SWP
2018-05-28 PRZYSTANEK DWUJĘZYCZNOŚĆ
XV ZJAZD NAUCZYCIELI POLONINYCH i KOMITETÓW RODZICIELSKICH W PORTLAND
Stany Zjednoczone Ameryki

Przystanek Dwujęzyczność to idea, która zwraca uwagę na rozwój osoby wielojęzycznej i wielokulturowej. To pomysł dla nauczycieli polonijnych, rodziców i dzieci promujący dwujęzyczność wśród Polonii nowojorskiej poprzez wydarzenia kulturalne i szkolenia dla nauczycieli i rodziców. Ważnym elementem Przystanku Dwujęzyczność było otwarcie Lokalnego Ośrodka Metodycznego ODN SWP przy Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Program wydarzenia obejmował panel dyskusyjny z udziałem prezesa Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" – Dariusza Piotra Bonisławskiego, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających – Doroty Andraki, Ilony Szliter – Wyzińskiej i Justyny Berezy – Polonijnych Nauczycieli Roku 2017 oraz innych ważnych Gości Honorowych otwarcia.

Dziękujemy nauczycielkom z Centrali Polskich Szkół Dokształcających i pani prezes D. Andrace, pani M. Maria Marchwinski oraz całemu Centrum Polsko - Słowiańskiemu The Polish & Slavic Center (PSC) za pomoc!Pierwsze zajęcia pokazowe odbywały się w dwóch miejscach jednocześnie.

W Polskiej Szkole przy parafii św. Jadwigi w Trenton Justyna Bereza - Polonijny Nauzyciel Roku 2017 pokazywała jak prowadzić lekcje języka polskiego aktywnymi metodami nauczania, a Katarzyną Czyżycką - logopeda terapeuta w czasie zajęć w młodszych klasach prezentowała sposób radzenia sobie ze skrzyżowaną lateralizacją uczniów.

W tym samym czasie w Polskiej Szkole Dokształcającej im. H. Sienkiewicza Ilona Szliter Wyzińska - Polonijny Nauczyciel Roku 2017 prowadziła metodami aktywnymi lekcje pokazowe historii, a Anna Nepomuceno - psycholog i terapeutka MK - zajęcia z czytania metodą symultaniczno - sekwencyjną.Lekcje pokazowe w Polskiej Szkole pw. św. Jadwigi w Trenton w czasie trwania Przystanku Dwujęzyczność poprowadziła – wzbudzając duże emocje wśród młodzieży - Justyna Bereza.Czy na lekcjach historii można się bawić i uczyć jednocześnie? Oczywiście, że tak! W ramach akcji Przystanek Dwujęzyczność takie zajęcia prowadziła w sobotę 19 maja w Polskiej Szkole Dokształcającej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie Ilona Szliter - Wyzińska - Polonijny Nauczyciel Roku 2017.W ramach Przystanku Dwujęzyczność w sobotę, 19 maja w Polskiej Szkole Dokształcającej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie i w Polskiej Szkole pw. św. Jadwigi odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców. Nie obyło się także bez konsultacji logopedycznych, psychologicznych i spotkań z rodzicami. Dziękujemy za obecność!Sobotnie warsztaty w ramach Przystanku w Polskiej Szkole w Trenton oraz w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli. Przyświecało nam hasło "Uczymy jak uczyć" a z poruszanych zagadnień warto wymienić choćby:

- Dwukulturowość – wyzwanie dla polskich rodziców w USA
- Słuchać, słyszeć, usłyszeć – czyli kilka słów o percepcji słuchowej
- Historia Polski dla dzieci polonijnychW Centrum Polsko - Słowiańskim na Greenpoincie Przystanek Dwujęzyczność odwiedziło prawie 600 osób!

W ciągu dnia dzieci i rodzice mieli możliwość uczestniczenia w zabawach rozwijających dwujęzyczność i poczucie polskości oraz skorzystania z konsultacji z logopedą i psychologiem.

