Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz, członek Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", kuratorem Projektu specjalnego „Kierunki – Polska” na największej w Europie wystawie współczesnej sztuki światowej w niemieckim Büdelsdorfie.
Od 6 czerwca do 5 października 2025 roku na największej w Europie wystawie współczesnej sztuki światowej NordArt 2025, zostanie zaprezentowany Projekt specjalny pt. „Kierunki – Polska”, na którym zostaną pokazane dzieła plastyczne trzynastu współczesnych polskich artystów plastyków: siedmiu rzeźbiarzy i sześciu malarzy. Kuratorem polskiego projektu specjalnego jest Jan Wiktor Sienkiewicz, historyk i krytyk sztuki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji i członek Rady Krajowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska, pionier w obszarze badań naukowych nad współczesną polską sztuką za granicą – w krajach europejskich i pozaeuropejskich.
Kuratorska koncepcja wystawy, zbudowana wokół tytułu „Kierunki – Polska”, skierowana jest szczególnie do odbiorcy międzynarodowego. Prezentacja będzie akcentowała, na przykładzie wybranych dzieł trzynastu polskich artystów plastyków, w jaki sposób i z powodu jakich uwarunkowań, na przełomie XX i XXI wieku kształtowały się - obecne na dzisiejszym rynku najnowszej sztuki polskiej – tendencje, kierunki i ruchy w zakresie plastyki (malarstwa i rzeźby) – które ściśle powiązane są ze współczesną europejską i amerykańską sceną artystyczną.
Przełomowym momentem tych przemian był upadek muru berlińskiego w 1989 roku oraz wejście Polski w struktury Unii Europejskiej w 2004 roku. Większość dzieł, które zostaną zaprezentowane na NordArt 2025 w projekcie specjalnym „Kierunki – Polska”, została przygotowana specjalnie na tę wystawę. Prezentacja, objęta patronatem honorowym Konsula Generalnego RP w Hamburgu Pawła Jaworskiego, przypada na czas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Nominację na kuratora Projektu specjalnego pt. „Kierunki – Polska” profesor Jan Wiktor Sienkiewicz odebrał z rąk Pawła Jaworskiego – Konsula Generalnego RP w Hamburgu.
Prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, historyk sztuki, krytyk sztuki i kurator. Pionier i specjalista w zakresie sztuki i kultury polskiej na emigracji po 1939 roku. Kieruje jedyną w strukturach uniwersyteckich w Polsce, specjalizującą się w polskiej sztuce poza Polską, Katedrą Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (wcześniej jako Zakład Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji w Katedrze Historii Sztuki i Kultury UMK).
Jest autorem, współautorem i współredaktorem ponad 200 publikacji, w tym 50 książek dotyczących kultury artystycznej w obrębie polskiej i europejskiej sztuki nowoczesnej a szczególnie polskiej plastyki i polskiego życia artystycznego poza Polską w XX i XXI wieku, m.in: Marian Bohusz-Szyszko 1901-1995. Życie i twórczość, Lublin 1995; Attilio Alfieri a malarstwo włoskie XX wieku, Lublin 1997; Ryszard Demel. W drodze do tajemnicy światła/exploring the mysteries of light, Toruń 2010; Sztuka w poczekalni. Studia z dziejów plastyki polskiej na emigracji 1939-1989, Toruń 2012, Artyści Andersa. Continuità e novità, Warszawa-Toruń 2013 (II wyd. 2014, III wyd. 2016); Art of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland & Republic of Ireland in 20th–21st Centuries and Polish–British & Irish Art Relation, Toruń 2015; Polish art in exile in the Matthew Bateson collection in London, Warszawa 2020; Sztuka w poczekalni. Studia z dziejów sztuki polskiej poza Polską w XX i XX wieku, T. II, Toruń 2022.
Celem większości opracowań autorstwa Jan Wiktora Sienkiewicza jest przywrócenie polskiej XX-wiecznej historii sztuki dokonań artystycznych (szczególnie w zakresie plastyki) polskich artystów tworzących na emigracji, a także określenie ich roli i udziału we współtworzeniu dziejów plastyki w krajach, które stały się ich nowymi ojczyznami. Pomysłodawca, współtwórca oraz współprowadzący 77 odcinków (spośród 158) cyklu felietonów pt. „Historia jednego obrazu” zrealizowanych i emitowanych w TVP Polonia w latach 2019-2020 oraz cyklu reportaży „Wilno nad Tamizą” - zrealizowanego przez portal „Niebywałe Suwałki”.
W 2017 roku, na podstawie książek prof. J.W. Sienkiewicza zrealizowany został film pt. "Artyści Andersa" w reżyserii Rafała Brylla. Członek wielu polskich i międzynarodowych towarzystw i stowarzyszeń naukowych, rad redakcyjnych oraz rad muzealnych i w tym Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
W 2014 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2022 roku, w Ambasadzie RP w Kairze w Egipcie, otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za zasługi w upowszechnianiu polskiej sztuki i kultury na emigracji. W 2023 roku Prezydent RP Andrzej Duda nadał prof. J.W. Sienkiewiczowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi na rzecz popularyzowania polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej”.