– Mają Państwo realnym wpływ na budowanie wizerunku Polski na całym świecie, a także na przyszłe losy, zarówno naszego kraju, jak i świata – powiedziała Pierwsza Dama, podczas gali finałowej III edycji Konkursu „Młody Promotor Polski”. Wśród tegorocznych laureatów w kategorii działalność kulturalna znalazł się Maksymilian Frach –założyciel Towarzystwa Muzycznego im. F. Chopina w Islandii oraz dyrektor i pomysłodawca dwóch konkursów promujących muzykę polską organizowanych przez Ambasadę RP w Reykjaviku pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wyróżnienie w konkursie to jedna z najpiękniejszych nagród, jakie otrzymałem.- przyznał po gali . Miło nam dodać, że Maksymilian od wielu lat blisko współpracuje ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska".
Konkurs pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP skierowany jest do młodych Polaków, którzy swoją działalnością i osiągnięciami na polu naukowym, kulturalnym oraz sportowym przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju i popularyzowania wiedzy o Polsce poza jej granicami. Uczestnikami są osoby w wieku od 16 do 30 lat, posiadające polskie obywatelstwo i stosowne osiągnięcia w jednej z kategorii konkursowych.
Nominacje w trzech kategoriach konkursowych wręczyli na gali finałowej Przewodniczący Kapituły Konkursowej, Minister Piotr Ćwik oraz Wiceprzewodniczący, Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
Gratulując laureatom oraz wyróżnionym, Małżonka Prezydenta przyznała, że poziom konkursu „jest coraz wyższy”. – Z roku na rok poziom prezentowany przez Państwa, a co za tym idzie także konkursu, jest coraz wyższy. Państwa ścieżki kariery rozwijają się coraz szybciej, dlatego też, dla kapituły konkursowej, wybór staje się coraz trudniejszy – przyznała. – Najwyższe słowa uznania i szczere gratulacje kieruję do wszystkich Państwa: laureatów, wyróżnionych oraz nominowanych – dodała.
Dziękując za czas i poświęcenie, z jakim w codzienny rozwój pracę zaangażowani są młodzi Polacy, Pierwsza Dama przytoczyła słowa Honoré de Balzac’a: „Nie istnieje wielki talent bez wielkiej siły woli”. – Państwa zaangażowanie i młodzieńczy entuzjazm, stawianie sobie ambitnych celów oraz niestrudzone dążenie do nich, jest tym bardziej imponujące, jeśli przypomnimy sobie, jak młodymi ludźmi są Państwo – podkreśliła.
Życzę, aby nigdy nie stracili Państwo motywacji do dalszego działania. Aby zawsze pozostali Państwo wspaniałymi ambasadorami Polski, niezależnie od tego, gdzie zaprowadzą Państwa ścieżki kariery – dodała.
Przyznała także, iż III edycja Konkursu jest świadectwem tego, że „polska nauka jest kobietą”. – Mam nadzieję, że świat skorzysta z Państwa talentu i pasji. Bardzo się cieszę, że wśród wyróżnionych, jest w tym roku aż tak wiele Pań. Polska nauka ma twarz kobiety! – zaznaczyła.
Gali towarzyszył występ artystyczny, w wykonaniu Antoniego Wrony (wiolonczelista) i Andrzeja Powały (gitarzysta), którzy zaprezentowali: Sonata wiolonczelowa A–dur “L’imperatrice” autorstwa Luigi Boccherini’ego.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a zwłaszcza przedstawicielowi Polonii - Maksymilianowi
Zdjęcia A. Frach, KPRP