Po ubiegłorocznym sukcesie Akcji "Czekolada", kiedy to do polskich dzieci w ogarniętej wojną Ukrainie Górnośląski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" pod egidą Alicji Brzan-Kloś wysłał 17 tysięcy tabliczek tego "leku na smutek" - jak mawiał Zbigniew Herbert, postanowiliśmy kontynuować to przedsięwzięcie również w przedświątecznym czasie Wielkiej Nocy w 2025 roku. Do pierwszej edycji włączył się nie tylko znany z solidarnej jedności z potrzebującymi Śląsk, ale bez mała cała Polska i polska diaspora za granicą. Już wiemy, że podobnie będzie teraz - na początek krótki reportaż z przygotowań podarunków w Berlinie, w Szkole Europejskiej słynącej z charytatywnej aktywności.
Jak Państwo sami zobaczycie nie wystarczy kupić czekoladę, należy jeszcze ładnie ją opakować i napisać coś od siebie. To gest który nie pozostanie nie zauważony.
Dla przypomnienia w 2024 roku w akcję "Czekolada" zaangażowali się -obok wspomnianej Górnośląskiej Wspólnoty Polskiej również Wspólnota Polska z Częstochowy, Wspólnota Polska z Siedlec, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, gliwicki Caritas, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, bytomski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, władze samorządowe Miasta Bytom, Bytomski Klub Samorządowy, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie. Wsparcia i pomieszczeń do składowania darów udzieliła Senator RP Halina Bieda. To oczywiście tylko główni uczestnicy akcji, bo wszystkich wymienić nie sposób. Słodkie dary zbierali uczniowie i nauczyciele śląskich szkół i placówek edukacyjnych, kulturalnych, organizacje samorządowe, przedsiębiorcy i stowarzyszenia. Co należy podkreślić - z całej Polski!
Paczki przed Wielkanocą trafiły do przedszkoli i placówek edukacyjnych z polskim językiem wykładowym, szkół sobotnich prowadzonych przez organizacje polskiej mniejszości narodowej, polskich parafii w obwodach lwowskim i Stacji Pomocy Charytatywnej "Dobre Serce" prowadzonych przez Górnośląski Oddział SWP wraz z Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W obwodzie Drohobyckim dystrybucję koordynowało Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, zaś we Lwowie niezwodny jak zawsze Zbigniew Pakosz. W Drohobyczu, Borysławiu, Stryju, Berdyczowie, Żytomierzu, Złoczowie uśmiechy rozświetliły dziecięce buzie.
Liczymy, że tak samo będzie w tym roku. Każdy z nas może mieć satysfakcję z dobrego uczynku i kiedy w przed wielkanocnej zadumie pomyślicie Państwo o cudzie Zmartwychwstania nie zapomnijcie, że my sami również możemy czynić cuda - a takim bez wątpienia jest uśmiech na twarzy najmłodszych Polaków w Ukrainie, którym okrutny świat odebrał beztroską młodość.