W trzecią sobotę adwentu 14 grudnia 2024 w przepięknie udekorowanej Laabsaal na Lübars Polonia Berlina spotkała się, aby wspólnie kolędować przy choince i dzielić się opłatkiem. Na „Opłatek Wigilijny Berlińskiej Polonii” organizowany co roku przez Polską Radę Związek Krajowy w Berlinie dla polonijnej rodziny, dzieci z Domu Dziecka w Świebodzinie, przysłały zrobioną przez siebie szopkę i ozdoby adwentowe. Od 20 lat Świebodzińscy Wychowankowie otrzymują prezenty przyniesione na polonijną wigilię. Także i w tym roku Polonia nie zawiodła i pod choinką urosła góra prezentów, które jeszcze przed wigilią pojadą do Świebodzina.
Na spotkanie opłatkowe Polonii przybyła Burmistrz Dzielnicy Reinickendorf Pani Emine Demirbüken-Wegner oraz asystentka burmistrza Małgorzata Pawelski. Pani Burmistrz wraz z życzeniami przekazała na ręce prezesa zarządu Polskiej Rady podziękowania za wieloletnią współpracę i polski wkład w kształtowanie wielokulturowego oblicza Reinickendorf, gdzie Polacy zajmują ważne miejsce. Podkreślała wagę pielęgnowania i przekazywania kultury, tradycji i języka młodemu pokoleniu, które wzrastając w obydwu kulturach polskiej i niemieckiej, będzie wzmacniać dziedzictwo kulturowe w Europy mając silne kulturowe korzenie. Zapewniała Berlińską Polonię o dalszej dobrej współpracy Ratusza z Polską Radą i Polonią w roku 2025, które są, jak mówiła, ważnymi filarami życia kulturowego w Berlinie. Zaprezentowała też poradnik dotyczący ochrony klimatu, który w Reinikendorfie postanowiła wydać także po polsku, jako, że na Reinikendorfie polski jest drugim ważnym językiem dzielnicy. Z Ambasady RP przybyła Pani Konsul RP Marzena Kępowicz, która przekazała serdeczne życzenia dla Polonii w Berlinie i podziękownia za żywe podtrzymywanie polskiej tradycji, kutury i polskiej tożsamości w stolicy Niemiec. Proboszcz Polskiej Misji Katolickiej ksiądz Przemysław Kawecki przypomniał istotę Bożego Narodzenia, jako Świąt nadziei i miłości i tego życzył wszystkim na nadchodzące Święta.
Z Polski przyjechała Pani Alicja Brzan-Kloś z Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach, przewodnicząca Sądu Koleżeńskiego Rady Krajowej. Przywiozła życzenia od Zarządu Stowarzyszenia z Warszawy i z Katowic. Z Oddziałem w Katowicach Rada współpracuje od 14 lat na polu wymiany szkół, pomocy dla uciekinierów z Ukrainy oraz pielęgnowania dziedzictwa narodowego w ramach akcji „Podaruj znicz na Kresy”. Dziękowała ona Polonusom za wspacie akcji pomocy Polakom na Ukrainie, którą Polonia z Berlina za pośrednictwem Polskiej Rady wspiera każdego roku. Przypomniała ostatnią akcję „Czekolada od zajączka”, kiedy 18.000 czekolad trafiło do dzieci na Ukrainie. Szczególnie wspominała dzieci w Charkowie, które otrzymały czekoladę, na krótko przed tym kiedy ich sala, w której się spotykały, została zbombardowana.
Na spotkanie przybyli Agata Lewandowski, kierownik portalu VIVA, Jacek Tyblewski kierownik redakcji Cosmo po polsku, wydawcy „Kontaktów” Marianna i Andrzej Klon, liczni przedstawiciele Zarządów, min. Zjednoczenia Polaków w Berlinie obchodzącego w 2025 r. swoje 70-lecie oraz członkinie Związku Polaków w Berlinie, wnuczki przedwojennych założycieli związku, a także działacze polonijni najstraszych organizacji polonijnych, animatorzy kultury, polonijni artyści, aktorzy, biznesmeni, nauczyciele, wychowawcy, turyści, dziennikarze i przedstawiciele mediów oraz przyjaciele Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie.
Przewodniczący Rady Ferdynand Domaradzki w swoim przemówieniu szczególnie ciepło witał seniorów i „prezesów na emeryturze”: byłe prezeski Towarzystwa „Oświata” dr Małgorzatę Trebisz, Małgorzatę Kohn /Tuszyńską/, oraz wieloletnich członków zarządu tego towarzystwa Panią Elżbietę Zygarłowską i Pana Andrzeja Trebisza.
Przypomniał także tych, którzy odeszli i zabrakło ich przy wigilijnym stole: Agnieszkę Bloczyńską, Bolka Klimko, Alexa Haralda, Halinę Romecki, Konsula Marka Budkę, Ministra-Radcę Tadeusza Oliwińskiego, Tadeusza Śniadeckiego, Prof. Jana Zierskiego, Panią Olkiewicz, Bonifacego Stopę, Christiana Cichowskiego, Piotra Świderskiego i Małgorzatę Wittek.
Składając życzenia świąteczne Przewodniczący Polskiej Rady obok tradycyjnych życzeń zdrowia, przypomiał, że poprzez zaproszenie na Opłatek Polonijny Zarząd Polskiej Rady pragnie podziękować wszystkim za współpracę w minionym roku i wyraził życzenie, aby Polonii Berlina towarzyszył wzajemny szacunek i jedność w różnorodności stowarzyszeń, religii, tradycji i zapatrywań.
Jak co roku od 10 lat wiceprzewodnicząca Rady Małgorzata Kohn ogłosiła nominacje laureatów statuetki „Najlepszy z najlepszych” przyznawanej przez Polską Radę w uznaniu za pracę na rzecz Polonii, pielęgnację polskiej kultury, tradycji i mowy oraz tworzenia pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Berlinie. List gratulacyjny w imieniu Zarządu Polskiej Rady przekazała na ręce dr Brygitty Helbig-Mischewski dla Przewodniczących Rady Programowej Uniwersytetu Trzech Pokoleń: Hanny Jakob i Bogdana Flecka, którzy od 10-lat we współpracy z Uniwersytetem Humboltów, zapraszają na wykłady po polsku dotyczące polskiej kultury, sztuki, nauki czy polityki. Wiceprzewodnicząca Rady zaprosiła zebranych na uroczystą galę laureatów, która odbędzie się 25 maja 2025 na Dniu Polonii w Berlinie.
Polonijni artyści Pani Agnieszka Wolf i Pani Beata Skotnicka-Cooper oraz Wojciech Zawadzki z zespołem zachęcali Polonusów do wspólnego kolędowania zapewniając wspaniłą bożonarodzeniową atmosferę. Nie zabrakło występu polonijnych dzieci przy szopce betlejemskiej, które Polonia przyjęła gromkimi brawami. Szczególne brawa zdobyła Bianca, która zagrała na gitarze znane piosenki bożonarodzeniowe i Fabian z Polsko-Niemieckiej Szkoły Europejskiej za recytację wierszy o Mikołaju i pastorałki na flecie.
Dzięki polonijnym restauratorom Polskiemu Bistro Tempelhof i sklepom „U Zosi” na polonijnym stole pojawiły się tradycyjne wigilijne potrawy i ciasta: pierogi z kapustą i grzybami, śledzie, sałatki, barszcz czy makowiec i sernik. Polonijni przyjaciele przynieśli wspaniałe świąteczne wypieki i sałatki . Wigilijne zapachy i adwentowa atmosfera radosnego oczekiwania na nadejście Jezusa splatały się dając zebranym poczucie prawdziwej polonijnej rodziny. W imieniu Zarządu dziękujemy wszystkim sponsorom i wolontariuszom za pomoc w przygotowaniu spotkania opłatkowego, a gościom za liczne przybycie.
Spotkanie opłatkowe Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie realizowane w ramach projektu: „Tradycje adwentowo-bożonarodzeniowe w kulturze polskiej i regionalnej” finansowane zostało ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2024 – Regranting przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” w Warszawie.
Małgorzata Kohn