SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"





2014-12-05 Jubileusz Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmonton Kanada

Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza jest najstarszą szkołą polonijną w Edmonton. Powstała w 1954 roku z inicjatywy ks. dra. Tadeusza Nagengasta, Wandy Buskiej i Janiny Jankowskiej-Zygiel. Pierwsze zajęcia lekcyjne odbywały się w siedzibie Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego, a potem w pomieszczeniach wynajmowanych od szkół kanadyjskich.


Od początku szkoła zyskała przychylność rodziców uczniów, kościoła polskiego i organizacji polonijnych w Edmonton, dla których pielęgnowanie języka ojczystego, polskich tradycji i kultury na kanadyjskiej ziemi stało się potrzebą i koniecznością. Stało się też wyzwaniem wymagającym olbrzymiego wysiłku, zapobiegliwości, determinacji i nieustannej pracy. Przez lata wielu społeczników łączyło codzienną pracę zawodową i obowiązki domowe z przygotowaniem sobotnich zajęć lekcyjnych, występów uczniów w czasie polonijnych uroczystości, współpracą z harcerstwem polonijnym i usilnymi zabiegami o fundusze niezbędne do prowadzenia szkoły. Sprawne funkcjonowanie szkoły spoczywało na barkach kierowników: ks. dr Tadeusza Nagengasta, Andrzeja Kupskiego, Marii Chrzanowskiej, Alicji Stasiak – Teletyńskiej, Bogumiły Szulc, Andrzeja Proczkowskiego, a od 2001 roku Krystyny Dembowskiej.


Ostatnie czternaście lat pracy szkoły to czas dynamicznego jej rozwoju i kontynuowania szkolnych tradycji. Szkoła wydłuża czas pracy od godziny 9 do godziny 12.30 i rozszerza program nauczania wprowadzając klasę 9, a potem 10, 11 i 12. W 2003 roku odbiera akredytację , co jest olbrzymim wyróżnieniem i daje uczniom najstarszych klas możliwość otrzymywania kredytów za kursy: Polski 15, 25, 35.


Kilka lat później szkoła wzbogaca ofertę edukacyjną i tworzy dwa nowe programy dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat, które nie znają języka polskiego oraz kurs języka polskiego dla dorosłych. Powstaje biblioteka. Jej półki zapełniają książkowe dary od rodziców uczniów i przyjaciół szkoły. Rozpoczyna też działalność pozalekcyjną kółko dramatyczne, niebawem przekształcone w dziecięcy "Teatr Braci Grimm". Teatr wystawia "Kopciuszka", "Jasia i Małgosię", "Teatr Braci Grimm", "Jasełka", "Królewnę Śnieżkę" i odnosi sukcesy nie tylko wśród Polonii w Edmonton, ale i w Toronto, gdzie występuje w czasie XXVI Walnego Zjazdu Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie.


Kolejne inicjatywy dotyczą organizowanego co roku Dnia Patrona czy spotkań z kombatantami i weteranami II wojny światowej, które są doskonałymi lekcjami historii. Oprócz tego do programu szkolnego wpisany jest Dzień Skupienia. Zajęcia odbywają się wówczas w Kościele Różańca Świętego w Edmonton.


Każdego roku ma miejsce tematycznie związany z Polską "Pokaz Młodych Talentów" obejmujący cztery kategorie: recytacja, śpiew, muzyka, taniec. Poza tym organizowane są szkolne eliminacje konkursów recytatorskiego, na najpiękniejsze wypracowanie w języku polskim , ortograficznego i konkursów plastycznych przeprowadzanych w szkole min. przez koło plastyczne i we współpracy z różnymi organizacjami polonijnymi, np. ZNP w Kanadzie, Fundacją im. Władysława Reymonta, Fundacją im. Adama Mickiewicza, Rycerzami Kolumba Koło nr 11334 w Edmonton, Parafialną Radą Duszpasterską, Biblioteką im. Św. Jana Pawła II. Prace plastyczne uczniów czy krótkie utwory literackie można podziwiać w "Długopisie Sienkiewicza" – barwnej gazetce szkolnej wydawanej 3-4 razy w roku szkolnym, w czasie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, któremu patronuje International and Heritage Languages Association w Edmonton czy na wielu imprezach szkolnych. Uczniowie szkoły zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach w Kanadzie i w trzech konkursach zorganizowanych w Polsce w: Sosnowcu, Gdańsku, Warszawie.


W program pracy szkoły na stałe zostały wpisane wycieczki edukacyjne "Śladami polskich pionierów w Albercie "i wyjazdy o charakterze poznawczym. Temu służyły całodniowe wyjazdy do Stettler, Reynolds Museum w Wetaskiwin, Ford Edmonton, Royal Alberta Museum, Telus World of Science, na farmę Happy Acres U-Pick w Spruce Grove, Calaway Park, rejs statkiem po rzece North Saskatchewan w obrębie Edmonton. Szkoła jest też organizatorem biwaków w Birch Bay Ranch, Camp Warwa, czy pikniku dla dzieci występujących w teatrzyku i ich rodzin w Lakewood Estates. Od trzech lat szkoła zaprasza wszystkie polonijne dzieci z Edmonton i okolic na kolonie letnie nad Garner Lake, gdzie dzieci poznają Polskę za pomocą zabawy, tańca, śpiewu, gier.


Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza na stałe współpracuje z organizacjami polonijnymi w Edmonton. Przygotowuje programy słowno-muzyczne tematycznie związane z okolicznościowymi uroczystościami dla Polonii organizowanymi przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta, ZNP w Edmonton, pomaga w prowadzeniu polskiego pawilonu w czasie Festiwalu Narodów i współtworzy program pikników parafialnych. Szkoła zaprasza organizacje polonijne na własne imprezy i uroczystości: Śniadanie Wielkanocne, Koncert Bożonarodzeniowy, Dzień Matki, Dzień Ojca, zabawę walentynkową i inne.


Wspaniała historia szkoły i jej imponujące współczesne dokonania zjednują wielu sprzymierzeńców i przyjaciół, którzy licznie przybyli na uroczysty bankiet połączony z balem zorganizowany z okazji jubileuszu szkoły w Domu Polskim w Edmonton. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Frank John Szumlas – Konsul Honorowy RP w Edmonton, Maria Andrzejewska – wieloletnia nauczycielka, przedstawiciele organizacji polonijnych, biznesu, duchowieństwa, siostry zakonne, kierowniczki polonijnych szkół, absolwenci, rodzice uczniów. Uroczystość prowadzili: Władysław Szwender Jr., Michał Borówka, Martyna Stryjska reprezentujący trzy pokolenia absolwentów szkoły. W czasie bankietu Krystyna Dembowska przyjmowała życzenia , gratulacje, wyrazy uznania i sympatii , a następnie podziękowała zebranym za wsparcie działań szkoły, pomoc w jej rozwoju i udoskonalaniu. Szczególne wyrazy wdzięczności za olbrzymią pracę skierowała do nauczycieli i Komitetu Rodzicielskiego kierowanego przez Magdalenę Hewak.


Bankietowi towarzyszyła wystawa przedstawiająca dokonania i osiągnięcia uczniów. Część artystyczną uroczystości wypełniły występy zespołu ludowego "Polonez" i pokaz taneczny w wykonaniu Maxa i Ariany. Oprawę muzyczną balu przygotował Grzegorz Ostapowicz.


Teresa Zejda


Autorem zdjęć jest Zygmunt Cynar.




SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP