji polonijnych jak Tomasz Różniak Członek Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Hubert Cioromski – Dyrektor Fundacji Kopernikowskiej. Świat sportu reprezentował Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Ważne było również wystąpienie Wiceministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorza Witkowskiego.
W IV edycji Kongresu 60 Milionów udział wzięło ponad 200 Uczestników.


Obok licznych merytorycznych spotkań z ekspertami znalazły się również atrakcyjne wydarzenia towarzyszące. Wśród nich m.in. , towarzyski turniej golfa oraz akademia golfa 60 MLN CUP na terenie Normandy Shores Golf Club, w których łącznie udział wzięło blisko 30 osób, powitalny welcome-drink przygotowany przez South Florida Hispanic Chamber of Commerce czy też tour po nieruchomościach na sprzedaż w Miami oraz blisko 30 osób odwiedziło bardzo luksusowy apartament pokazowy w Acqualina Resort.

Na uczestników czekał również wyjątkowy bankiet na ogromnym polskim masztowcu ‘Dar Młodzieży’, który w ramach Rejsu Niepodległości gościł uczestników na swoim pokładzie. Ponad dwustu uczestników Kongresu odwiedziło najpiękniejszą polską fregatę Dar Młodzieży. Uczestników Powitali : Minister Grzegorz Witkowski, Kapitan Rafał Szymański i Zbigniew Klonowski Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu 60 Milionów.


Premier Mateusz Morawiecki do uczestników Zjazdu


Możecie sprawić, że na amerykańskiej ziemi zakwitną polskie idee. Niech Polska przemawia przez wasze usta – wzywał w piątek uczestników polonijnego Kongresu 60 Milionów w Miami premier Mateusz Morawicki. Nazywał ich ambasadorami Polski.

Szef rządu RP zwrócił się w nagraniu wideo do ponad 200-osobowej społeczności polonijnej, zgromadzonej na globalnym zjeździe, by zainteresowała Polską Amerykanów. – Tłumaczcie nasze ambicje, czyńcie je zrozumiałymi, mówcie waszym amerykańskim sąsiadom o Polsce tak, żeby Polska sprawa stała się też ich sprawą – apelował.

Wyraził zadowolenie, że biorący udział w konferencji mają Polskę nie tylko w sercu, ale są gotowi dla niej pracować. – Bo właśnie praca dla Polski to jest najważniejsze zadanie, jakie stoi przed każdym z nas. Żeby pracować dla Polski nie trzeba pełnić funkcji publicznej. Wystarczy poświęcić dla niej odrobinę swojego czasu, a nawet kilka godzin w miesiącu. Polska ma na całym świecie prawie 90 ambasadorów, ale takim ambasadorem Polski jest też każdy z państwa tutaj na sali – tłumaczył.
Nie przypadkowo Kongres odbywał się w przeddzień 47go Balu Poloneise organizowanego przez Lady Blankę Rosenstiel na czele. Wielu uczestników Kongresu wzięło oczywiście udział w tej wspaniałej imprezie, a Kongres 60 Milionów został doceniony poprzez nagrody przekazane przez The American Institute of Polish Culture Inc i Ministra Witkowskiego w uznaniu za wysiłek organizacyjny spotkania jednoczącego Polaków i osoby polskiego pochodzenia żyjące na całym świecie.

Z ogromną radością możemy powiedzieć, że Kongres 60 Milionów, Miami 2019 to był ogromnym sukcesem i na potwierdzenie dodam, że zostaliśmy zaproszeni do zorganizowania kolejnych edycji Kongresu w Chicago, Seattle, Los Angeles, Denver i wielu innych miejscach w Stanach Zjednoczonych. To dla nas najlepsze potwierdzenie, że uczestnicy chcą abyśmy rozwijali naszą inicjatywę. Otrzymaliśmy liczne podziękowania i deklaracje, że widzimy się z uczestnikami nie tylko za rok w Miami, ale że będą przylatywać na edycje europejskie i do Nowego Jorku. Chciałbym podkreślić, że Polonia Amerykańska z radością odebrała list Prezydenta Andrzeja Dudy odczytany przez Konsula Generalnego z Nowego Jorku Macieja Golubiewskiego i ze wzruszeniem wysłuchała nagrania wideo z wypowiedzią Premiera Mateusza Morawieckiego. Naprawdę, dzięki tym pięknym gestom ze strony władz Państwa, od pierwszej minuty poczuliśmy się jak 60cio Milionowa Wspólnota” - powiedział po zakończeniu Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zbigniew Klonowski.

Wśród sukcesów Kongresu trzeba podkreślić inicjatywę utworzenia morskiego połączenia do transportu towarów między Polskimi Portami i portami na Florydzie, będziemy to kontynuowali przy współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Śródlądowej oraz Polish American Chamber of Commerce of Florida & the Americas. Nasi przedsiębiorcy nawiązali relacje z członkami South Florida Hispanic Chamber of Commerce, ale przede wszystkim uczestnicy kongresu nawiązali relacje biznesowe między sobą i mamy nadzieję, że to zaowocuje wspólnymi inwestycjami i kooperacją międzynarodową między naszymi przedsiębiorcami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nawiązało się wiele nowych znajomości i już jesteśmy umówieni na za rok w Miami” dodał Kamil Szymański – Prezes 60mln.plFot. Marcin Żurawicz - Orzeł Biały


Wydarzenie zostało zorganizowane przez spółkę 60mln.pl sp. z o.o., Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Partnera Organizacyjnego w USA Gram-x Promotions. Partnerem Głównym Wydarzenia był LOT, partnerem strategicznym Fracht FWO Polska oraz Copernicus Center, Partnerem technicznym Premiere Multimedia Group. Partnerami wydarzenia byli: Polish&Slavic Federal Credit Union, SFLHCC, The American Institute of Polish Culture Inc., Betamed, TRIAS, Marvipol development, Ingressus, The Estates At Acqualina. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Krajowa Izba Gospodarcza, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Polski Komitet Olimpijski, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, PFFM, Polska Organizacja Turystyczna, Polska 3.0 oraz Royal Bridge.WSPÓŁORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA POLSKA.***

Kongres 60 Milionów - Nazwa konferencji zainspirowana jest i odpowiada ogólnej liczbie Polaków i osób polskiego pochodzenia, które obecnie mieszkają na całym świecie. Aktualnie liczba populacja ta wynosi ponad 60 milionów. To wydarzenie, które poprzez wzmacnianie więzi polonijnych buduje międzynarodowe relacje biznesowe korespondujące z trendami XXI wieku. Poprzednie edycje w Miami, Rzeszowie i Buffalo, udowodniły, że istnieje ogromny potencjał wśród grona polonijnego oraz potrzeba wspierania współpracy na wielu poziomach. Dlatego inicjatywa Kongresu 60 Milionów ma na celu integrację tych środowisk i promocję współpracy biznesowej między Polakami mieszkającymi za granicą z tymi w kraju. W roku 2019 Kongres odbędzie się w Miami, Londynie, Berlinie, Buffalo, Rzeszowie i Nowym Jorku.


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów