SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"





2025-04-10 Gdańskie uroczystości w 15 rocznicę śmierci Macieja Płażyńskiego - prezesa SWP Polska

Maciej Płażyński, marszałek Sejmu, poseł, wojewoda i prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" to dla nas ważna, niezapomniana postać. Katastrofa smoleńska 10 kwietnia 2010 roku przerwała jego misję, którą wszyscy, którzy go znali jednoznacznie określają jako powołanie do uczestniczenia w życiu publicznym i polityce, rozumiane jako działalność dla dobra wspólnego. Dzisiaj, w 15 rocznicę jego śmierci rodzina, przyjaciele, reprezentanci samorządu gdańskiego i województwa oraz delegacja Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", w asyście honorowej wojska uczestniczyli w mszy świętej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, którą odprawił ks. prałat Ireneusz Bradtke oraz złożyli przy sarkofagu naszego prezesa wieńce i zapalili znicze.

Ze strony Wspólnoty Polskiej w uroczystościach wzięli udział przewodniczący Zarządu Krajowego SWP Tomasz Różniak, wiceprezes Józef Wróbel, członkowie zarządu Maciej Kazienko, Sebastian Jaworowski oraz przedstawiciel Rady Krajowej SWP Jan Korsak. Po porannej mszy otworzyli przygotowaną na tą okoliczność wystawę o śp. Macieju Płażyńskim, która można oglądać w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W Gdańsku odbyło się również uroczyste posiedzenie Zarządu SWP dające okazję do wspomnienia zasług dla Polonii i Polaków za granicą śp. Macieja Płażyńskiego.

Polonię i Polaków za granicą reprezentowała Barbara Wojda, prezes Rady Polonii Belgijskiej i Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii.

Władze miasta i województwa reprezentowali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, w towarzystwie radnych Andrzeja Kowalczysa i Krystiana Kłosa oraz wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, występująca w imieniu Prezydenta RP, Premiera RP i Marszałka Sejmu.



MACIEJ PŁAŻYŃSKI

Miał powołanie - jak sam mawiał - "do uczestniczenia w życiu publicznym, polityki rozumianej jako działalność dla dobra publicznego". Fenomen Maćka polegał na tym, że nie bał się pracować z lepszymi od siebie. Mógł więc się na nich oprzeć. Miał dar zjednywania sobie ludzi. Wierzył im i wobec tego podejmował odważne decyzje" - wspominał Macieja Płażyńskiego Mirosław Rybicki. 11 maja 2008 roku objął funkcję prezesa stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Tę pracę dla społeczeństwa przerwała tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.


REKONSTRUKCJA CYFROWA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Od września 1980 w NZS, współzałożyciel i przewodniczący NZS UG, w listopadzie 1981 kierował strajkiem okupacyjnym na UG solidarnościowym ze studentami radomskiej WSI. 13-15 grudnia 1981 przewodniczący Komitetu Strajkowego podczas strajku na Uniwersytecie Gdańskim. 1982-1983 drukarz i kolporter wydawnictw podziemnych NZS. 1983-1990 współzałożyciel i prezes Spółdzielni Pracy Świetlik (od 1987 SP Usług Wysokościowych Gdańsk), zatrudniającej wielu działaczy podziemia, pod kamuflażem oficjalnej działalności spółdzielni organizator pomocy dla represjonowanych i kolporter podziemnych wydawnictw, w kwietniu i sierpniu 1988 pomagał w organizowaniu strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1987 współzałożyciel i prezes Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego.

1990-1996 wojewoda gdański, 1997-2001 poseł RP listy RS AWS, marszałek Sejmu. V 2001 – VI 2003 z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Olechowskim współzałożyciel i lider PO. 2001-2005 poseł RP z listy PO, w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, 2005-2007 senator RP niezależny, wicemarszałek Senatu, od 2007 poseł niezrzeszony, wybrany z listy PiS. Członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w 2002 współzałożyciel Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie, w 2003 Fundacji Pomorskiej i Fundacji Nuta Nadziei, od V 2008 prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2010).