Były pląsy polskie, mega puzzle z sylabami, narysowaliśmy najdłuższą pocztówkę. Zajęcia z dziećmi prowadziły osoby mające doświadczenia z dwujęzycznością od dawna: Justyna Bereza Polonijny Nauczyciel Roku 2017, Maria Marchwiński doradca metodyczny LOM w NY, Anna Tracz, Aneta Matyszczyk z Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Z porad specjalistów: Anny Nepomuceno i Katarzyny Czyżyckiej skorzystały 42 osoby.W New Jersey trenerki Ilona Szliter Wyzińska - Polonijny Nauczyciel Roku 2017 i Katarzyna Czyżycka - logopeda udały się do przedszkoli Happy Time Day Care, gdzie przeprowadziły lekcje pokazowe „Księżniczki i rycerze w dawnej Polsce”.1 maja Przystanek Dwujęzyczność zatrzymał się w dwóch miejscach: rano w przedszkolach Happy Day Care Ilona Szliter Wyzińska poprowadziła lekcje pokazowe. Następnie nauczyciele z placówki uczestniczyli w warsztatach metodycznych.

Po południu natomiast warsztaty z nauki czytania metodą symultaniczno - sekwencyjną poprowadziła w Polskiej Szkole przy parafii Cyryla i Metodego Katarzyna Czyżycka.Pamiątkowe zdjęcie z sobotniej wizyty w Trenton Polska Szkoła Trenton
Dziękujemy Polskiej Szkole przy parafii św. Jadwigi za gościnę!W kolejnym punkcie programu trenerki Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" udały się na Long Island, gdzie najpierw w Kids Academy Lindenhurst przeprowadziły lekcję pokazową, której motywem przewodnim była "Legenda o Czechu, Lechu i Rusie", a następnie w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague, New York p. Anna Nepomuceno przeprowadziła wykład „Dwujęzyczność w Praktyce” a p. Ilona Szliter- Wyzińska „Rola historii w nauczaniu polonijnym.” Odbyły się również warsztaty i spotkania z rodzicami.O tym, że Przystanek Dwujęzyczność to wspaniała przygoda na stronie szkoły OgniwoPl . Dziękujemy za Waszą obecność i entuzjazm!

"Chociaż dla wielu uczniów naszej szkoły ostatni dzwonek zadzwonił w sobotą 19 maja i zakończył rok szkolny, to nie był to koniec roku dla bardzo ambitnej i pracowitej klasy IV. Pojechaliśmy do Nowego Jorku na “talent show”. Swoją przygodę zaczęliśmy w niedzielę rano. Do Nowego Jorku jechaliśmy pociągiem, potem czekały nas trzy przesiadki (liniami metra: G, L i A) i wreszcie dotarliśmy do Centrum Polsko - Słowiańskiego, gdzie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” i Centrala Polskich Szkół Dokształcających w ramach programu “Przystanek Dwujęzyczności” przygotowali gry i zabawy edukacyjne, odbywały się także konsultacje z logopedą.
Nasi dzielni uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zaprezentowali piosenkę Beaty Kozidrak pt.”Rzeka marzeń”.
Po prezentacji muzycznej każdy z uczestników otrzymał mały upominek (słodycze i kartę na 5$). Uśmiech i radość nie opuszczał naszych uczniów. Mimo, że dochodziła kolejna godzina naszej podróży nie czuliśmy zmęczenia ale głód. Wybraliśmy się wspólnie na obiad. Po nim kolejne przesiadki w metrze i podróż pociągiem do domu.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka przygoda jeszcze bardziej przybliża do siebie zarówno uczniów jak rodziców i nauczycieli. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w Nowym Jorku i pierwsza podróż metrem. Pozostało nam życzyć wszystkim udanych wakacji."

tekst: M. TymoczkoOTWARCIE LOKALNEGO OŚRODKA METODYCZNEGO W NOWYM JORKU


23 maja 2018 roku otworzyliśmy kolejny Lokalny Ośrodek Metodyczny. Nowy LOM działał będzie w Nowym Jorku dzięki partnerstwu Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Doradcą metodycznym została pani Maria Marchwinski, której serdecznie gratulujemy!Uroczystym otwarciem Lokalnego Ośrodka Metodycznego zakończyliśmy akcję Przystanek Dwujęzyczność w Nowym Jorku.

