Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza jest najstarszą szkołą polonijną w Edmonton. Powstała w 1954 roku z inicjatywy ks. dra. Tadeusza Nagengasta, Wandy Buskiej i Janiny Jankowskiej-Zygiel. Pierwsze zajęcia lekcyjne odbywały się w siedzibie Towarzystwa Polsko-Kanadyjskiego, a potem w pomieszczeniach wynajmowanych od szkół kanadyjskich.
Od początku szkoła zyskała przychylność rodziców uczniów, kościoła polskiego i organizacji polonijnych w Edmonton, dla których pielęgnowanie języka ojczystego, polskich tradycji i kultury na kanadyjskiej ziemi stało się potrzebą i koniecznością. Stało się też wyzwaniem wymagającym olbrzymiego wysiłku, zapobiegliwości, determinacji i nieustannej pracy. Przez lata wielu społeczników łączyło codzienną pracę zawodową i obowiązki domowe z przygotowaniem sobotnich zajęć lekcyjnych, występów uczniów w czasie polonijnych uroczystości, współpracą z harcerstwem polonijnym i usilnymi zabiegami o fundusze niezbędne do prowadzenia szkoły. Sprawne funkcjonowanie szkoły spoczywało na barkach kierowników: ks. dr Tadeusza Nagengasta, Andrzeja Kupskiego, Marii Chrzanowskiej, Alicji Stasiak – Teletyńskiej, Bogumiły Szulc, Andrzeja Proczkowskiego, a od 2001 roku Krystyny Dembowskiej.
Ostatnie czternaście lat pracy szkoły to czas dynamicznego jej rozwoju i kontynuowania szkolnych tradycji. Szkoła wydłuża czas pracy od godziny 9 do godziny 12.30 i rozszerza program nauczania wprowadzając klasę 9, a potem 10, 11 i 12. W 2003 roku odbiera akredytację , co jest olbrzymim wyróżnieniem i daje uczniom najstarszych klas możliwość otrzymywania kredytów za kursy: Polski 15, 25, 35.
Kilka lat później szkoła wzbogaca ofertę edukacyjną i tworzy dwa nowe programy dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat, które nie znają języka polskiego oraz kurs języka polskiego dla dorosłych. Powstaje biblioteka. Jej półki zapełniają książkowe dary od rodziców uczniów i przyjaciół szkoły. Rozpoczyna też działalność pozalekcyjną kółko dramatyczne, niebawem przekształcone w dziecięcy "Teatr Braci Grimm". Teatr wystawia "Kopciuszka", "Jasia i Małgosię", "Teatr Braci Grimm", "Jasełka", "Królewnę Śnieżkę" i odnosi sukcesy nie tylko wśród Polonii w Edmonton, ale i w Toronto, gdzie występuje w czasie XXVI Walnego Zjazdu Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie.
Kolejne inicjatywy dotyczą organizowanego co roku Dnia Patrona czy spotkań z kombatantami i weteranami II wojny światowej, które są doskonałymi lekcjami historii. Oprócz tego do programu szkolnego wpisany jest Dzień Skupienia. Zajęcia odbywają się wówczas w Kościele Różańca Świętego w Edmonton.
Każdego roku ma miejsce tematycznie związany z Polską "Pokaz Młodych Talentów" obejmujący cztery kategorie: recytacja, śpiew, muzyka, taniec. Poza tym organizowane są szkolne eliminacje konkursów recytatorskiego, na najpiękniejsze wypracowanie w języku polskim , ortograficznego i konkursów plastycznych przeprowadzanych w szkole min. przez koło plastyczne i we współpracy z różnymi organizacjami polonijnymi, np. ZNP w Kanadzie, Fundacją im. Władysława Reymonta, Fundacją im. Adama Mickiewicza, Rycerzami Kolumba Koło nr 11334 w Edmonton, Parafialną Radą Duszpasterską, Biblioteką im. Św. Jana Pawła II. Prace plastyczne uczniów czy krótkie utwory literackie można podziwiać w "Długopisie Sienkiewicza" – barwnej gazetce szkolnej wydawanej 3-4 razy w roku szkolnym, w czasie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, któremu patronuje International and Heritage Languages Association w Edmonton czy na wielu imprezach szkolnych. Uczniowie szkoły zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach w Kanadzie i w trzech konkursach zorganizowanych w Polsce w: Sosnowcu, Gdańsku, Warszawie.
W program pracy szkoły na stałe zostały wpisane wycieczki edukacyjne "Śladami polskich pionierów w Albercie "i wyjazdy o charakterze poznawczym. Temu służyły całodniowe wyjazdy do Stettler, Reynolds Museum w Wetaskiwin, Ford Edmonton, Royal Alberta Museum, Telus World of Science, na farmę Happy Acres U-Pick w Spruce Grove, Calaway Park, rejs statkiem po rzece North Saskatchewan w obrębie Edmonton. Szkoła jest też organizatorem biwaków w Birch Bay Ranch, Camp Warwa, czy pikniku dla dzieci występujących w teatrzyku i ich rodzin w Lakewood Estates. Od trzech lat szkoła zaprasza wszystkie polonijne dzieci z Edmonton i okolic na kolonie letnie nad Garner Lake, gdzie dzieci poznają Polskę za pomocą zabawy, tańca, śpiewu, gier.
Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza na stałe współpracuje z organizacjami polonijnymi w Edmonton. Przygotowuje programy słowno-muzyczne tematycznie związane z okolicznościowymi uroczystościami dla Polonii organizowanymi przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta, ZNP w Edmonton, pomaga w prowadzeniu polskiego pawilonu w czasie Festiwalu Narodów i współtworzy program pikników parafialnych. Szkoła zaprasza organizacje polonijne na własne imprezy i uroczystości: Śniadanie Wielkanocne, Koncert Bożonarodzeniowy, Dzień Matki, Dzień Ojca, zabawę walentynkową i inne.
Wspaniała historia szkoły i jej imponujące współczesne dokonania zjednują wielu sprzymierzeńców i przyjaciół, którzy licznie przybyli na uroczysty bankiet połączony z balem zorganizowany z okazji jubileuszu szkoły w Domu Polskim w Edmonton. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Frank John Szumlas – Konsul Honorowy RP w Edmonton, Maria Andrzejewska – wieloletnia nauczycielka, przedstawiciele organizacji polonijnych, biznesu, duchowieństwa, siostry zakonne, kierowniczki polonijnych szkół, absolwenci, rodzice uczniów. Uroczystość prowadzili: Władysław Szwender Jr., Michał Borówka, Martyna Stryjska reprezentujący trzy pokolenia absolwentów szkoły. W czasie bankietu Krystyna Dembowska przyjmowała życzenia , gratulacje, wyrazy uznania i sympatii , a następnie podziękowała zebranym za wsparcie działań szkoły, pomoc w jej rozwoju i udoskonalaniu. Szczególne wyrazy wdzięczności za olbrzymią pracę skierowała do nauczycieli i Komitetu Rodzicielskiego kierowanego przez Magdalenę Hewak.
Bankietowi towarzyszyła wystawa przedstawiająca dokonania i osiągnięcia uczniów. Część artystyczną uroczystości wypełniły występy zespołu ludowego "Polonez" i pokaz taneczny w wykonaniu Maxa i Ariany. Oprawę muzyczną balu przygotował Grzegorz Ostapowicz.
Teresa Zejda
Autorem zdjęć jest Zygmunt Cynar.