SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"





2025-04-10 KWIATY OD WŁADZ WSPÓLNOTY POLSKIEJ I POLONII POD POMNIKIEM MACIEJA PŁAŻYŃSKIEGO Polska

Dzisiaj w 15. Rocznicę śmierci w katastrofie smoleńskiej prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Macieja Płażyńskiego reprezentacja Zarządu Krajowego i Rady Krajowej SWP podąża Jego gdańskimi śladami. Po uroczystej mszy w intencji ofiar lotniczego wypadku, która odbyła się rano w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, złożeniu wieńców przy sarkofagu Prezesa i otworzeniu specjalnej wystawy poświęconej Maciejowi Płażyńskiemu – jego dorobkowi życiowemu ze specjalnym akcentem na działalność na rzecz Polonii i Polaków za granicą, delegacja Wspólnoty udała się do EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego, który nosi imię Macieja Płażyńskiego - znanego z aktywności politycznej, posła, senatora, marszałka Sejmu i wicemarszałka Senatu, wojewody gdańskiego.

Przewodniczący Zarządu Krajowego Tomasz Różniak, Sekretarz Generalny Maciej Kazienko oraz reprezentująca polską diasporę za granicą Barbara Wojda, Prezes Rady Polonii Belgijskiej i Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, złożyli tam kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym naszego Prezesa, ufundowanym przez Senat Uniwersytetu Gdańskiego w uznaniu zasług dla rozwoju środowiska akademickiego.

Tutaj nadmienić warto, że EkoPark UG, który zajmuje obszar pomiędzy wydziałami Biologii, Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki na terenie Bałtyckiego Kampusu UG w Gdańsku Oliwie, to jedyny tego rodzaju projekt w skali województwa, który łączy funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne.

- Maciej Płażyński jest postacią zasłużoną dla naszego regionu i Polski, ale dla Uniwersytetu Gdańskiego ma znaczenie szczególne. Jako absolwent naszej Uczelni zawsze wspierał rozwój swojej Alma Mater. Warto przypomnieć, że jako wojewoda gdański przekazał Uczelni tereny, na których dziś tak wspaniale został rozbudowany Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego i gdzie właśnie znajduje się EkoPark – argumentował w 2017 roku ufundowanie pomnika Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzy Gwizdała.

W istocie, Płażyński, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i prezesem NZS UG, w 1981 roku koordynował strajk okupacyjny na Uniwersytecie Gdańskim. Był także założycielem i prezesem wielu społecznych fundacji i inicjatyw działających na rzecz regionu pomorskiego i lokalnych społeczności, a także członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Jak wspomina Maciej Kazienko: To był człowiek niezwykły, osoba, która potrafiła znakomicie zarządzać swoimi obowiązkami. Potrafił też słuchać, rozmawiać i był dobrym przyjacielem. W Gdańsku studiował prawo i tu spotkał się z opozycją, z ruchem oporu, który na Pomorzu zawiązał się dość szybko. Maciej Płażyński był związany z Ruchem Młodej Polski, także podczas stanu wojennego działał w opozycji.
Wszyscy mówią, że Maciej Płażyński był dobrym gospodarzem regionu. Co po nim pozostało? - Bycie pierwszym niekomunistycznym wojewodą za czasów SLD nie było łatwe. Zostawił po sobie spory dorobek, jeśli chodzi o inwestycje, które powstawały w czasach, kiedy jeszcze nie było mowy o środkach europejskich. Jego decyzje związane np. z komunalizacją mienia państwowego i przekazywanie je gminom czy pierwsze prywatyzacje to rzeczy, które do tej pory kwitną. Należy tu wspomnieć budowę trasy W-Z, która ominęła ruch w centrum gdańska, budowę mostu wantowego czy przekazanie Uniwersytetowi Gdańskiemu terenu pod budowę kampusu.
Ważną sprawą w jego całej aktywności było dostrzeganie człowieka. - Był jednym z wojewodów, który najlepiej radził sobie z bezrobociem, aktywnie działał na polu budowy nowych miejsc pracy. Jego hasłem, które mu przyświecało, było "W Polsce nie ma ludzi niepotrzebnych"
.

Dla społeczności Wspólnoty Polskiej Maciej Płażyński pozostanie nieodżałowanym przyjacielem, mentorem, człowiekiem całym sercem zaangażowanym w los i pomyślność Polaków poza granicami ojczyzny.





GDAŃSKI POMNIK MACIEJ PŁAŻYŃSKI

Pomnik Macieja Płażyńskiego, autorstwa Stanisława Radwańskiego i Małgorzaty Wiśniewskiej, znajduje się na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Rzeźba została odsłonięta w przestrzeni publicznej w 2020 roku.

Pomnik upamiętnia Macieja Płażyńskiego, polityka, prawnika, byłego wojewodę pomorskiego i marszałka sejmu. Monument powstał z inicjatywy władz Uniwersytetu Gdańskiego jako hołd dla osoby bardzo zasłużonej dla rozwoju kampusu uczelni. W latach 90., gdy Maciej Płażyński pełnił funkcję wojewody, darowano uczelni grunty w Oliwie, które umożliwiły budowę Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Decyzję o budowie pomnika podjęto uchwałą senatu UG nr 18/18 z dn. 26 kwietnia 2018 r. Lokalizacja pomnika to Wita Stwosza 57, Dzielnica Oliwa.

Figura Macieja Płażyńskiego ustawiona jest na cokole z czarnego granitu w formie wysokiego prostopadłościanu. Białymi literami o prostym, bezszeryfowym foncie wyryto: MACIEJ PŁAŻYŃSKI / 1958–2010 / „MOIM POWOŁANIEM JEST SŁUŻBA PUBLICZNA”. Pomnik jest wysoki, ma zwartą formę i utrzymany jest w ciemnej kolorystyce, nie dominuje w otaczającej go przestrzeni Eko Parku. Znajduje się wśród nowoczesnych gmachów, które zostały wybudowane w ostatnich latach.

Maciej Płażyński (1958–2010) ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, kierował Spółdzielnią Pracy Usług Wysokościowych „Gdańsk”, był prezesem konserwatywnego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego.