"Technika dla zdrowia i bezpieczeństwa" to tytuł VI Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich (ZSIP) i XXVIII Kongresu Techników Polskich (KTP), którego partnerem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Wydarzenia, które odbędą się w dniach 9-11 czerwca 2025 r. w Poznaniu, objęła Patronatem Honorowym Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu RP.
Zarówno Kongres jak i Zjazd cieszą się dużym zainteresowaniem środowisk inżynierskich w kraju i poza jego granicami. Wykraczająca poza Polskę formuła podyktowana jest faktem, że istnieje bardzo liczne grono wybitnych inżynierów, którzy odnieśli sukcesy naukowe i biznesowe we wdrażaniu innowacji na arenie międzynarodowej. I tak jest od dziesiątków lat.
Pierwszy, historyczny KTP odbył się w Krakowie już w 1882 roku, Światowe Zjazdy Inżynierów Polskich poprzedziły sympozja „Polacy Razem” a ich organizatorami były Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna (FSNT-NOT) i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, do których dołączyły polonijne stowarzyszenia inżynierskie z Wielkiej Brytanii, Litwy i Austrii oraz Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych i Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej. Z inicjatywy środowisk polonijnych uznano za konieczne nadanie tym spotkaniom większej rangi, co zaowocowało od 2010 roku organizacją Światowych Zjazdów Inżynierów Polskich.
W globalnym świecie spotkanie inżynierów, pracujących i odnoszących sukcesy poza granicami kraju z tymi, którzy tu i teraz dążą do dynamicznego rozwoju Polski jest sprawą o fundamentalnym znaczeniu dla przyszłości Polski oraz jej miejsca w Europie i w świecie. Podczas tegorocznego Zjazdu odbędą się sesje panelowe i tematyczne, które będą dotyczyć konkretnych dziedzin nauk technicznych wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa i konkurencyjności polskiej gospodarki, m.in. energetyki, sztucznej inteligencji, bioinżynierii, gospodarki żywnościowej, obiegu zamkniętego, nanotechnologii, techniki w medycynie itd.
Dyskusja będzie się toczyć wokół problemów:
Organizatorami Zjazdu i Kongresu są: Politechnika Poznańska, Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Politechnika Warszawska, Rada Główna Instytutów Badawczych, Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna, Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, FSNT-NOT Rada w Poznaniu, Akademia Inżynierska w Polsce. Do tego szacownego grona jako partner wydarzenia dołączyło – jak wspomnieliśmy - Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Mając świadomość wkładu Polaków w światową myśl techniczną gorąco zachęcamy Polonię do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, którego rezultaty mają szansę stać się podwaliną zbudowania stosownego - dla osiąganych sukcesów - miejsca polskich inżynierów i techników na świecie.
Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej wydarzenia pod adresem https://szip.org.pl/.
INFORMACJE O ZJEŹDZIE I KONGRESIE, REJESTRACJA