SWP




2018-02-24 POLONIJNE OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Polska

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbywają się w Krynicy-Zdroju w dniach od 25 lutego do 2 marca, to dla przybyłej na zawody Polonii okazja nie tylko do sportowej rywalizacji i spotkania w gronie rodaków z całego świata, ale również uczestniczenia na ojczystej ziemi w obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Uroczystości odbędą się 2 marca na Zamku Królewskim na Wawelu, w miejscu symbolicznym dla naszej państwowości i narodowej pamięci. Rozpocznie je uroczysta sesja, w której wystąpią z okolicznościowymi przemówieniami przedstawiciele Senatu RP, Polaków i Polonii za Granicą, Przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą Anna Schmidt-Rodziewicz, biskup Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, prof. Andrzej Nowak przedstawiający „Rolę emigracji i Polonii w odzyskaniu Niepodległości Polski”.

W dowód zasług wręczone zostaną medale i wyróżnienia 100-lecia dla Andrzeja Lecha, Ireny Szewińskiej, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” oraz Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń”.

Zwieńczeniem uroczystości będzie złożenie wieńców na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz msza święta w Bazylice Św. Stanisława i Św. Wacława na Wawelu, odprawiana przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz biskupa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Ważnym akcentem obchodów 100-lecia Niepodległości jest przygotowany na tą uroczystość apel przedstawicieli organizacji polonijnych do Polonii na całym świecie. Apel o obronę dobrego imienia i prawdy o wspaniałej historii Rzeczpospolitej a także o budowanie więzi ze wspólnotą budującą Polskę taką, jaką wymarzyli nasi przodkowie – wolną, podmiotową, sprawiedliwą i bezpieczną, wyrastającą z chrześcijańskich fundamentów Europy.

Sygnatariuszami apelu są: Tadeusz Pilat – Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Teresa Berezowski – Rada Polonii Świata, Frank Spula - Kongres Polonii Amerykańskiej, Bożena Kamiński - Kongres Polonii Amerykańskiej, Jolanta Tatara – Kongres Oświaty Polonijnej, Waldemar Tomaszewski – Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, Emilia Chmielowa – Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Andżelika Borys – Związek Polaków na Białorusi.