Podczas czterech dni działań z naszych szkoleń skorzystało prawie 100 nauczycieli, z konsultacji psychologicznych i logopedycznych 70 osób, natomiast bawiło się z nami wzmacniając swoją dwujęzyczność ponad 1000 dzieci w Centrum Polsko - Słowiańskim i w pięciu szkołach na terenie NY i NJ.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Centrali Polskich Szkół Dokształcających za współpracę, pani Marii Marchwiński za koordynację Przystanku na terenie USA, naszym trenerkom: Ilonie Szliter Wyzińskiej, Justynie Berezie i Ani Nepomuceno oraz pomysłodawcy akcji: prezesowi Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - Dariuszowi Piotrowi Bonisławskiemu.Otwarcie Lokalnego Ośrodka Metodycznego w obiektywie pana Andrzeja Kamińskiego.


XV ZJAZD NAUCZYCIELI POLONINYCH i KOMITETÓW RODZICIELSKICH W PORTLAND (USA)Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Piotr Bonisławski otworzyli XV Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Portland.

Stowarzyszenie Wspólnota Polska jest partnerem merytorycznym i finansowym zjazdu w ramach programu wsparcia realizowanego przez Senat RP.

Tematami przewodnimi Zjazdu są: “Sto lat Niepodległości Polski” oraz “Szkoła Polska twórcza i z inicjatywą”.

W programie zjazdu przewidziano wykłady, warsztaty artystyczne, dyskusje panelowe oraz szkolenia, które poprowadzą doświadczeni przedstawiciele kadry pedagogicznej z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Zajęcia zaplanowano w blokach tematycznych przeznaczonych dla nauczycieli uczących w różnych grupach wiekowych, osób odpowiedzialnych za zarządzanie szkołami polonijnymi, instruktorów harcerstwa i katechetów.


Zjazd w Portland został objęty honorowym patronatem
Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
W czasie XV Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Portland odbywają się także warsztaty ODN SWP. Uczymy, jak uczyć - holistyczne i twórcze podejście do ucznia w szkole polonijnej to temat szkolenia prowadzonego przez Katarzynę Czyżycką.Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusza Piotr Bonisławski spotkał się z dyrektorami szkół polskich z USA.Warsztaty podczas zjazdu przeprowadzili także doradcy metodyczni LOM w Chicago. Na zdjęciu Alicja Nawara w czasie szkolenia "Jak uczyć aktywnie o niepodległości."

10 koncepcji na naukę języka przez zabawę - to temat zajęć, jakie podczas zjazdu w Portland zaprezentowała Halina Zurawski - doradca metodyczny LOM Chicago wraz z Urszulą Gawlik.Podczas XV Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Portland prezes Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski wraz z panią poseł Joanną Fabisiak (Fundacja Świat na tak) wręczyli nagrodę Justynie Berezie za zajęcie II miejsca w konkursie Być Polakiem na konspekt lekcji "1918. Rok spełnionych pokoleń". Nagrodę otrzymała także Anna Tracz, dyrektor Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ, w której uczy J. Bereza.Lokalne Ośrodki Metodyczne Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" podczas XV Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Portland prezentowali:

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenie "Wspólnota Polska",
Katarzyna Czyżycka, koordynator LOM,
Agnieszka Grochola (LOM Irlandia)
oraz Maria Marchwinski (LOM Nowy Jork)

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów